Büyük asrın felaketini yazmak istiyorum ama saatlerdir nasıl yazı yazayım, yazıya nereden nasıl başlayayım inan zorlanıyorum! Yazarken de en ufak titreme ve ufak bir harekette avizelere bakıyorum...

Türkiye olarak ağladık, hepimiz aynı acıyı duyduk, korktuk ve yıkıldık. Asrın felaketi olarak bizleri derinden etkileyen Kahramanmaraş Pazarcık, Elbistan, sonra Hatay ve binlerce artçı depremleri biz insanoğlunun doğaya karşı afet ve depremlerde ne kadar aciz, çaresiz, plansız, programsız ve organizasyonsuz olduğunu ve maalesef önceki depremlerden de sanki hiç ders çıkarmadığımızı gördük. Yıkılan ve hasarlı binalara baktıkça sanki kendimiz ettik, kendimiz yıkıldık.

Birinci günden sonra depremin ne kadar büyük bir etkisinin olduğunu, geniş bir alanı etkilediğini ve asrın felaketi olduğunu görebildik, tabii ki benim gibi o depremi yaşayanlar ilk saniyede etkisini korkusunu gördük. Ama yıkılan, hasarlı, işyeri daha geniş olsun prim yapsın kirası yüksek olsun diye kolunu kesilmiş binaları, zemin etüdü yapılmamış binaları, kolonların içine çimento yerine taş toprak kağıt dolu gördükçe kahrolduk, yıkıldık, utanması gereken utanmaz fırsatçıların, rantçıların, namussuzların, krizi fırsata çeviren açgözlülerin, hile hurdacıların, cahillerin yerine biz insanlığımızdan utandık. Biz ağladık biz yandık biz ölmekten beter olduk. Gördük ki asıl deprem değil binalar öldürür.

O öldüren binaları yapan insanlıktan nasibini almamış cahil açgözlü insanlarmış. Türkiye adeta bir oldu (alanda bir olduk ama sanalda olamadık maalesef) büyük felakete odaklanıp Türkiye’nin dört bir tarafından yardımlar ve destek için seferber oldular. Ama bence oluşabilecek doğal afetlerde hemen hızlı ve ivedi şekilde tek bir elden organize planlama yapılsa daha doğru ve sağlıklı bir sonuç alınabilir. Yani bir Afet bakanlığı kurulsa Afad, kızılay yardım etmek isteyen tüm STK’lar hayırseverler, ahbaplar bu Afet bakanlığına bağlı olurlarsa tek bakanlıktan bir plan program koordine yapılsa daha iyi olmaz mı? Çünkü ilk saniyeden itibaren kimin ne yapacağı belli olursa yalan yanlış haberler yayılmaz ve provokatörler başarılı olmazlar kötü amellerine ulaşamazlar.

Depremler konusunda yetkililer derhal önlem almalı gördüğümüz kadarı ile katı önlemler alınıyor. Denetimler devam etmeli ucu kime dokunursa dokunsun sorumlulara cezai müeyyideler ivedi ve en ağır bir şekilde uygulanmalı bir daha öyle işlere kimse tevessül dahi etmesinler, birkaç gün sonrada delil yetersizliğinden de kimse yararlanmasın. Yıkılması gereken ne kadar bina varsa yıkılmalı, yerlerine TOKİ tarafından veya TOKİ denetiminde depreme dayanıklı binalar yapılmalıdır. Ve bu binalar temel atılır atılmaz her aşaması denetlenmeli ve kayıt altına alınmalı. Çarpık kentleşmeye bir an önce son verilmelidir. Her önüne gelen parası olan veya işi yeteneği olmayan kişiler müteahhit olmaya haiz olmasınlar. Unutmayalım ki bir deprem, bir ülkeye bir savaştan bile daha çok zarar verebilmektedir. Yapı Kontrol ekipleri, mimarlar ve mühendisler tarafından denetimlerini deprem yönetmenliğe standartlara uygun ve kolon kesilmelerine ve binada yapabilecek değişikliğe karşın denetimler sık sık yapılmalıdır.

Mahkemelerde kendilerine yapılan bu ihbarları telafisi mümkün olmayacak durumları göz önüne alıp ivedi şekilde yürütmeyi durdurma kararı ile yapıyı eski hale getirme güçlendirme yapılmalı. Eğer istersek deprem kayıplarını ve zararlarını en aza indirebiliriz. Tüm yetkililerin ve halkın bu konuda bilinçli olması gerekiyor. Lütfen deprem ile ilgili tüm tedbirleri alalım, bilinçlenelim aklımızı kullanalım. İyi ve ahlaklı mühendisler yetiştirelim. Fırsatçılara da fırsat vermeyelim. Maalesef biz felaket sonrası her türlü yöntemi konuşup zamana bırakıyoruz sonrasından da kimse üzerine düşeni yapmıyor gibi geliyor bana ama bu asrın felaketinde acımız kaybımız çok inşallah alınacak tedbirler konusunda ve yardımseverlikte ders çıkarmış olmuşuzdur.

İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu bile kader, mukadderat anlayışına isyan etti ve şöyle dedi: 

“Bu yapıların iznini veren, kolonları kıran, yanlış malzeme kullanan, katil hükmündedir İslam dininde, zalimdirler. Bilim adamlarının, işin uzmanlarının sözü, bizim için dini bir emir gibidir. Geçmişte dinlemediğimiz için bunlar başımıza geldiyse buna kader demeyeceğiz.

Kader bu değil. Kader akıllı düşünmektir. Kader tedbir almaktır. ‘Akıldan daha büyük tedbir yoktur’ diyor sevgili peygamberimiz. TOKİ binaları ayakta kalıyor. Yeni binalar yıkılıyor. Kolonlar kesiliyor. Demek ki hile hurda var. Bunların hesabını öyle bir sormalıyız ki bir daha böyle bir şeye tevessül edemesinler.

Allah'ım biz mesajı aldık, dersimizi çıkardık ülkemizin ve dünyanın hiçbir yerini açlık, susuzluk, deprem ve benzeri afetler ile imtihan etme...Amin!