Birlik ve beraberliğimizi sağlayan yeni bir mübarek Ramazan ayına girmenin mutluluğu ve sevincini yaşıyoruz. Bu vesile ile tüm İslam aleminin Ramazan ayını kutlar, sağlık, mutluluk, huzur ve bereket getirmesini dilerim.

Daha dün gibiydi, 2023 yılının Ramazan ayını idrak ettiğimiz. 11 ay geçmiş. Zaman su gibi geçiyor. Ömrümüzden alıp götürüyor.

11 Ayın Sultanı Ramazan, tüm bereketi ile yüreklere mutluluk ve manevi coşku getiren, kutsal bir aydır. Bereket, rahmet, mağfiret ve Kuran’ın indiği bu mübarek Ramazan ayına çok şükür ki, bir kez daha ulaştık. Yüce Allah’a hamdolsun.

Evet. Bugün tatlı bir telaşın başlangıç günü. Biz Müslümanlar'ın kutsal ayı Ramazan geldi işte. Hoş geldi, bereket getirdi.  

Yine saatler kurulup sahurlara kalkılacak, çoluk çocuk bütün aile sofra başında toplanacak, ertesi gün aç ve susuz kalmamak için uygun yemekler yenilecek. Yine iftar sofraları sabırsızlık ve heyecanla hazırlanacak, içilen bir yudum suyla oruçlar açılacak, hurmayla ağızlar tatlanacak.

Ramazan demek, iyi huy, ahlak, nefse hakim olmak, muhtaçlara yardım eli uzatmak, açları doyurmak, Allah misafirlerini kabul etmek, açları anlamak, evinde misafir ağırlamak, kalabalık iftar sofraları kurmak, fesat düşünmemek, vücudu kötü alışkanlıklardan arındırmak demek.

Ramazan demek hoşgörü, sevgi ve saygı demek. Evet, yine geldi ayların sultanı. Hepimize iyi Ramazanlar diliyor ve “hoş geldin Ramazan” diyorum.

İbadetlerin yapılıp, oruçların tutulduğu bu ayda, sabır ve hoşgörü ön plandaki yerini alacak. Yardımlaşmanın da etkin olduğu Ramazan'da komşuluk ön plana çıkacak, ihtiyaç sahipleri mutlu edilecek.

Ramazan ayının, insanlar arasındaki birlik ve beraberlik bağlarının güçlenmesinde büyük katkısı vardır. Toplum olarak bizi biz yapan, güzel değerlerimiz ve güzel geleneklerimizden tahrip olmuş, onarılmaya ihtiyaç duyulanlar bu ayda yenilenir, kuvvetlenir.

Hoş geldi ayların güneşi, tüm ayların en heyecanlısı. Saatlerin ve dakikaların önemini nefsimizle terbiye ile kaydettiğimiz senenin armağanı, hoş geldin.

Evlerimize huzur ihsan eyle, gönlümüze sukut mahzar eyle. Bu güzel ayda günah işlemekten, müsrifliklerin yolcusu olmaktan koru Allah’ım. Eş, dost, şöyle bir masa görsün diyerek, iftar davetleri vererek, günah işlemekten sakındır bizi Allah’ım.

11 Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif, kalplere ve vicdanlara esenlik veren bir muştuyla geldi her zamanki gibi. Hanelerimiz bu kutlu misafir için şenlenecek.

Muhabbetlerimiz bu güzel buluşma için süslenecek. Ezanlar coşkuyla yankılanacak gök kubbede. Hoş geldin Ya Şehr-i Ramazan.

Yüce Allah şöyle buyuruyor;

‘’Ramazan, insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı bir birinden ayırmanın apaçık delilleri olarak, Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise, içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin.’’

Alemlere rahmet Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ise, şöyle buyuruyor:

‘’Mübarek Ramazan ayı geldi. Yüce Allah bu ayda oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanların azgınları bağlanır.”

Ramazan-ı Şerif, Rabbimizin rahmet kapılarını ardına kadar açtığı, hazine değerinde bir aydır. Kıymetini, ondan yararlanmayı bilmek lazım. Bu mübarek ayda, muhabbetler dolup taşacak. Ruhlar arınacak kirlerden. El açılacak yüce makama. Af dilenecek. Verdikçe bereketlenecek kazançlar. Esenlik kaplayacak her yeri. Zincire vurulacak bütün şeytanlar. Kur’an-ı Kerim çokça okunacak ve anlanacak. Kur’an ayıdır Ramazan.

Mevlamızın bize en büyük rahmeti Ramazan’ın ziynetidir Kur’an. Çokça okunacak ve anlaşılacak bu ayda. Bolca tefekkür edilecek. Ölü hayatımıza hayat verecek ilkeleri. Gözden geçirilecek geçen ömrümüz. Hesabı yapılacak o pek çetin hesap gününün ve paylaşma ayıdır Ramazan.

Zekatımızla, fitremizle, sadakamızla ve her türlü infakımızla, Rabbimizin rızasını umacağız. Rabbimizin verdiğinden kullarına vereceğiz ki, artsın rızkımız. Rahmet kuşatsın her yanı. Gülsün yüzler ve toplumda huzur egemen olsun.

Dört elle sarılalım. Çoğaltalım tövbeleri. Ya Rabbi; hamd sana, şükür sana eriştirdin bizi yine Ramazan’a.

Müjdeler olsun kavuşanlara, rahmet olsun kavuşamayanlara. Hastalarımız şifa, dertlilerimiz deva bulsun.

Ramazan-ı Şerifimiz Mübarek olsun!