Günler, haftalar, aylar ve yıllar ne de çabuk geçiyor. Daha dün gibiydi, 2022 yılının Ramazan ayını idrak ettiğimiz. 11 ay geçmiş. Zaman su gibi geçiyor. Ömrümüzden alıp götürüyor.

11 ayın sultanı Ramazan’a, bu yıl da şükür ki kavuşmuş bulunuyoruz. Ramazan, tüm bereketi ile yüreklere mutluluk ve manevi coşku getiren, kutsal bir aydır. Bereket, rahmet, mağfiret ve Kuran’ın indiği ay, Ramazan ayına çok şükür ki, bir kez daha ulaştık. Yüce Allah’a hamdolsun.

Maalesef bu yılki Ramazan-ı Şerifi yasta karşıladık. 50 binden fazla canımızı yitirdik, yüz bin vatandaşımız da yaralı. Bu Mübarek ayın ilk gününde, Rabbim onlara şifa ihsan eylesin. Hayatını kaybedenlere de rahmet eylesin.

Evet. Deprem ve sel felaketi nedeniyle üzgünüz. Bugün ilk gününü idrak ettiğimiz Ramazan’ı Şerif, bizleri felaketlerden korumaya vesile olsun inşallah.

İbadetlerin yapılıp, oruçların tutulduğu bu ayda, sabır ve hoşgörü ön plandaki yerini alacak. Yardımlaşmanın da etkin olduğu Ramazan'da, komşuluk ön plana çıkacak, ihtiyaç sahipleri mutlu edilecek.

Ramazan ayının, insanlar arasındaki birlik ve beraberlik bağlarının güçlenmesinde, büyük katkısı vardır. Toplum olarak bizi biz yapan, güzel değerlerimiz ve güzel geleneklerimizden tahrip olmuş, onarılmaya ihtiyaç duyulanlar bu ayda yenilenir, kuvvetlenir.

Hoş geldi ayların güneşi, tüm ayların en heyecanlısı. Saatlerin ve dakikaların önemini nefsimizle terbiye ile kaydettiğimiz senenin armağanı, hoş geldin. Evlerimize huzur ihsan eyle, gönlümüze sukut mahzar eyle. Bu güzel ayda günah işlemekten, müsrifliklerin yolcusu olmaktan koru Allah’ım. Eş, dost, şöyle bir masa görsün diyerek, iftar davetleri vererek, günah işlemekten sakındır bizi Allah’ım.

11 ayın sultanı, Ramazan-ı Şerif, kalplere ve vicdanlara esenlik veren bir muştuyla geldi her zamanki gibi. Hanelerimiz bu kutlu misafir için şenlenecek. Muhabbetlerimiz bu güzel buluşma için süslenecek. Ezanlar coşkuyla yankılanacak gök kubbede. Hoş geldin Ya Şehr-i Ramazan.

Yüce Allah şöyle buyuruyor; ‘’Ramazan, insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı bir birinden ayırmanın apaçık delilleri olarak, Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise, içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin.’’

Alemlere rahmet Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ise, şöyle buyuruyor: ‘’Mübarek Ramazan ayı geldi. Yüce Allah bu ayda oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanların azgınları bağlanır.”

Ramazan-ı Şerif, Rabbimizin rahmet kapılarını ardına kadar açtığı, hazine değerinde bir aydır. Kıymetini, ondan yararlanmayı bilmek lazım. Bu mübarek ayda, muhabbetler dolup taşacak. Ruhlar arınacak kirlerden. El açılacak yüce makama. Af dilenecek. Verdikçe bereketlenecek kazançlar. Esenlik kaplayacak her yeri. Zincire vurulacak bütün şeytanlar. Kur’an-ı Kerim çokça okunacak ve anlanacak. Kur’an ayıdır Ramazan.

Mevlamızın bize en büyük rahmeti Ramazan’ın ziynetidir Kur’an. Çokça okunacak ve anlaşılacak bu ayda. Bolca tefekkür edilecek. Ölü hayatımıza hayat verecek ilkeleri. Gözden geçirilecek geçen ömrümüz. Hesabı yapılacak o pek çetin hesap gününün. Ve paylaşma ayıdır Ramazan.

Zekâtımızla, fitremizle, sadakamızla ve her türlü infakımızla, Rabbimizin rızasını umacağız. Rabbimizin verdiğinden kullarına vereceğiz ki, artsın rızkımız. Rahmet kuşatsın her yanı. Gülsün yüzler ve toplumda huzur egemen olsun.

Dört elle sarılalım. Çoğaltalım tövbeleri. Ya Rabbi, hamd sana, şükür sana eriştirdin bizi yine Ramazan’a. Müjdeler olsun kavuşanlara, rahmet olsun kavuşamayanlara. Hastalarımız şifa, dertlilerimiz deva bulsun. Ramazan-ı Şerifimiz Mübarek olsun.!