Kemal beyin yokluğunda neler oldu neler.. Meral hanım koşa koşa İstanbul’a gidip, İmamoğlu’na sarıldı. ‘85 Milyon senin yanında’ deyip, resmen adaylığına yeşil ışık yaktı… İmamoğlu da, kendi genel başkanını beklemeden, ‘Ben hala gencim. Altılı masanın liderlerini yarın Saraçhane’ye davet ediyorum’ dedi.

Gelişmeleri Almanya’da takip eden Kılıçdaroğlu, apar topar özel Uçakla İstanbul’a döndü ve İmamoğlu’na ‘Moralini bozma, İstanbullulara hizmet etmeye devam edeceksin’ diyerek, adaylık yolunu bir kez daha kapattı.

* * * *

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Almanya’da olmasını fırsat bilen İYİ Parti Genel Başkanı Merak Akşener, bombanın pimini çekip, CHP Genel Merkezine attı.

* * * *

CHP’de inanılmaz bir huzursuzluk var. İmamoğlu kanadındakilerin dışında, bütün moraller bozuk. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığını destekleyen kanat, İmamoğlu ve Akşener’e ateş püskürüyor. 

* * * *

Akşener, MHP’yi böldüğü gibi, CHP’yi de böldü. Parti içerisinde inanılmaz huzursuzluk, tartışma ve farklı görüşlerin ardı ardına patlamasına neden oldu. Kılıçdaroğlu da dün, Akşener’i kast ederek, ‘Bir parti, bir başka partinin içişlerine karışmamalı’ açıklamasında bulundu.

* * * *

Saraçhane’deki buluşmanın ardından, CHP’den peş peşe açıklamalar geldi. Önce Kılıçdaroğlu’nun baş danışmanı, sonra Genel Başkan Yardımcısı ve son olarak Kemal Kılıçdaroğlu, adaylıkla ilgili Akşener ve İmamoğlu’na mesaj niteliğinde açıklamalar yaptı.

* * * *

Asıl bombayı Savcı Sayan patlattı. Önceki akşam A Haber’e konuk olan Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Ekrem İmamoğlu ile Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki 'adaylık' geriliminin büyük olduğunu, hatta İmamoğlu’nun Kılıçdaroğlu tarafından fırçalandığını ileri sürdü. Sayan, "Görüştüğüm CHP'li isimler, Kılıçdaroğlu'nun İmamoğlu'dan istifasını istediğini söyledi" iddiasında bulundu.

* * * *

Sayan iddialarını şöyle sürdürdü;  "Bugün sabah, İstanbul'da Kılıçdaroğlu, İmamoğlu'nu çağırıp fırçaladı. "Haddini bil, ona göre adımını at, İstanbul'da otur, belediye başkanlığını yap" dedi.

* * * *

Bu iddialar ne kadar doğru bilemem. Ama bu iddialara karşın, şu dakikaya kadar ne CHP’den, ne de İmamoğlu’dan her hangi bir açıklama veya yalanlama gelmedi. 

* * * *

Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İmamoğlu’nu çağırıp fırçaladığı iddiası doğru ise, Kemal bey kesinlikle haklıdır. Hatta bu gecikmiş bir fırçadır. İmamoğlu kendi genel başkanını ve partisinin bütün yetkili organlarını hiçe sayıp, Akşener ile birlikte iş tutmuştur. Genel Başkanının Almanya’dan dönmesini beklemeden, miting kararı almış, başta altılı masanın liderleri olmak üzere, herkesi Saraçhane’ye davet etmiştir. Kural, disiplin tanımamıştır.

* * * *

İmamoğlu, bütün bu organizasyonu, başından beri adaylığını destekleyen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile birlikte yaptı. Kendi partisinin yetkili organlarını bilgilendirmedi. Sahte bir tiyatro ile adaylığını resmen ilan etti. Çok geçmedi, kendi taraflarından tepkiler geldi. Bu tiyatronun tutmadığı, ortada bir mağduriyetin söz konusu olmadığını, CHP’ye yakın gazeteci ve yazarlar ifade edip paylaştı.

* * * *

CHP’nin adayı Kemal Kılıçdaroğlu olmalı. Adaylık onun hakkı.  Anasının sütü gibi helal. CHP içerisinde de bunun tersi düşünülmüyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına, başından beri karşı çıkan Meral Akşener ve Ekrem İmamoğlu’dur. Bunun içindir ki, henüz kesinleşmeyen bir mahkeme kararını fırsat bilip, inandırıcı olmayan bir tiyatro ile İmamoğlu’nun adaylığını ilan ettiler.

* * * *

Bütün bu gelişmelerden sonra, hem Kemal Kılıçdaroğlu, hem de partisi bir anda silkildi. ‘Bu hamle bize yönelik’ düşüncesi hakim oldu. Ve harekete geçildi.. ‘Cumhurbaşkanlığı adaylığı Saraçhane’de belirlenemez, CHP’nin adayı CHP Genel Merkezi’nde belirlenir’ sesleri arşa kadar yükseldi.

* * * *

Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Yaşananlar Cumhurbaşkanı aday sürecini etkilemez. ‘Ekrem İmamoğlu 16 milyon İstanbul halkına hizmet etmeye devam edecek’ dedi. Ama asıl hedefin kendi adaylığının engellenmek, İmamoğlu’nun aday yapılmak istendiğini fark etti.

* * * * 

Dün Ankara’da gazetecilerle buluştu Kemal Kılıçdaroğlu. Televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelip, adaylıkla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Altılı masanın onaylaması durumunda aday olacağını söyledi. ‘Bir parti, bir partinin içişlerine karışmamalı’ diyerek, direk masadaki ortağı Meral Akşener’e mesaj gönderdi.

* * * *

Kılıçdaroğlu, bu mesajında son derece haklıdır. Akşener’in amacının ne olduğunu fark etti. Kemal bey bence bu saatten sonra çok daha dikkatli olmalıdır. Asıl hedef kendisidir. Meral Akşener ve İmamoğlu kanadı, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını engellemek için her yola başvuracaktır. Dikkatli olmasında fayda var.

* * * *

Şansı yaver gitti, bu ceza meselesinin bir tiyatroya dönüştürüldüğünü herkesin fark etmesi, İmamoğlu’nun düşüşte olan popüleritesini daha da düşürdü. Ama bir sonraki planlarda bu kadar şanlı olmayabilir. Akşener ile İmamoğlu’na güvenmemeli. Benden söylemesi…