CHP kulislerim hemen hemen hiç yok. Görüştüğüm birkaç etkili isim oldu. Onlara masanın son durumu ve CHP’nin masaya getirmek istediği Cumhurbaşkanı adayının kim olacağını sordum. Flaş ve çarpıcı cevaplar aldım.
* * * * * * * * * * * * * * * *
Malum gündem yoğun. Bir yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ırkçı söylem ve davranışlarıyla tepki çeken Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ arasında yaşanan polemik, diğer yandan ekonomide devam eden sıkıntılar, Ekrem İmamoğlu’nun Karadeniz turu ve tabi aylardır gündemdeki sıcaklığını koruyan 6’lı masa…
* * * * * * * * * * * * * * * * * *
Siyasetin gündemi böyle...Aylardır sabah akşam 6'lı 28 Şubat İttifakı ve bu ittifakın Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı etrafında dönen ayak oyunları konuşuluyor. Hep aynı şeyler tekrarlanıyor. Tek bir kişi farklı bir söylem üretemiyor. Özellikle Millet İttifakı’nın yani 6’lı masanın Cumhurbaşkanı adayının kim olacağına yönelik gündeme getirilen ve yorumcuların sık sık dilendirdiği iki isim var; Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş...
 
* * * * * * * * * * * * * * *
Aslında masa filan da kalmadı. Cumhurbaşkanı adayı olmayı çok isteyen ve bunun için kendi yol arkadaşlarına ‘Ya destek olun, ya da çekilin’ diyen Kemal Kılıçdaroğlu'nun kafasındaki masa bence yok oldu.
* * * * * * * * * * * * * * * * * 
Bütün ekonomik sarsıntı ve kriz tellallığı muhalefetin umurunda değil. Ülkenin ve vatandaşın sıkıntısıyla ilgilenmek, dinlemek yerine sabah akşam seçim ve adayın kim olacağını konuşuyorlar. Aday da bulamıyorlar, ya da masaya getirilen isimlerde anlaşamıyorlar. Seçimle yatıp, seçimle kalkıyorlar. Ülkenin ve milletin bu kadar derdi varken muhalefetin söylem ve uğraştığı işlere bakın. Yazık..!
* * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Elbetteki seçim konuşulur ve iktidara aday olmak isteyen muhalefet seçim ister. Ancak seçimlerin zamanında yapılması gibi bir kanun ve bir kural var. Hem yarın seçim olsa sanki kazanacaklarmış gibi hava atıyorlar. Bu millet cepte keklik değil efendiler. Her iki ittifak için söylüyorum; kimse milleti cepte keklik görmesin. 2023 yılında yapılması planlanan seçimlerin bugüne kadar yapılmış bütün seçimlerden farklı geçeceğini hepimiz biliyoruz.
* * * * * * * * * * * * * * * * * *
Gelelim 6’lı masa ve Millet İttifakı’nın adayının kimin olacağına. Öncelikle ifade etmeliyim ki 6’lı masanın ülkenin hiçbir temel meselesinde anlaşacakları inancı kalmadı artık kimsede. Ekrem İmamoğlu da dinlemiyor onları. Masanın ortak bir kararı olmadan Karadeniz’e açıldı. Oysaki lideri kısa bir süre önce uyarmıştı; ‘Ya destek olun, ya da çekilin’ demişti.  
* * * * * * * * * * * * * * * * * * *
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ahir ömründe yakaladığı bu tarihi fırsatı kaçırmak istemiyor. Cumhurbaşkanı adayı olmayı çok ama çok istiyor. Ancak ne ‘yol arkadaşları’ ne de ‘dostları’ onu istemiyor. Zira DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da açık açık söyledi.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * *  
Aslında birazda Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’a olan kırgınlığın sebebidir tek başına seçime girme kararının alınması. Her ne kadar Meral Akşener ile Kemal Kılıçdaroğlu ‘sorun yok’ dese de ortada sorun ve kırgınlık bal gibi var! Masanın ortak aday konusunda anlaşacağı inancı her geçen gün daha da azalıyor. Kemal beyin, ‘ Ya destek olun ya da çekilin’ sözleri aynı zamanda masaya da mesajdı.
* * * * * * * * * * * * * * * *
Gelelim bir diğer önemli mevzuya. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayının kimin olacağına. CHP kulislerim pek iyi değil. Bayram sonrası CHP içinde birkaç  etkili isimle konuşma fırsatı yakaladım. Hemen sordum; ‘Adayınız kim?’ diye...
* * * * * * * * * * * * * * * *
‘Çok hızlısın’ dediler ama kırmadılar birkaç cümle ettiler. Yukarıda ifade ettiğim gibi Kemal bey aday olmayı çok istiyor. Parti içeresindeki yol ve dava arkadaşlarının ‘onay vermesi’ halinde aday olacak. ‘Kazanamasam da siyaseti noktalarım’ diye düşünüyor.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Siyasette bir saatin bile uzun bir zaman olduğu gerçeğini hatırlatarak söyleyeyim; CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Millet İttifakı’nın demiyorum, CHP’nin adayı diyorum. 6’lı masa bu isme ne söyler, bilemeyiz. Eğer ki CHP içerisinde de yeterli birliğin sağlanması halinde Kemal beyin adaylığı 2023’ün ilk aylarında kamuoyuna açıklanacak.
* * * * * * * * * * * * * * * * *
Dediğim gibi siyasette bir saat bile uzun bir süre ancak şu anda CHP’de yaşanan gelişmeler, kulisler, konuşulanlar Kemal beyin aday olacağı iddialarını oldukça güçlü kılıyor. Kemal beyin adaylığı istemesi de bence ‘anasının sütü’ gibi helal. Bugün bazı kesimler tarafından adı Cumhurbaşkanı adaylığı için sık sık dinlendirilen Ekrem İmamoğlu’nu hangimiz tanıyorduk. Ben İmamoğlu’nu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığında tanıdım. Böyle bir ismin olduğundan habersizdim. Sadece ben mi ? Tabi ki hayır. İmamoğlu’nun tanınırlığı o dönemden sonra başladı ve bugün başarısız olmasına rağmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda oturmasını tamamıyla Kemal Kılıçdaroğlu’na borçludur.
* * * * * * * * * * * * * * * * * *
Aslında CHP'de ve 28 Şubat İttifakı masasında tek sorun İmamoğlu değil, daha Mansur Yavaş var ve pusuda bekleyen diğer isimler. 6’lı masa siyaset üretmekte de sorun yaşıyor. Bence masa daha çok karışacak ve ortak aday konusunda da hiçbir şekilde anlaşmaya varamayacaklar.