Tek kelimeyle muazzam bir kabine.. Alanlarında uzmanlaşmış, tecrübe ve birikimleriyle başarılara imza atmış, genç ve dinamik şahsiyetlerden oluşan bir kabine. Siyasette yıpranmamış, toplumun rahatsız olacağı isimlerden uzak yepyeni ve marka olmuş isimlerden oluşan, Türkiye’ye yakışır bir kabine. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.

Açık söylemek gerekirse, yeni kabine de sürpriz oldu. Tıpkı Milletvekili aday listesinde gerçekleşen değişim gibi. Yeni kabine, 2 bakanın dışında yeni isimlerden oluşuyor. İsimler her ne kadar yeni olsa da, her biri alanında uzman ve tecrübeli. Birikimleri ve tecrübeleriyle önemli, başarılı işlere imza atmış şahsiyetler.

Toplum olarak, yeni dönemde kadroların tamamında ciddi bir değişikliğe gidilmesi beklentisi vardı. Kabinenin genç, dinamik, şeffaf, dürüst, liyakat sahibi ve çalışkan isimlerden oluşması, öncelikli talep ve beklentiydi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çok ama çok tecrübeli bir lider. Sahayı iyi bilen, sahanın ne istediğini iyi analiz eden özelliği var. Sayın Erdoğan da toplumun, kabine ve kadrolarda ciddi bir değişim istediğini gördüğü için, yoğun mesaisine çok önemli bir adımla başladı.

Değişimin ilk işaretini, Milletvekili listelerinin yüzde 65’ini yenileyerek veren Erdoğan, Bakanlık kabinesinin de, hemen hemen tamamını değiştirerek, yeni dönemin farklı ve hızlı olacağının işaretini verdi. Ve böylece yeni bir sınıfı siyasete taşımış oldu.

Erdoğan, bu değişimi yapmalıydı. Zira 14 Mayıs seçimlerinde, en çok karşılaşılan talep değişim idi. Erdoğan, AK Parti’nin 21 yıllık birikimini koruyarak, partiyi yenilemeye başladı. Parti organlarında da ciddi değişimler olacağı kesin. İlk etapta il ve ilçelerde başlayacak değişim, genel merkeze kadar devam edecek.

Türkiye’yi 5 yıl yönetecek yetkiyi milletten alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabinesini hafta sonu açıkladı. Doğrusunu söylemek gerekirse, yıllardır siyaseti yakından takip eden biri olan ben dahil, toplumun çok geniş bir kesimini şaşırttı.

Değişimin bu yönlü olacağı, siyaset arenasında beklenmiyordu. Erdoğan, hem siyasetin, hem de toplumun çok yakından tanımadığı bazı isimleri kabineye taşıdı. Kabinede iki bakan dışında yer alan isimlerin tamamı yenilendi. Kalan iki bakan da önemli işlere imza attı. Özellikle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca. Fahrettin Koca ile yola devam kararı, son derece isabetli ve doğru bir adım.

Cevdet Yılmaz’ın Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevine getirilmesi de, en doğru kararlardan birisiydi. Cevdet Yılmaz’ı, ilk bakanlığı döneminden beri tanırım. Mütevazi, çalışkan, dinamik ve kalkınma odaklı önemli bir isim. Birikim ve tecrübesi çok fazla. Başbakan Yardımcılığı, Devlet Bakanlığı ve 5 dönem Milletvekilliğiyle, önemli işler başardı. Yeni görevinde de üstün başarılar sağlayacağına eminim.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek. Toplumun aylar öncesinden ‘Mutlaka olmalı’ dediği bir isim. Yabancısı olmadığı makama geldi. Zira daha önce büyük bir başarıyla yürüttüğü o görevine, tekrardan atandı. Mehmet Şimşek, bir marka. Hem de uluslararası bir marka. Ekonomi yönetimini üstlenmesi dahi, ulusal ve uluslararası piyasalar açısından önemli bir referans oldu. Türkiye için önemli bir kazanç. Mehmet Şimşek’in ilk mesajı piyasalar tarafından çok olumlu karşılandı. İşin doğru yerden başlaması gerektiği gerçeğini bir kez daha gösterdi. Şimşek, piyasalara çok önemli bir mesaj vererek startı verdi. Neydi o mesaj? “Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönmek dışında bir seçeneği kalmamıştır.” Piyasaların tam da beklediği mesajı buydu.

Bakanlıklarda dün devir-teslim törenleri gerçekleşti. Yeni dönem resmen başlamış oldu. Hiç vakit kaybedilecek bir ortam yok. Herkes bunun farkında. Toplumun öncelikli ve önemli beklentileri var. Öyle görünüyor ki, bu yeni kabine bu beklentilere olumlu olarak cevap verecektir. Doğru ve hızlı adamlar atmaya başlayacaklardır.

Yeni dönem, yeni kabine, ülkemize hayırlı olsun. İnşallah hep birlikte doğru, hayırlı ve kararlı adımlarla dolu yeni dönemi yaşayacağız.