2023 seçim süreci resmen başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 seçimlerinin 14 Mayıs'ta yapılacağını açıklaması sonrası, siyaset kulisleri oldukça hareketlendi. İşte son gelişmeler…

Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı, Recep Tayyip Erdoğan’ın olduğu aylar öncesinden açıklandı. Millet İttifakı'nın adayının kim olacağı henüz belirlenemedi. Aday olacak isim üzerinden birbirine giren altılı masaya ilişkin de, son bilgiler geliyor. Masada kriz sadece isim değil. Milletvekili sandalye sayıları üzerinden de tartışmaların son günlerde hız kazandığı konuşuluyor. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı konusunda ikna edildiği de gelen bilgiler arasında.

AK Parti cephesinde hummalı bir çalışma var. Yarın seçim yapılacakmış gibi hazır bir durum var AK Parti’de. Aday belirlemeden, miting takvimine kadar her şey hazır. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 100'ün üzerinde seçim mitingi yapması planlanıyor. AK Parti, kamuoyunda sevilen ve değer gören sürpriz isimleri de kadrosuna katarak, Milletvekili adayı gösterecek. Bu isimler arasında ilk defa siyasete girecekler de çoğunlukta.

Bugüne kadar yapılan seçimlerden çok farklı ve oldukça kritik bir önem arz eden 2023 seçimlerine, sayılı günler kaldı. Dünya genelinde Türkiye'de gerçekleşecek seçimlerin, 2023'ün en önemli seçimleri olduğu vurgusu ve değerlendirmeleri yapılıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de seçim konusunda ortak bir karar alınmaması durumunda, 10 Mart'ta seçim kararı bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından alınacak.

AK Parti seçimlere, aylar öncesinden hazırlandı. Seçim tarihi açıklanmadan önce kapsamlı bir çalışma içerisine girmişti. Şablon hazır hale getirilmişti. Erdoğan’ın 14 Mayıs'ı işaret etmesiyle birlikte AK Parti'nin projeksiyonu bu şekilde netlik kazandı. Meclis'te bir uzlaşı sağlanamazsa, dolayısıyla Cumhurbaşkanı Anayasanın 116. Maddesiyle ülkeyi seçime götürecek. 48 saatlik bir süreç başlayacak, karar Resmi Gazete'de yayımlanacak. 12 Mart’ta bu kararın yayınlanması ve ardından da, Yüksek Seçim Kurulu’nun 13 Mart'ta takvimi başlatacağı bekleniliyor.

Kararın alınmasından sonra, 7 günlük süre söz konusu. Bu süre zarfında kamudan istifalar başlayacak. AK Parti teşkilatlarından da Milletvekili aday adayı olanlar istifa etmeye başladı. Bu hafta 5 il başkanı istifa etti, 4'ünün yerine de atama yapıldı.

Milletvekili aday adaylık başvuruları, yine Genel Merkez binasının giriş katında bulunan salonda alınacak. AK Parti’ye, geçen seçimlerde 8 bine yakın aday adayı başvurusu gerçekleşmişti. Bu seçimde de, 10 binin üzerinde katılım bekleniyor. Kimlerin istifa edeceği de belli. Esasen kamuda çok fazla istifa istenmiyor. İl başkanlarının da istifa etmesini istemiyor AK Parti. Belirlenen kişilerin istifası isteniliyor.

Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kafasında listeler şekillenmiş durumda. Başta ekonomi olmak üzere, alanlarında başarılı, kendilerini ispatlamış, ancak bugüne kadar siyaset arenasında yer almamış birçok isim de, oluşturulacak bu listede var. Çok sürpriz isimlerin kadroya dahil edileceği kesin. Halkın sevdiği, güvendiği, sempati duyduğu, sanat, spor ile diğer alanlardan ve kanaat önderlerinden, önemli isimleri listelerde göreceğiz. Bu kesin.

AK Parti 8 Nisan'a kadar Milletvekili aday listesini hazırlayacak.  ‘İşte adaylarımız’ deyip milletten destek istenecek. Peki adaylar neye göre belirleniyor? 81 ilde 300 farklı bölgede, her bölgenin demografik yapısına göre anket çalışması yapılıyor.

Vatandaşlara 'yarın seçim olsa kimi görmek istersiniz ', 'sizin beldenize en fazla kim hizmet etti', 'yarın ihtilaflı bir durum yaşansa, siz kime hakemlik yapmak istersiniz' gibi sorular yöneltiliyor. Bu sorulara karşın verilen cevaplar, listenin oluşturulmasında önemli faktör oluyor.

Tüm bunlardan yola çıkarak bir liste oluşturulacak. 8 Nisan'dan sonra, AK Parti 23 farklı başlık altında seçim beyannamesiyle müjdeler verecek vaatler sıralayacak. Sürpriz müjdelerin de verilmesi bekleniliyor.

AK Parti’nin seçim sloganları, afişleri ve müzik ile şarkıları  hazır. Seçim miting takvimi de belirlenmek üzere. Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100’e yakın seçim mitingi yapacağına kesin gözüyle bakılıyor.