Bugün ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’. Bütün kadınların gününü cani gönülden kutluyorum. Yazıma, kainatın efendisi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V), kadınlarla ilgili birkaç hadisiyle başlamak istiyorum;

"Hanımını döven, Allah’a ve Resulüne asi olur. Kıyamette onun hasmı ben olurum."

“Kadınların haklarını yerine getirme hususunda Allah’tan korkunuz! Zira siz onları Allah’ın bir emaneti olarak aldınız.”

“Sizin en hayırlınız, ehline (eşine ve çocuklarına) en hayırlı olanınızdır. Ve ben de ehline karşı en hayırlı olanınızım.”

“Müminlerin iman bakımından en olgunu ve en hayırlısı, hanımına karşı en hayırlı olanıdır.”

“Ey insanlar! Kadınlar hakkında Allah’tan korkunuz! Sizin kadınlarınız üzerinde hakkınız vardır.”

“Onlara yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, onları dövmeyin, onlara çirkin demeyin, fena söz söylemeyin!”

“Kadınlarınızla iyi geçinin; eğer onlardan hoşlanmadı iseniz bile!. Olabilir ki bir şey, sizin hoşunuza gitmez de, Allah onda bir çok hayır takdir etmiş bulunur."

‘’Kadınlar hakkında birbirinize hayır tavsiye ediniz!”

“Mümin bir erkek, mümin bir kadına kızıp darılmasın! Eğer onun bir huyundan hoşlanmazsa, öbüründen memnun olabilir.”

“Allah sizden; kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister; çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir."

“Sizin hayırlınız, eşine hayırlı olandır. Ben de eşime karşı sizin en hayırlınızım. Kadınlara ancak iyi insanlar iyi davranır; onlara karşı ancak kötü kişiler, ihanet eder.”

"Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür."

* * * * * * * * * * * * * *

Peygamber efendimizin hadislerinde de anlaşıldığı gibi, dinimiz yüce İslam kadına büyük önem verir. Kadın annedir, eştir, bacıdır…

* * * * * * * * * * * * * *

8 Mart 1857, ABD’nin New York kentinde kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği savaşın ilk mücadele yılıdır. Hikayesi şu şekildedir: Konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalışan 40 bin işçinin insanlık dışı çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı başlattığı grev, polisin saldırısıyla kanlı bitti. Yüzlerce kadın yaşamını yitirdi.

* * * * * * * * * * * * * *

Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın tüm kadınlar için ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Bu karardan sonra, her yıl 8 Mart, ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kutlanıyor.

* * * * * * * * * * * * * *

Maalesef üzülerek ifade etmek isterim ki; o yıllardan sonra kadına şiddet hep artarak devam etti. Öyle ki, kadınlar gününde bile şiddete uğrayan, hatta öldürülen kadınlarımız oldu. Ve bu kabullenmesi mümkün olmayan vahşilik günümüzde de devam ediyor.

* * * * * * * * * * * * * * *

Toplumda, kadına saygı, değer, önem vermek yerine, kadına el kaldıran, kurşun sıkan hatta yakan caniler var. Biri, daha reşit olmamış Sıla’yı öldürür, biri metroda onca kişinin gözleri önünde kadına satır sallayıp, küfür eder. Biri boşanmak istediği için eşine kurşun yağdırır… Vs.

* * * * * * * * * * * * *

Aile dediğimizde; öncelikle aklımıza anne, baba ve çocuklardan oluşan bir topluluk gelir. Günümüz aile düzeninde anneler de çalışmakta ve üreten bireyler olarak, ailesinin yanında yerini alıyor. Üreten bireyler olarak, hem annelik görevlerini tam eksiksiz bir şekilde yerine getirmekte, hem de evinin temizliğini ve düzenini sağlamaktadır. Kadın annedir ve anne melektir.

* * * * * * * * * * * * *

Kadın ‘anne’ olarak yüceltilmiş ve hak ettiği değeri görmelidir. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında bile, analarımız önemli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Yeri geldiğinde cephede savaşmış, yeri geldiğinde cephe gerisinde savaşa destek olmuşlardır. Savaşın ardından, ülkenin kalkınmasında da kadınlarımız, en ön saflarda yerlerini almıştır. Bunu fark eden Mustafa Kemal Atatürk, ülkenin kalkınmasında kadının yerini ve önemini vurgulayarak, 1934 senesinde pek çok Avrupa ülkesinden önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını kazandırmıştır.

* * * * * * * * * * * * *

Türkiye’de de kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, hakların korunması yolunda çok adım atıldı. İnkar etmemek lazım. Kadınların siyasette, bürokraside ve iş hayatında olmalarına ciddi anlamda destek verildi. Verilmeye de devam ediliyor. Ama maalesef kadınlara şiddette hız kesmiyor.

* * * * * * * * * * * * * *

Kadına şiddettin önüne geçmek için daha kapsamlı adımların atılması şart. Bir defa mutlak suretle kadına en ufak şiddette bulunan her kimse, denetim serbestliğiyle filan uzak cezalarla salıverilmemelidir. Ağır cezaların gelmesi için yasal düzenleme yapılmalı. Toplum içinde kadınlarımıza dil, el uzatan her kim varsa, bunların adalet ve hukuk önünde en ağır cezayı almaları en önemli beklentilerimizdir. Sokakta, caddede, AVM’lerde hepimizin annesi, bacısı ve eşi geziyor. Onları canilerden korumak başta devletin, sonra hepimizin görevidir.

* * * * * * * * * * * * * * *

Kadına el kaldıran kimseler, bırakın erkek olmayı insan olamaz. Kadın döven zavallıdır, güçsüzdür ve canidir. Kadına şiddet uygulayan dünyada ne kadar kişi varsa hepsini lanetliyor ve kınıyorum. Allah’ın erkeklere bir lütfu olan bütün kadınların gününü tekrardan kutluyorum. KADINLAR İYİKİ VAR!

Yeni Journal’da yayımlanan köşe yazıları, yazarların kendi görüşlerini yansıtmaktadır. Yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazarlara aittir.