Merhum Adnan Menderes’in ‘’Yeter söz milletindir’’ dediği ve sandıktan büyük bir zaferle çıktığı tarihtir 14 Mayıs. Oldukça anlam dolu bir tarih. 2023 seçimlerinin bir süredir 14 Mayıs tarihinde yapılacağı konuşuluyordu. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 14 Mayıs’ı işaret etti. Ülkemize hayırlı olsun.

Son birkaç haftadır kulislerde, seçimlerin 14 Mayıs’ta gerçekleşeceği konuşuluyordu. Zira ben de yazmıştım. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında 14 Mayıs’ı işaret etti. Ve dedi ki; ‘’Rahmetli Adnan Menderes, 14 Mayıs 1950'de 'Yeter söz milletin' demiş ve sandıktan büyük bir zaferle çıkmıştı. Biz de 2023'te milletimizin desteğine talibiz’’
* * * * 
Tarihi öneme sahip 2023 seçim süreci başlamış durumda. Ekonomide yaşanan sıkıntı, zamlar, AK Parti’yi hiç olmadık zorlu bir sürece soktu. Ancak buna karşın son zamanlarda atılan adımlar, ibreyi yükseltti. AK Parti’nin son hamleleri, hanesine artı yazdırttı. Özellikle dargın seçmenin büyük bir bölümünün gönlü alındı ve kararı AK Parti lehine değişti.  Zira anket firmalarının araştırmalarına da bu durum yansıdı. 
* * * * 
Ancak şunu da açıkça ifade etmeliyim ki; emeklilerin gönlü buruk. Yüzde 30 oranındaki zam oranı pek memnun etmedi. Bir diğer önemli mesele de, fahiş fiyat artışları. Keyfi zamlara karşı denetim mekanizmasının yeterli çalışmaması nedeniyle, zamların önüne geçilememektedir. Ve tabi ki, elektrik ile doğalgaz fiyatlarında indirime gidilmesi de en büyük beklenti.
* * * *  
Bu önemli meselelerin çözümü, AK Parti’yi çok daha rahat bir sürece geçirecektir. Hem Cumhurbaşkanının, hem de AK Parti’nin bana göre rakibi 6’lı masa filan değil. Enflasyon ve zamlardır. Enflasyonun düşmesi, zamların önüne geçilmesi, elektrik ve doğalgazda indirime gidilmesi AK Parti’yi çok rahat kazanabileceği bir seçim sürecine itecektir. 
* * * * 
AK Parti açısından 2023 hem 20 yıllık siyasetinin sembolü, hem de Türkiye Yüzyılı'nın başlangıcıdır. En büyük rakibi olan enflasyonu düşürdüğü takdirde bu hedeflerine rahatlıkla ulaşacaktır. AK Parti son birkaç ay içerisinde yaşanan sıkıntılı sürecin, çalışanlardan esnaf ve sanatkarlara kadar ödettiği bedellerin telafisini de yaptı. Asgari ücret tamam ama memur ve emekli maaşlarında çokta yeterli olmasa da artışlara gitti. Ek gösterge düzenlemesini tamamladı, sözleşmelilere kadro verdi, EYT'yi karşıladı, sosyal yardım yelpazesini genişletti, konut kampanyaları düzenledi, sanayiciyi, ihracatçıyı, esnafı, çiftçiyi kısacası üreten herkesi destekledi. İstihdamı 31,6 milyonla tarihin en yüksek seviyesine çıkardı. 
* * * *
Seçime gidilen bu süreçte atılan bu adımlar kuşkusuz, AK Parti’yi geçtiğimiz 4 ay öncesine oranla çok daha olumlu ve ileri bir noktaya taşıdı. Oy oranlarındaki ibre yükseldi. 
* * * * 
Altılı masanın adayının kim olacağı merakı giderilmediği bu süreçte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün seçim tarihini açıkladı. Doğrusu beklenen bir tarihti. Son günlerde sıkça konuşuluyordu bu tarih. 
* * * * 
İşaret edilen 14 Mayıs tarihinin ayrı bir anlamı var. 73 yıl önce aynı tarihte rahmetli Adnan Menderes, ‘’Yeter söz milletindir’’ demiş ve sandıktan büyük bir zaferle iktidara gelmişti. 
Erdoğan bu tarihi bu yüzden işaret etti. Ve dedi ki; ‘'Yeter, söz de, karar da, gelecek de milletindir. 2023'te milletimizin desteğine talibiz’’,  “Milletimiz 73 yıl sonra bir kez daha aynı gün, Altılı Masa diyerek karşımıza çıkan darbe şakşakçılarına, kifayetsizlere 'yeter' diyecektir’’  
2023 seçim tarihinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.