Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Merkezi, bugün çok önemli ve kritik Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısına ev sahipliği yapıyor.

Bu MYK diğerlerinden çok farklı. Çünkü radikal, kapsamlı bir değişim startını verecek, 31 Mart Yerel seçimlerinde aday belirlemede etkin olan isimlerin hesaba çekileceği bir MYK olacak.

Olağan kongre sürecinin de başladığı AK Parti’de, tarihinin en köklü ve kapsamlı değişimi başlıyor. 31 Mart Yerel seçim sonuçlarının bu değişimde oldukça etkili bir gerekçe olduğunu söylemeliyim. Zira Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da, ‘Milletin mesajını aldık’ vurgusunu yapmıştı.

AK Parti ciddi bir değişim yapmak zorunda. Mevcut kadrolarında köklü bir değişime gitmesi, siyasi geleceği açısından hayati öneme sahip. Özelikle genel merkez kadrolarında. Genel merkez, millete tepeden bakan, halkla araya mesafe koyan ve telefonlara cevap vermeyen isimlerle dolup taşmış durumda.

Doğrusunu söylemek gerekirse sadece genel merkez kadroları değil, birçok Milletvekili İl ve ilçe başkanlarında da bu durum alışkanlık haline gelmiş. Eskiden danışmanlar cevap veriyordu şimdi artık onlar da vermiyor. Şahsen bir çok Milletvekilinin vatandaşın telefonuna cevap vermediğini çok iyi biliyorum. Seçim bölgelerinde, sosyal medya hesaplarında vatandaşla fotoğraf çektirip, halkla iç içe olduğu görüntüsü verip, fotoğraf çekiminden sonra vatandaşı nasıl ittiğini bildiğim Milletvekilleri de var. Yazık.  

Şahsen ben ANAP benzetmesine katılmıyorum. AK Parti, çabuk toparlama ve yeni kadrolar kurma özelliğine sahip bir parti. Ancak bunu kapsayıcı bir değişimle yeni yüzlerle yapabilir. Sen ben amcaoğlu ile değişim olmaz. Vatandaşın güvendiği, sempati duyduğu dürüst, çalışkan,  şeffaf ve halkla güçlü bağ kurabilen isimlerin göreve getirilmesi AK Parti açısından oldukça önemli ve gerekli.  

Evet. Değişim öncesi partinin üst yönetim organı olan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) bugün AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanıyor. 31 Mart yerel seçim sonrası analizlerinde tamamlandı ve bu toplantıda ele alınacağını ifade edeyim. O analizlere göre yol haritası belirlenecek.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında yapılacak MYK toplantısında, seçim stratejileri ve aday tanıtım süreçlerinde yaşanan eksiklikler gibi konular da ele alınacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, toplantıda bu konularla ilgili somut adımlar atması ve sorumlulukları belirlemesi bekleniliyor. Parti içerisindeki genel başkan yardımcıları ve yerel yönetimlerde görev alan isimler üzerinde değişikliklerin olacağı iddia ediliyor.

Toplantıda, ayrıca Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği değişim mesajları ve yaz dönemi çalışmaları da ele alınacak. Değişim sürecinde, son sunumlar yapılacak. Sunumda; milletvekillerinin performansları, aday profilleri, teşkilat çalışmaları ayrı ayrı yer alacak. Sunum, hem rakamsal hem de, siyasi değerlendirmeler içerecek.

Toplantı, parti içindeki değişim sürecinin nasıl şekilleneceği ve hangi adımların atılacağı açısından da kritik bir öneme sahip. Kapsayıcı bir değişim startının verileceği kesin. Ve bu start, il başkanlarıyla başlayacak. Aralarında İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya, Diyarbakır ve Şanlıurfa gibi Büyükşehirler de olmak üzere 30 ile 50 İl Başkanının değişeceği konuşuluyor.  AK Parti'nin tespitlerine göre, bazı illerde siyaset yapmak zorlaştı. Bu nedenle, özellikle kaybedilen illerde kendini daha iyi ifade edebilecek, muhalefet becerisi olan isimlerle yola devam edilecek.

Bugünkü toplantıda değişimin startının verileceği kesin bilgiler arasında. İl ve ilçe başkanlarıyla başlayacak olan değişimin genel merkez kadroları ve bakanlık kabinesini de kapsayacağı ileri sürülüyor. Kabinede en az 6 bakanın değişeceği, genel merkez kadrosunda da kapsamlı bir değişimin olacağına kesin gözle bakılıyor.

Hem parti içi hem de parti dışı bütün gözler bugün yapılacak kritik AK Parti MYK’sına çevrilmiş durumda.