Sevgili okurlar, değerli dostlar; Magazin Gazetecileri Derneği'nin 10 Şubat 1999'de düzenlediği "Yılın En İyi 10 Müzik Yıldızı Yarışması" ödül töreninde Ahmet Kaya protesto edilmiş ve olayın ardından ülkeyi terk etmişti.

Ahmet Kaya, 16 Kasım 2000 yılında da Paris’te hayatını kaybetmişti. Ardından o gece kendisine çatal bıçak fırlatanlar dahil herkes Ahmet Kaya’ya sahip çıkmaya çalışmış, özürler dilenmişti.

Üzerinden 22 yıl geçti fakat konserler sanatçılar için “bizimle aynı dünya görüşünde değil” gerekçesiyle iptal edilmeye başlandı.

Sanatçı Aynur Doğan’ın Kocaeli’nin Derince Belediyesi tarafından iptal edilen konserinin ardından sanatçının 31 Mayıs'ta Bursa'da vereceği konseri de iptal edildi.

Geçtiğimiz günlerde Melek Mosso'nun, Mem Ararat'ın ve Niyazi Kotuncu'nun da konserleri çeşitli bahanelerle iptal edilmişti.

Müzikten korkmayın efendiler…Sanatçıların söylediği şarkı, türkü hangi dilde olursa olsun, ya da sanatçının dünya görüşü ne olursa olsun kimseyi korkutmasın. Müzik de, müzisyen de evrenseldir. Sevgiyle kalın…

Yeni Journal’da yayımlanan köşe yazıları, yazarların kendi görüşlerini yansıtmaktadır. Yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazarlara aittir.