Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), 2023 seçimlerine giderken başta ekonomi olmak üzere, birçok alanda yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. İlk olarak vatandaşı ekonomik alanda rahatlatmayı hedefleyen AK Parti, Kürt oylarını da almak için yeni bir çözüm süreci başlatabileceği konuşuluyor.

HDP’den ayrılarak, yeni bir parti kuran Ayhan Bilgen, çok konuşulacak bir iddia ortaya attı. Dedi ki; ‘AK Parti yeni bir çözüm sürecini başlatmak için hazırlık yapıyor. Öcalan’ın dahil edilebileceği ve MHP’nin de ikna edilmeye çalışıldığı yeni bir çözüm süreci başlatabilir’

Ayhan Bilgen’in çok konuşulacak bu iddiasına, AK Parti cephesinden şuana kadar herhangi bir açıklama gelmedi. Açıklamanın gelmemesi ise, kafalarda soru işareti yarattı.

Sabahın erken saatlerinde telefona sarıldım. AK Parti’nin en yetkili organı MKYK üyesi birkaç önemli isimle konuştum.  Ayhan Bilgen’in ‘Yeni bir çözüm sürecinin başlayacağı’ iddiasını sordum.

Önemli ve yetkili isimlerle yaptığım görüşmenin özetini çıkaracak olursak; AK Parti’nin kafasında bir çözüm modelinin bulunduğu net olarak var. Ancak bu daha önce uygulanmış modellerden çok farklı. Bir defa şuanda sadece düşünülen taslak, sürece dönüşür ve hayata geçirilirse, HDP ve PKK’nın müdahil edilmeyeceği kesin. Eğer bir süreç başlayacaksa, muhatap tamamıyla Kürt kökenli vatandaşlar olacak. HDP ve PKK’nın daha önceki süreci sabote ettikleri ve bu anlamda sabıkalı oldukları için, kesinlikle muhatap alınmayacak.

Doğrusunu söylemek gerekirse, AK Parti, Cumhuriyet tarihinde Kürtlerin en çok desteğini alan tek muhafazakar ve sağ partidir. AK Parti’nin gerek demokratikleşme gerekse de insan hak ve özgürlükleri alanında gerçekleştirdiği devrim niteliğindeki adımlar, Kürtler tarafından da büyük takdir gördü. Kürtçenin önündeki engeller, AK Parti hükümetleri döneminde bir bir kaldırıldı.

Güneydoğu’ya başta sağlık olmak üzere, ulaştırma, eğitim, kültür ve sosyal alanda yapılan yatırımlar da, AK Parti’ye gelen Kürt kökenli vatandaşların desteğini daha da artırdı.

Son zamanlarda AK Parti ile Kürtler arasında bir ayrışmanın olduğu hep söylendi. Ama halen de AK Parti’yi destekleyen ciddi bir Kürt kökenli vatandaş kitlesinin olduğunu söylemek lazım.

Deniliyor ve iddia ediliyor ki; AK Parti yeni bir çözüm sürecini başlatmak için hazırlık yapıyor. Ortağı MHP’yi ikna edebilirse süreç tez zamanda hayat bulacak. Peki nasıl olacak? İddia edilen süreç başlarsa muhatap veya muhataplar kim, kimler olacak? Görüştüğüm AK Parti MKYK üyesi, sürecin başlaması halinde muhatabın sadece Kürt kökenli vatandaşlar olacağı, HDP ve PKK’nın asla muhatap alınmayacağı ve sürece dahil edilmeyeceğini söyledi.

AK Parti, bugüne kadar yapılmış seçimlerden çok farklı ve zor bir seçime hazırlanıyor. İşi hiç de kolay değil. 22 yıl sonra ciddi bir ekonomik sıkıntıyla karşı karşıya. Başta zamlar olmak üzere, hayat pahalılığı, AK Parti’nin işini oldukça zora sokmuş durumda. Bu kesin…

Birileri, her ne kadar da şirin görünmek için farklı bir tablo gösterse de, öyle değil. Akaryakıt, elektrik, doğalgaz, gıda maddesi gibi temel ihtiyaç maddelerine hemen hemen her gün yeni bir zam geliyor. Zamlar ve hayat pahalılığı, vatandaşın sırtını bırakın bükmeyi, adeta kırmış durumda.. Her defasında ifade ettiğim gibi, 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rakipleri 6’lı masa filan değil. En güçlü rakipleri hayat pahalılığı ve zamlardır.

Pandemi nedeniyle bütün dünyada yaşanan ekonomik sıkıntı, ülkemizde her geçen gün etkisini daha da artırarak devam ediyor. AK Parti, 2023 seçimlerine giderken, bugüne kadar yaptığı devrimleri, özellikle de ekonomide tekrarlamalı…

Toplumda, ‘Yine yaparsa Erdoğan yapar’ umudunun da, var olduğunu ifade etmeliyim. İnsanlar, ekonomide yaşanan sıkıntı, özelikle de zamlardan dolayı AK Parti’ye bir kızgınlığının olduğunu net olarak söylüyor. Ama bu sıkıntının yine Sayın Erdoğan tarafından çözülebileceğine inandığını ifade etmekten sakınmıyor.