Türkiye, dün Cumhurbaşkanı seçimleri için ikinci kez sandık başına gitti. Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarıştığı ikinci turda oy sayımı sonlandı. Resmi olmayan sonuçlara göre Recep Tayyip Erdoğan, yeniden Cumhurbaşkanı seçildi.

Ve;

28 Mayıs itibariyle;

Washington yenildi!

Pensilvanya yenildi!

Kandil yenildi!

Londra yenildi!

Bütün şer güç ve şebekeleri, terör örgütleri yenildi!

Türkiye’ye dönüş bileti kestiklerini söyleyen FETÖ’cüler yenildi!

Mazlumlar sevindi!

İslam dünyası bayram etti!

Türkiye Muzaffer!

Elhamdülillah!

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Millet iradesi tecelli etti. Ve millet söyleyeceğini söyledi. Herkese düşen, millet iradesine saygı duymasıdır. İktidara da, muhalefete de düşen görev, seçmenin mesajını iyi okumak ve gereğini yapmaktır.

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçim sonucunun belli olduğunu günler önce kaleme almıştım. Beklendiği gibi de sonuçlandı.

Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, rakibini ciddi bir oy farkıyla yenerek 13.Cumhurbaşkanı seçildi. Millet, ülkeyi 5 yıl daha yönetme yetkisini Recep Tayyip Erdoğan’a verdi. Milletin sözünün üstüne söz olmaz.

Çok ilginç ‘Yahu bu kadar da olmaz, kimler kimlerle beraber kol kola giriyor’ dediğimiz bir seçim süreci ve kampanyası yaşadık. Bir yandan ırkçı Ümit Özdağ, HDP ile yan yana olan Kılıçdaroğlu ile omuz omuza. ‘Cumhuriyet’in yüzüncü yılıyla hesaplaşacağız’ diyenlerle Cumhuriyet’in kurucusu Atatürk’ün koltuğunda oturan Kemal Kılıçdaroğlu kol kola. Anlaşılır gibi değil. İlkeler, hassasiyetler yerle bir oldu. Biri biriyle her anlamda çelişenler ‘kazanmak için her yol mubah’ deyip el ele verdi.

Sözüm ona gazeteci kılıklı silahşorlar, sahteci anket firmaları, her gün her saat sosyal medya üzerinden algılar oluşturdu. Yedi düvel birleşti, bir araya geldi. Bir araya gelmeleri mümkün olmayanlar birleşti.

Türkiye’de bu kez tencere iktidarı deviremedi. Sebebi, millet ittifakının terör örgütleriyle kol kola girmesiydi. Bir yandan FETÖ diğer yandan Kandil.. Hepsi, Kılıçdaroğlu’na destek mesajları ve videolar paylaşıp durdu. Okyanus ötesine kaçan kaçak FETÖ’cüler, ’Biletimizi aldık geliyoruz’ diyerek, Cumhur İttifakına destek veren bizleri tehdit etti. Buna, sözüm ona gazeteci bazı kalemşörler de dahildir.  

Sırf ‘Yaparsa Erdoğan yapar’ düşüncesiyle, rekor oy desteği veren depremzede vatandaşlara demediklerini bırakmadılar. Kin ve öfke kusmada resmen biri birleriyle yarıştılar.

Gerek sosyal medyadan, gerekse de farklı mecralardan Millet İttifakına destek kampanyası yürüten terör örgütlerine ne Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ne de ittifak birleşenlerinin tek bir tanesi, çıkıp ta, ‘Yahu siz kimsiniz, siz kim oluyorsunuz da bize destek kampanyası başlatıyorsunuz?’ diye bir laf etmedi, edemedi.

Bütün kumpas, kaset ve kirli ittifaklara karşı Recep Tayyip Erdoğan, milletin desteğiyle tarihi bir zafere imza attı. Bugüne kadar girdiği seçimlerde olduğu gibi, 2023 seçimlerini de ezici bir farkla kazandı.

Muhalefetin muhasebe yapmasını gerektirecek bir sonuç çıktı sandıktan. Erdoğan, oy oranı düştü ama yine de kazanmasını bildi.

Dolasıyla muhalefetin çok daha iyi bir muhasebe yapması gerekir. Girdiği bütün seçimleri kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşamki konuşmasında ‘Mücadeleye devam edeceğim. Yürüyüşümüz devam ediyor buradayız’ sözleri, istifa etmesi beklentisi içerisinde olan başta CHP’liler olmak üzere muhalif kitleyi, oldukça rahatsız etti.

Hakikaten anlamak mümkün değil, 13 yılda 16 seçim kaybedeceksiniz, sonra çıkıp, ‘Yürüyüşümüz devam ediyor’ diyeceksiniz.

Kısacası, muhalefet liderlerinin seçim değerlendirme konuşmalarını dikkatle dinledim. Ümitleri inkisara uğramış muhalefet seçmeninin üzüntüsünün, hissiyatının ve beklentisinin hilafına, sorumluluk duygusuna dair hiçbir emare göremedim. Hiçbir öngörüleri tutmadı, hiçbir dedikleri gerçekleşmedi. Lâkin yüzlerinde en ufak bir üzüntü ve mahcubiyet yok!

Özetle, yedi düvele karşı seçime giren Erdoğan, muazzam bir başarı ve zaferle çıktı. Kendisini yeniden Cumhurbaşkanı seçen aziz millette, teşekkür edip oldukça anlamlı ve kucaklayıcı bir konuşma yaptı. Kazananın 85 milyonun olduğunu vurguladı. Milletin güvenine layık olacaklarını, verilen sözlerinde arkasında oluğunu bir kez daha yineledi.

Şüphesiz ki; Cumhur İttifakının da, muhalefet kadar olmasa da, sandıktan alması gereken mesajlar var. Öyle zannediyorum ki; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan da bunun muhasebesini bütün detaylarıyla yapacaktır.

Toplumun güven ve sempatisini kazanmış isimlerden oluşacak yeni bir bakanlık kabinesiyle, bu muhasebenin ilk adımını atacaktır.

Yeşil Sol Parti’den desteğini çekmeye başlayan Kürtleri yeniden kazanmalıdır. Hiç vakit geçirmeden ekonomi, hayat pahalılığı ve kanayan yara haline gelen fahiş konut fiyatlarının önüne geçecek adımları atmalıdır.

Dün yapılan seçimlerin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum:

Ha bu arada unutmadan; ADAM KAZANDI!