Tüm Müslüman aleminin özlemle beklediği 11 ayın sultanı Ramazan’a, bu yıl da şükür ki kavuşmuş bulunuyoruz. Ramazan, tüm bereketi ile yüreklere mutluluk ve manevi coşku getiren kutsal bir aydır. Bereket, rahmet, mağfiret ve Kuran’ın indiği ay, Ramazan ayına çok şükür ki, bir kez daha ulaştık. Yüce Allah’a hamdolsun.

* * * * * * * * * * * * * * * *

Pandemi illeti yüzünden iki Ramazan’ı hüzünlü geçirdik. Teravih namazlarının eda edilmediği, camilerin kapalı olduğu, safların tutulmadığı ve iftar sofralarının coşkulu geçmemesi, biz müminleri derinden üzmüştü. Elhamdülillah bu Ramazan’ı coşkuyla, iftar sonrası şenlik ve sohbetlerle, camilerin dolup taşmasıyla idrak edeceğiz.

* * * * * * * * * * * * * * *

İbadetlerin yapılıp, oruçların tutulduğu bu ayda, sabır ve hoşgörü ön plandaki yerini alacak. Yardımlaşmanın da etkin olduğu Ramazan'da, komşuluk ön plana çıkacak, ihtiyaç sahipleri mutlu edilecek.

* * * * * * * * * * * * * * * *

Ramazan ayının, insanlar arasındaki birlik ve beraberlik bağlarının güçlenmesinde büyük katkısı vardır. Toplum olarak bizi biz yapan, güzel değerlerimiz ve güzel geleneklerimizden tahrip olmuş, onarılmaya ihtiyaç duyulanlar bu ayda yenilenir, kuvvetlenir.

* * * * * * * * * * * * * * * * *

Hoş geldi ayların güneşi, tüm ayların en heyecanlısı. Saatlerin ve dakikaların önemini nefsimizle terbiye ile kaydettiğimiz senenin armağanı hoş geldin. Evlerimize huzur ihsan eyle, gönlümüze sukut mahzar eyle. Bu güzel ayda günah işlemekten, müsrifliklerin yolcusu olmaktan koru Allah’ım. Eş dost şöyle bir masa görsün diyerek iftar davetleri vererek günah işlemekten sakındır bizi Allah’ım.

* * * * * * * * * * * * * * * * *

Diyanet’in hutbesinde de söylendiği gibi;

Çoktandı buruktu gönüller, ıssızdı muhabbetler. Ezanlar hüzünlü, hilalin boynu büküktü. Hasretiyle yanmış yürekler özlemle yolunu gözlüyordu. Suya hasret toprağın yağmuru beklediği gibi bekliyordu müminler. Onun rahmet ve bereket iklimini. Ve nihayet ruhlara neşe veren bahar rüzgarları gibi geldi.

* * * * * * * * * * * * * * *

Kalplere ve vicdanlara esenlik veren bir muştuyla geldi Ramazan. Hanelerimiz bu kutlu misafir için şenlendi. Muhabbetlerimiz bu güzel buluşma için süslendi. Ezanlar coşkuyla yankılandı gök kubbede. Hoş geldin ya şehr-i Ramazan.

* * * * * * * * * * * * * * *

Yüce Allah şöyle buyuruyor; ‘’Ramazan insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı bir birinden ayırmanın apaçık delilleri olarak, Kuran’ın indirildiği aydır. Öyle ise, içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin.’’

* * * * * * * * * * * * * *

Alemlere rahmet Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ise şöyle buyuruyor: ‘’Mübarek Ramazan ayı geldi. Yüce Allah bu ayda oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve Şeytanların azgınları bağlanır.”

* * * * * * * * * * * * * * *

Ramazan-ı şerif, Rabbimizin rahmet kapılarını ardına kadar açtığı hazine değerinde bir aydır. Kıymetini bilmek lazım. Bu mübarek ayda, muhabbetler dolup taşacak. Ruhlar arınacak kirlerden. El açılacak, yüce makama. Af dilenecek. Verdikçe bereketlenecek kazançlar. Esenlik kaplayacak her yeri. Zincire vurulacak bütün şeytanlar. Kuran-ı Kerim çokça okunacak ve anlanacak. Kuran ayıdır Ramazan.

* * * * * * * * * * * * * * * *

Mevlamızın bize en büyük rahmeti Ramazan’ın ziynetidir Kuran. Çokça okunacak ve anlaşılacak bu ayda. Bolca tefekkür edilecek. Ölü hayatımıza hayat verecek ilkeleri. Gözden geçirilecek geçen ömrümüz. Hesabı yapılacak o pek çetin hesap gününün. Ve paylaşma ayıdır Ramazan.

* * * * * * * * * * * * * * * *

Zekâtımızla, fitremizle, sadakamızla ve her türlü infakımızla Rabbimizin rızasını umacağız. Rabbimizin verdiğinden kullarına vereceğiz ki, artsın rızkımız. Rahmet kuşatsın her yanı. Gülsün yüzler ve toplumda huzur egemen olsun.

* * * * * * * * * * * * * * * * *

Dört elle sarılalım. Çoğaltalım tövbeleri. Ya Rabbi, hamd sana, şükür sana eriştirdin bizi yine Ramazan’a. Müjdeler olsun kavuşanlara, rahmet olsun kavuşamayanlara. Hastalarımız şifa, dertlilerimize deva bulsun. Ramazan-ı Şerifimiz Mübarek olsun.!

Yeni Journal’da yayımlanan köşe yazıları, yazarların kendi görüşlerini yansıtmaktadır. Yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazarlara aittir.