Mübadele bilindiği üzere Yunanistan’ın çeşitli bölgelerinden zorunlu göçe tabii tutulanların hikayesi. Göç sırasında canlarını kaybedenlerin anıldığı programlarda mübadele hakkında detaylı bilgilerin ve mesajların yeni nesillere aktarılması esas amaçtır.

Bilindiği üzere “Osmanlı İmparatorluğu çökmüş, tüm toprakları işgal edilmiş, Silahlı kuvvetleri dağıtılmış, silahlar işgalci ülkelerce toplatılmış, her karış toprak işgal altında, zulüm diz boyu Türk askerleri vatandaşları her türlü maddi, manevi tecavüze ve yağmaya tabii tutulmuş, kadınlara tecavüz alabildiğince, esir kampları daha kötü bir durumda açlık hastalık ve işkence, ölümün kol gezdiği bir dönem sonrası, Atatürk ve onun askerleri İstiklal savaşı destanı ile bugünkü toprakları özgürleştirmesi, düşmanı bugünkü vatan topraklarından söküp atması sonucunda bugünkü kurtarılmış vatan topraklarının dışında kurtarılamamış işgal altında kalmış diğer vatan toprakların da kalan soydaşlarımız mecbur bırakılan zorunlu göçün öyküsü ve kendilerince yabancı oldukları bilmedikleri Anadolu toprakların da hayata sıfırdan başlayarak verdikleri yaşam mücadelesinde kaybettikleri canların, yitirdikleri vatanlarının, sahip olup da ellerinden gasp edilen mallarının hazin bir o kadar acılarla dolu hikayesi, buna karşın hayata tekrar sıkı, sıkı tutunuşun tekrar küllerinden doğmanın da ayrı bir destanı. 

Bu yol canlarını, sevdiklerini, yakınlarını, sahip oldukları ne varsa kaybettikleri, meşakkatli, zorluklarla dolu bir yol. Her şeye rağmen bu zorlu yolda kararlı insanların ayak izleri hala duruyor. İnançları kararlıkları ve özgürlüğe olan sevdaları ne ölüm, ne zulüm, ne hastalık dinliyor. bu kutsal yolda canlarını, mallarını, vatanlarını kaybetseler de, özgürlüklerini, hasiyet ve şereflerini asla kaybetmeden herşeyin üstesinden gelerek menzillerine erişmesini ve tekrardan varolmayı biliyorlar. 

Şimdi bu ay-yldızlı bayrak torunlarının ellerinden özgürce bu uğurda canlarını, mallarını verenler için saygı ve minnetle "Söz Konusu Vatansa, Gerisi Teferruattır" diyen Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 
1919 yılı ruhu ile Türk milletinin elinde, gönlünde dalgalanmaktadır.

Vatan-Millet, Namus ve Bağımsızlık uğruna canlarını, mallarını, her şeylerini feda eden başta şehit ve gazilerimiz olmak üzere, bu ülkü uğrunda direnen, mücadele verenlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz…