Türkiye, tarihinin en kritik seçimlerine hazırlanıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse, geçmiş seçimlere oranla oldukça sönük bir seçim süreci yaşadığımızı ifade etmeliyim. Bu sönüklük, sahadan siyasi parti genel merkezlerine kadar hakim. Bu da son derece normal. Çünkü yüzyılın felaketinde 50 bine yakın insanımızı kaybettik. On binlerce yaralımız ve dağlar kadar enkazımız var. Böyle bir ortamda gidilen seçimin, şenlik içinde geçeceğini kimse bekleyemez zaten.

Cumhur İttifakının Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakının adayı Kemal Kılıçdaroğlu, henüz sahaya inmedi. Milletvekili aday listeleri de oluşmadı. Bu iki etkenin, sürecin sönük geçmesinde önemli rolünün olduğunu da söylemek yanlış olmaz. Başta gençler olmak üzere, 7’den 77’ye herkesin bu seçimde gözü ve kulağı tek şeyde olacak. O da ekonomi… Son 20 yıldır hiç bu kadar olumsuz seviyeye gelmemişti. Hiç bu kadar etkilememişti insanları ekonomi…

Başta enflasyonun düşürülmesi ve hayat pahalılığının önüne geçilmesini sağlayacak adımlar, seçim sonuçlarını doğrudan etkileyecek. İstikrar, huzur ve refah, bu seçimin en önemli belirleyicileri olacaktır.

Siyasi parti genel merkezlerinde, Milletvekili aday adaylığı başvuruları devam ediyor. AK Parti, bugüne kadar girdiği en önemli ve kritik seçime hazırlanıyor. AK Parti, Milletvekili aday listesini oluştururken, ince eleyip sık dokuyor. AK Parti cephesinden en çok merak edilen meselelerden biri de, bakanların aday olup olmayacağı, olacaklarsa hangi şehirlerden listeye girecekleri..

Bu konuda kulisler oldukça hareketli. Deprem bölgesinde görev yapan bakanların, yine bu bölgelerden Milletvekili adayı yapılması olasılığı çokça konuşuluyor.

Başta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay olmak üzere, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum gibi isimlerin, depremden etkilenen illerden Milletvekili adayı olması olasılığının oldukça yüksek olduğu konuşuluyor. Süleyman Soylu’nun Adıyaman, Murat Kurum’un Kahramanmaraş’tan Adil Karaismailoğlu’nun Malatya’dan Milletvekili listelerinde yer alabileceği sıkça ifade ediliyor.

Bu durum, AK Parti açısından avantajlı bir strateji olur. Hatay ve Diyarbakır hariç, deprem bölgesindeki şehirler AK Parti seçmeninin yoğun olduğu yerlerdir. Depremin ilk günlerinde zaman zaman yaşanan yetersiz müdahale ve eksiklikler  nedeniyle, tepkili olan seçmeni kaybetme riskine karşı güçlü isimlerin bu şehirlerde aday gösterilmesi planlanıyor.

Peki Cumhur İtikadının adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması halinde, Milletvekili olacak bu isimler bakan olma şanslarını kaybedecek mi? Hayır. Bunun örneğini 2018 seçimlerinde gördük. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de, Milletvekili olarak seçilmişlerdi. Bakan olarak atanmalarıyla beraber, Milletvekilliklerinden istifa etmişlerdi. Peki tekrarı olur mu? Bence olmaz. Erdoğan’ın kazanması durumunda kabinenin büyük bir çoğunluğu değişecek. Bu kesin.

Milletvekili adayı olacak bakanların istifa edip etmemesi meselesi de, sıkça tartışılıyor. Muhalif kanat, ‘seçilmiş’ değil ‘atanmış’ kamusal statüleri olduğu için istifa etmesi gerektiğini ileri sürüyor. AK Parti cephesi de, istifaya gerek olmadığını, çünkü bakanların memur statüsünde olmadığını savunuyor. ‘657'ye tabii değiller. Kamu görevlilerinin tabii olduğu disiplin ve yargılamaya ilişkin hususlara da tabii değiller. Bakanların özel bir statüsü var’ açıklamasında bulunuyorlar.

Kimlerin listeye alınacağının kararını, kuşkusuz Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek. Ama bazı bakanları Milletvekili aday listelerinde göreceğimiz kesin.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevcut Milletvekillerine de, adaylık başvurularını yapma talimatını verdiğini de hatırlatmak isterim.

Ancak mevcut Milletvekillerinin büyük bir bölümünün, liste dışı kalacağı ve yerlerine yeni isimlerin geleceği de gelen bilgiler arasında olduğunu ifade edeyim. AK Parti Milletvekili aday listelerinin özellikle Büyükşehirlerde sürpriz isimlerle seçmenin desteğine sunulacağı kesin!