Ülke gündemi hızlıca değişti. Ne Gazze’deki katliam, ne Gazze’deki mazlumların devam eden açlık ve susuzluğu, ne de ülke ekonomisi. Tek gündem yerel seçimler. 

Ankara’da günlerdir devam eden siyasi hareketlilik hız kesmeden devam ediyor. Siyasi partiler resmen yerel seçimler startını verdi, açıklanan adaylar sahaya indi. Yerel seçimlerde en çok merak edilen iller İstanbul ve Ankara idi. Ancak son yaşanan istifalar, transferler bazı yerlerde siyasetin dengesini değiştirdiği gibi, bazı illerde de yarışın kıyasıya geçeceğine işaret etti.

Ankara’da önceki gün gelen istifa haberi siyaset gündemine bomba gibi düştü. Adalet ve Kalkınma Partisi’nden dört dönem Şanlıurfa Milletvekilliği yapan Genel Başkan danışmanı ve MKYK Üyesi Mehmet Kasım Gülpınar, partisinden istifa etti. Alelacele Yeniden Refah Partisine katılan Gülpınar, bu partinin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

Siyaset kurumu, bu istifanın etkisini atlatmadan bir istifa haberi daha geldi. Yine Doğu’dan gelen bu istifa Şeyh Said’in torunu AK Parti Elazığ eski Milletvekili Faruk Septioğlu’na aitti.  Septioğlu da, Kasım Gülpınar gibi Yeniden Refah Partisi’ni tercih etti. Onun da Elazığ Belediye Başkan adayı olduğunu Fatih Erbakan, kendi sosyal medya hesabından duyurdu.

Doğrusunu söylemek gerekirse, Kasım Gülpınar’ın uzun bir süredir partisi ile arasında sıkıntılar olduğu sürekli konuşuluyordu. ‘İstifası cepte geziyor’ deniliyordu. Gülpınar’ın istifa süreci aslında yeni bir süreç değildi. Milletvekilleri aday belirleme süreçlerinde de aynı süreci kendi dünyasında yaşamış ama fiiliyata dökmemişti. Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri öncesi bu sıkıntılar gün yüzüne çıkmış, ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası sulh mesajı verilmişti.

Sonra da Kasım Gülpınar, Genel Başkan Danışmanlığı görevine getirilmiş ve aradaki buzlar erimişti. Ta ki Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayını belirleme sürecine kadar.

Peki Gülpınar’ı istifaya iten, Yeniden Refah Partisi’ne alelacele geçiren ve Şanlıurfa’dan Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasını gerektiren sebep neydi?

Bu dönem Milletvekili olmayan Kasım Gülpınar, iddialara göre; 31 Mart Yerel seçimlerinde Şanlıurfa’dan Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak istedi. Belediye Başkanlığı için herhangi bir başvurusu olmamasına rağmen teşkilat temayüllerinde ismi önde olunca, hemşehri ve destekçileri yoğun baskı kurdu, bu düşüncesini Genel Merkez’le paylaştı. Genel merkez düzeyinde yapılan partinin önde gelen isimleriyle yaptığı görüşmede, temayüllerde iyi oy aldığı ancak aday olmaması gerektiği kendisine iletildiği konuşuluyor. Ve gerekçe olarak da açıkça ifade edilmese de, mevcut Milletvekillerinin tavrının gösterildiği ileri sürülüyor. Kendisine bizzat ayrılmasının partiyi üzeceğinin de ifade edildiği gelen bilgiler arasında.

Bu görüşmelerin ardından Kasım Gülpınar, AK Parti üyeliğinden önceki gün istifa etti. Bu istifa üç gün önce E-Devlet üzerinden yapılmıştı. Gülpınar önceki gün Erbakan’la görüştü ve Yeniden Refah Partisi’nden Şanlıurfa Belediye Başkan adayı oldu.

Gülpınar’ın Yeniden Refah Partisine geçişi ve belediye başkan adayı olması, Şanlıurfa’da siyaseti tekrar karıştırdı. Gülpınar, Şanlıurfa’da partilerin çatı adayı olursa ‘ikinci bir ceket’ vakası yaşana bilinir. Çünkü Gülpınar’ın Siverek, Hilvan ve Viranşehir ilçelerinde önemli bir aşiret tabanına sahip. Büyükşehir adayı olması bu ilçelerde de sonuca ciddi oranda etki yapacaktır.

Bu duruma seçmen ne der bilemiyoruz. Ama bildiğimiz tekrardan aday gösterilen mevcut başkan Beyazgül ile başta Bekir Bozdağ olmak üzere Şanlıurfa Milletvekillerinin işi pekte kolay değil. Şanlıurfa’nın önde gelen aşiret ve ailelerinin tavrı da çok önemli.  

Görünen o ki, Şanlıurfa’da kıyasıya bir yarış izleyeceğiz. Ankara ve İstanbul’dan sonra heyecanın arttığı ve kıyasıya bir yarışın gerçekleşeceği bir diğer şehir de Şanlıurfa olmuş oldu. Haydi hayırlısı.

Elazığ’da değişim olmaz!

Bir diğer istifa da Elazığ’dan geldi. Şeyh Said'in torunu, eski bakan Ali Rıza Septioğlu'nun oğlu ve eski AK Parti Milletvekili Faruk Septioğlu da istifa ederek, Cumhur İttifakı ortağı Yeniden Refah Partisi’ne katılarak Elazığ belediye başkan adayı oldu.

Septioğlu Elazığ siyasetinde önemli rol oynayan Palu ilçesinden. Septioğlu ailesinin de bu ilçede ve Elazığ merkezde küçümsenmeyecek bir kitlesi var. Ama sonucu değiştirecek oranda değil. Elazığ, AK Parti’nin oy oranının en yüksek olduğu illerden biri. Dolayısıyla sürpriz bir sonucun çıkacağına inanmıyorum.