Çok önemli bir süreçten daha kazasız belasız geçmiş bulunuyoruz. Öncelikle 31 Mart Mahali İdareler Seçimleri’nin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Sandıklar kapandı, millet kararını verdi. Çıkan sonuca herkesin saygı duyması gerektiğini bir kez daha hatırlatarak yazıma başlamak istiyorum.

Doğrusunu söylemek gerekirse oldukça sürpriz sonuçların ortaya çıktığı bir seçim sürecinden geçtik.

Cumhur İttifakı beklenilenin çok üzerinde bir oy kaybına uğradı. AK Parti ve MHP kalelerinde CHP tarihinin en yüksek oyunu aldı. Yeniden Refah Partisi beklenilenden çok daha fazla bir çıkışla biri Büyükşehir olmak üzere toplamda 69 belediye kazandı.

DEM Parti, Doğu’da 3’ü Büyükşehir olmak üzere 10 ilin belediyesini kazandı.

AK Parti bugüne kadar girdiği bütün seçimleri açık ara farkla birinci tamamlamıştı. İlk defa ciddi bir oy kaybına uğrayarak CHP’nin gerisine düştü.

31 Mart yerel seçimlerinde sandıktan AK Parti’ye çok ciddi bir uyarının yapıldığını görüyoruz.

Mevcut ekonomik durum, hayat pahalılığı ve emeklilerin durumu AK Parti’nin oy kaybına uğramasına sebep olmuştur. Büyük etkenlerden biri de aday belirlemede yapılan yanlışlardır.

Başta Şanlıurfa olmak üzere birçok ilde yapılan yanlış aday seçimi AK Parti’nin kaybetmesine neden olan etkenlerden birisidir.

Bunun hesabı mutlaka sorulmalıdır. AK Parti’nin hiç vakit kaybetmeden yapması gereken öncelikli mesele ekonominin düzeltilmesi ve yanlış aday belirleyen yöneticileri görevden çekmesidir.

Kazanan belediye başkanlarının da artık siyaseti bir tarafa bırakıp, vatandaşa ve kentlerine hizmet etmelidir.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın balkon konuşması son derece ılımlı, birleştirici ve kucaklayıcıydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonuçlarına saygı gösterip, kazananın 85 milyon olduğunu söyledi.

Tarihinin en yüksek oyunu alan CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in de konuşması son derece birleştiriciydi.

Seçimlerin bir diğer kazananı Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan da sonuçların partisini yıldızlaştırdığını savundu.

AK Parti seçim imtihanından oldukça başarısız çıktı. İstediğini alamadı. Başta İstanbul olmak üzere Ankara, Şanlıurfa, Antalya, Bursa, Adana ve Mersin gibi büyükşehirlerde açık ara oy farkıyla kaybetti.

Sandıklar kapandı, millet son sözünü söyleyip kararını vermiştir. Saygı duyulmalı.

Bundan sonraki süreçte AK Parti milletin verdiği mesajı çok iyi okumalı. Kaybetmenin sebeplerini çok iyi araştırmalı ve önlem almalıdır.

Aday belirleme başta olmak üzere hata yapanların tamamından hesap sormalıdır. İl ve ilçe teşkilatlarını yeniden gözden geçirmelidir.

Seçim sonuçlarını YSK’nın kesin sonuçları açıklamasından sonra detaylarıyla tekrardan kaleme alacağımı belirtmek isterim.

Bu vesile ile 31 Mart Mahalli seçimlerin ve sandıktan çıkan sonucun ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.