Türkiye ve dünyadan gelişmelere kısaca bakarsak, dünya bankalarının gözü Türkiye’de.

Yeni politikaların odağı olan Türk lirasına dair dünya bankalarından analizlere göre, Dünya’nın önde gelen bankaları ve kredi derecelendirme kuruluşları Türk lirasının seyrine ‘pozitif’ öngörülerde bulunurken, Goldman Sachs de TL’de kazancın geri döndüğünü açıkladı.

ABD’nin değerlendirmelerine göre Hamas’ın İsrail’deki operasyonlarını fonlayan yüz milyonlarca dolara sahip olduğunu ve faaliyetlerini Türkiye’deki ‘üssünden’ yürüttüğünü belirtti.

GRECO’DAN YOLSULUKLA MÜCADELE RAPORU: “TÜRKİYE, KÜRESEL OLARAK TATMİN EDİCİ DEĞİL”

Avrupa Konseyi Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu (GRECO) son raporunda, 2015 yılında kabul edilen 22 tavsiyesinden 10’unun uygulanmadığı, dokuzunun kısmen uygulandığı ve üçünün tatmin edici bir şekilde uygulandığı belirtildi.

Yasama sürecinin şeffaflığı artırılmalı, Yürütmenin rol ve etkisi sınırlandırılmalı, Üst düzey bir misyonu kabul etmeli şeklinde değerlendirmeler gelmektedir.

CIA RAND CORPORATION’DAN GAZZE RAPORU: “BÖLGESEL SAVAŞ İHTİMALİNİ ARTIRIYOR”

CIA’ya yakınlığıyla bilinen RAND Corporation’ın yeni raporunda, İsrail’in Gazze’ye saldırıları sonucunda Gazellilerin toplu halde Mısır’a ya da başka yerlere göçe zorlanılırsa, Filistinli mülteci krizi metastaz yaparak daha da kötüleşebileceği ve öngörülebilir kalıcı küresel yansımalar yaratabileceği yönündeki rapora dikkatinizi çekmek isterim.

MC DONALDS: “İSRAİL BOYKOTU SATIŞLARIMIZI CİDDEN ETKİLEDİ”

Yüzden fazla ülkede 40 bin 275 restoranı bulunan McDonald’s 2022 mali yılında 23,1 milyar dolar gelir elde etti. Kempczinski’nin boykot açıklaması sonrasında McDonald’s hisselerinde keskin bir düşüş yaşandığı açıklandı.