CHP, İYİ Parti, SAADET, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin oluşturduğu Altılı Masa’nın, “Cumhurbaşkanı adayı kim olacak?” sorusu, seçim takvimi ilan edilmeden yanıt bulmayacak gibi görünüyor. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da, önceki gece katıldığı bir programda, 'Yılbaşından önce aday zikretmeyiz' açıklamasında bulundu.

Siyasette bir yıl elbette çok uzun bir süre. Bütün dengeler değişebilir, yeni gelişmeler, kopmalar olabilir. Ama bugünden baktığımızda, Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olarak kamuoyunun karşısına çıkacağını, rahatlıkla ifade edebiliriz.
* * * * 
Vaktinde yapılacak 2023 Haziran seçimlerine, 9 ay kaldı. Son günlerde saha çalışmalarına hız veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı adaylığı giderek netleşiyor. Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili olarak, her ne kadar bazılarının kafalarında soru işaretleri olsa da, bana göre iş bitmiş. Kılıçdaroğlu’nun adaylığı, dönülmez bir noktaya doğru ilerliyor. 
* * * * 
Son dönemlerde, aday olarak ibrenin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na döndüğünü, hepimiz görüyor ve biliyoruz.  Zira aylar önce kaleme aldığım ‘Kılıçdaroğlu aday’ başlıklı yazımda da, Kemal beyin aday olacağını ifade etmiştim. Bugün geldiğimiz noktada da, bu iddiamın arkasındayım.
* * * * 

Altılı masa, 2023 seçimlerinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Cumhurbaşkanı adayı olarak çıkaracağı ismi henüz belirleyemedi. Her ne kadar masanın birlikteliğinin devam edildiğine dikkat çekilse de, masada kafaların karışık ve tartışmaların bitmediği çok net biliniyor. Çünkü Kemal bey, ‘Ben adayım’ diyor. Bu ısrar da, masada tartışmalara neden oluyor. 
* * * *
Masa da farklı düşünüyor. Kafalar karışık. Kemal beyin, Recep Tayyip Erdoğan’a karşı kazanabileceği ihtimalinin, çok düşük olduğunu düşünüyorlar. En başta Meral Akşener. Bu yüzden kazanabileceklerine inandıkları, farklı isimler üzerinde çalışamaya ısrar ediyorlar.
* * * * 
CHP cephesinde ise, bugüne kadar hiç olmadığı kadar, ‘Kemal bey’ ısrarı var. Yakın bir zamana kadar, CHP içerisinde ve tabanında, Kemal beyin adaylığına sıcak bakmayan önemli bir kesim vardı. İmamoğlu ve Yavaş isimleri, ısrarla ön plana çıkarılmaya çalışılıyordu. Kılıçdaroğlu’nun ‘Ya destek olun, ya da yolumdan çekilin’ sözlerinden sonra, bu tutumun değiştiğini söyleyebiliriz. CHP tabanı, kendi partilerinden olmayan ve özellikle de, muhafazakar bir ismin aday teklifine, sonuna kadar kapalı.  
* * * *  
İYİ Parti cephesinde ise, CHP’den çok farklı bir tutum, düşünce ve öneriler var. Meral Akşener’in, Kılıçdaroğlu’nun adaylığına pek sıcak bakmadığı, gelen bilgiler arasında. Geçtiğimiz haftalarda, İYİ Parti’de yapılan İl Başkanları toplantısında, çok sayıda İYİ Parti İl Başkanının, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıktığını net bir şekilde duydum. 
* * * * *
Şuan için Altılı Masa bileşenlerinden, Kılıçdaroğlu ismine şerh yok, ama ‘Kazanabilir mi?’ endişesi hızla devam ediyor. 
CHP cephesi de, son zamanlarda sık sık yaptırdığı anket sonuçlarına güvenerekten, Kılıçdaroğlu’nun geçen bir yılda sürekli yükselen bir trend içinde olduğunu savunuyor. Başta İYİ Parti olmak üzere, masa birleşenleri ise, bu teze pek katılmıyor. Altılı Masa temsilcileri, aday belirleme sürecinde, masanın itici iki gücü olan CHP ve İYİ Parti genel başkanlarının anlaşmasının, önemine dikkat çekiyor.
* * * * 
Kılıçdaroğlu’nun adaylığına şuan için sıcak bakmayan İYİ Partililere, CHP cephesi, Kılıçdaroğlu’nun İYİ Parti’nin seçime girememe tehlikesi ortaya çıktığında, CHP’li 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçiş sürecini hatırlatıyor. 
CHP, masada ortak bir kararın çıkması arzusunda. Ancak tersi bir durumda masadan ortak bir karar çıkmaz ve Kılıçdaroğlu’na onay verilmez ise, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak çıkaracağı ismin, Kemal Kılıçdaroğlu olacağı kararının alındığı, gelen kulis bilgileri arasında.