Toplum olarak ortak bir sorunumuz var. Hem de çok büyük, önemli ve ivedilikle çözülmesi gereken bir mevzu. Fahiş fiyat meselesinden bahsediyorum. Toplumda artık kanayan bir yara haline geldi. Aynı ürünün, farklı marketlerde ve farklı fiyatlarda satışa sunulması, tek kelimeyle vicdansızlık olduğu gibi, halkın alım gücünü ne neredeyse noktaladı.

* * * * 

Bu meseleye çok kez dikkat çekmiş ve kaleme almıştım. Kaleme aldığım yazılardan birinin özetini buradan hatırlatmak istiyorum.

Tarih: 31.03.2022.Fiyatlar düşmüyor, Ne Yapılmalı’ başlıklı bir yazı kaleme almış, şunları ifade etmiştim; Toplumda, ‘Zam teröristleri’ olduğu müddetçe, kimse fiyatlarda düşüş beklemesin. Ve bu gözü dönmüşlerin uygulanan cüzi para cezalarıyla ıslah olmayacağını, daha sert kararların alınması gerektiği çağrısında bulunmuştum.

* * * *

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Katar dönüşü, Uçak’ta gündemdeki meselelerle alakalı açıklamalarda bulundu. Bu mevzuya ayrı bir paragraf açtı. Dedi ki; ‘Para cezalarıyla ıslah olunmuyor. Kabinede daha sert-radikal kararlar alacağız.’ Sonuna kadar destekliyor ve alkışlıyorum.

* * * *

Bizim de hükümetten beklentimiz buydu. Toplumun geniş bir kesimi, bu meseleden dolayı mağdur. Alım gücünün düşmesine de neden olan bu fırsatçılığın, sadece cüzi para cezalarıyla önlenemeyeceğini çok kez ifade ettik. Daha radikal ve daha sert cezaların devreye girmemesi durumunda, fiyatların düşmeyeceğini hep söyledik.

* * * * 

Milleti kazıklayan bu fırsatçı vicdansızlara karşı, uzun bir zamandır bir mücadele yürütülüyor. Bana göre denetim mekanizması yeterli derecede devreye girmedi, sadece birkaç zabıta görevlisinin, göstermelik ve yapmacık denetimlerinden öteye gitmedi maalesef.

* * * *

Doğrusunu söylemek gerekirse, ben çok daha radikal kararlar alınması taraftarıydım başından beri. Milleti kazıklamaya çalışan, ticaret ahlakını hiçe sayan fırsatçılık, keyfi zam ve stok yapan firma ile marketlerin ticaretten men edilmesini önermiştim. Adalet önünde yargılanmaları ve en ağır cezaya çarptırılmalarını sağlayacak bir düzenlemenin gelmesini, baştan beri destekleyen ve dillendirenlerden biriyim.

* * * *

Cüzi cezalarla bu vicdansızların ıslah olamayacağı baştan belliydi. Vatandaşın, temel ihtiyaç maddelerine ulaşmasını engelleyen bu ticaret ahlakından yoksunların, tek tek teşhir edilerek en ağır cezayı almaları emin ki, toplumun çok geniş bir kesiminin de ortak talebidir.

* * * *

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu anlamda toplumu rahatlatıcı bir mesaj verdi. Katar dönüşü Uçak’ta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, önemli meselelerden birine dikkat çekti. Sayın Erdoğan’ın bu açıklamasıyla anladık ki, şahsı da, toplumun çok geniş bir kesimini olumsuz etkileyen vatandaşın temel gıda maddesine ulaşmasını engelleyen fırsatçıların ıslah olmadığını fark etmiş.

* * * *

Radikal kararların alınacağına işaret eden Cumhurbaşkanı şunları söyledi; ‘ Para cezalarıyla bunların ıslah olmadığını gördük. Kabinede gündeme alacağız ve daha radikal kararlar alacağız’

* * * *

Bu fırsatçılar zaten kendilerine kesilen para cezasını da vatandaştan çıkarıyordu. Ürünlere yansıttıkları fahiş fiyatlarla bu cezaları aslında millete ödetiyordu. Alınan karar son derece önemli ve olumlu. İnşallah bu radikal kararlarla fahiş fiyat meselesi vatandaşın gündeminden düşer.

* * * *

Bu meseleye dikkat çekilmesi ve fahiş fiyatın engellenmesine yönelik, daha radikal kararların alınacağı çalışmaları sonuna kadar destekliyoruz. Toplumun bir diğer önemli beklentisini de buradan tekrarlamakta fayda var. Vatandaşlar, elektrik, doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarının da düşmesini sabırsızlıkla bekliyor. Toplum olarak özellikle elektrik ile doğalgaz fiyatlarında indirime gidilmesinin, ekmek ve su gibi ihtiyaç haline geldiğini ifade edersem abartmış olmam diye düşünüyorum. Hem AK Parti açısından da seçime giderken böyle bir adım atması son derece faydalı olacaktır.