Tokatçı antrenörün, kız sporcusuna vurduğu tokat… Hepimizi çok derinden üzdü. Türkiye’yi ayağa kaldıran ve sosyal medyada da linçe uğratan o görüntüyü, defalarca kez izledim. Tek kelimeyle İĞRENÇ… Antrenörün linç edilmesine, elbette ki üzülmedim.

* * * * * * * * * * * * * * * * * *

Güneydoğu’da ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyasını, daha dün gibi hatırlıyorum. Kız çocuklarını okula göndermeyen aileler, oluşturulan komisyonlarla ikna ediliyordu. Ve bu kampanya sayesinde, okula kazandırılan kız çocukları sayısında adeta patlama yaşanmıştı. Hepimizi mutlu etmiş ve geleceğe dair, umutlarımızı artırmıştı bu gelişme…

* * * * * * * * * * * * * * * *

Kız çocukları değil tokadı, tek bir kötü sözü bile asla hak etmiyor. Bir yandan kız çocuklarını başta eğitim olmak üzere, sosyal, ekonomik, kültürel ve birçok alanda gelişmelerini, başarılı olmalarını sağlamak için gayret gösterilirken, diğer yandan bazı kendini bilmez, egosu zirve yapmış idareci ve yöneticiler tarafından, bu kızlarımız kötü muameleye maruz kalıyor.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Hafta sonu Diyarbakır’da Türkiye Gençler Tekvando Seçmeleri yapıldı. O seçmelerden bir görüntü düştü sosyal medyaya. Görüntülerde, müsabakada rakibine yenilen İrem Pala’ya, antrenörü tarafından feci bir tokat atılıyor. İzledim; tüylerim diken diken oldu. Lanet getirdim, şiddetle kınadım. Çok öfkelendim ve bu rezalet görüntünün baş kahramanının, biran önce hak ettiği cezayı almasını istedim.

* * * * * * * * * * * * * * * * *

Tek kelimeyle iğrenç olarak nitelediğim o görüntü. sitemizde yayınlandı. Sosyal medya hesaplarımızda da izlenme rekoru kırdı. Önemli makamlardan çok sayıda telefon geldi. ‘Gereken yapılacak’ sözleri, az da olsa öfke ve sinirimin dozunu düşürdü.

* * * * * * * * * * * * * * * * *

O görüntülerin tartışması bitmeden, harareti düşmeden, tokatlanan sporcu İrem Pala’dan açıklama geldi. Sporcu İrem, antrenörü Orhan Baytekin’den kendisine tokat atmasını istediğini söyledi. "Antrenörüme tokat atmasını isteyen bendim. Bana tokat atmasaydı, şok içerisinde kalacaktım. Maçı kaybettim, stresleydim" dedi.

Peki bu gerçek mi? Yoksa disipline sevk edilen hocasını kurtarmak için bir yöntem mi? Görüntüler, bunun tam tersini söylüyor. Videoda, o an sporcu ile hoca arasında herhangi bir söz diyalogu görünmüyor.

* * * * * * * * * * * * * * * * *

Tekvando Federasyonu tarafından disiplin kuruluna sevk edilen antrenör Orhan Baytekin ise, "Bana dedi ki, ‘Hocam Allah rızası için bana bir tokat at.’ Ben de gülerek tokat attım" ifadelerini kullandı.

* * * * * * * * * * * * * * * * * *

Öyle veya böyle, o görüntü hiç hoş olmayan bir görüntüydü. Tüm Türkiye’yi ayağa kaldırdı ve spora ilgisi olan kızların heveslerini, tamamen bitirdi. Sebep ne olursa olsun, sonuç ne olursa olsun, bu görüntülerin yaşanması asla kabul edilemez!

Yeni Journal’da yayımlanan köşe yazıları, yazarların kendi görüşlerini yansıtmaktadır. Yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazarlara aittir.