İyi bir başlangıç için insanın hayatta en temel ihtiyacı olan ekmek ve su gibi önem arz eden kaliteli bir eğitim olmasıdır. Eğitim, insan düşünce dünyasını imar ve inşa ederek davranışlarını düzeltir. Eğitim sadece çocuğu okula gidenleri ilgilendirmiyor. Eğitim bir ülkenin tüm kesimlerini doğrudan ilgilendiren tartışmasız en önemli konusudur. Bir milletin sahip olduğu değerler ne kadar yüce olursa olsun, hatta yetişkin nesiller bu değerlere ne kadar bağlı bulunurlarsa bulunsunlar, yetişmekte olan nesillere, çocuklarımıza, gençlerimize bu değerlerimizi kazandıramazsak, geleceğimizi teminat altına alamayız. Bir ailenin en büyük teminatı iyi yetiştirilmiş bir evlat olduğu gibi, bir milletin de en büyük teminatı iyi yetişmiş gençlerdir. Kaliteli eğitim ve nitelikli toplum için her türlü fedakârlığı bütün maddi ve manevi gücümüzü kullanmayı en büyük vazife kabul etmeliyiz. Eğitimi anlaya bilmek için bu işin temel noktası olan öğretmenlerin yani öğretmenlik mesleğini iyi tanınması gerekir.

Eğitimin sistemimizin en önemli ve vazgeçilmez öğesi, bana göre öğretmendir. Çünkü öğretmen eğitimin başlatıcısı, geliştiricisi, uygulayıcısı ve tamamlayıcısıdır. Her meslek özel ama öğretmenlik çok daha özel ve güzel bir hizmet alanıdır. Çünkü anne ve babalar, öğretmenlere en değer verdikleri varlıklarını yani çocuklarını emanet ediliyor. Öğretmenler ülkemizin geleceğinin mimarları, rol modelleri ve en önemlisi de orası uzak, burası kötü demeden yurdun dört bir yanında en zor koşullarda görev yapıyorlar.

Yeni neslin mimarları olan öğretmenlerimizi bir gün bile olsa mutlu etmek, onlara olan borcumuzu bir nebze de olsa ödeme fırsatı bulmak için her sene 24 Kasım gününü Öğretmenler Günü olarak kutlarız. Elbette ki emektar öğretmenlerimizin kıymet gördüğü tek gün 24 Kasım değildir. Onlara duyduğumuz sevgi ve saygı süreklidir. Öğretmenler hayatımızın yol haritalarıdır. Hayat yolumuzu onlar sayesinde daha iyi çizer ve yine onlar sayesinde bu yolda  Öğrencilerini daha güzel yarınlara hazırlamak, onlara sevgiyi, saygıyı, ahlakı aşılamak   ışıklar saçar. O ışıklar ki binlerce öğrencinin yolunu aydınlatır. Bu fedakarlığı kendisi için değildir. Bir öğretmenin tek derdi öğrencilerini daha iyi yerlere ulaştırmaktır. Sadece bunun için çırpınır, bunun için çalışır. Sadece dersine girip çıkmak da vardır elbet. Ancak bu onu doyurmaz. Öğretmen, çok daha fazlasını yapması gerektiği bilincinde ve şevkindedir. Bu şevk, ona güç verir, daha çok didinmesini sağlar. Bir öğrencinin öğretmenine vereceği en güzel hediye başarıdır. Bir öğretmen, öğrencisinin başarısından duyduğu zevki başka hiçbir şeyden duymaz. Yıllar geçse dahi, eski bir öğrencisini güzel yerlerde gören öğretmenin mutluluğu kadar hiçbir mutluluk büyük olamaz. Ben bu mutluluğu yaklaşık on yıl matematik öğretmeni olarak görev yaptığım Diyarbakır Anadolu Lisesinden mezun olan başarılı öğrencilerimde çok gördüm.

İyi bir öğretmen için ‘’Öğretmen olmak’’ ile ‘’öğretmenlik yapmak’’ arasındaki farkları belirtmek karıştırmamak gerekir. Öğretmenlik yapan için her şeyden önemlisi mevzuattır, müfredattır, bilgidir. Öğretmen olan ise önceliği iyi insan yetiştirmek, vicdanı ile sorumluluk duyar, öğrencinin dokunur ve öğrenciye ilham kaynağı olur. Öğretmen olan öğretmenlerimize verilecek değer bence her şeye değer.

Bence idealist bir öğretmen olan Türkiye’nin her kamu kurumunda en iyi ve başarılı bir şekilde görev yapacak donanımda ve birikimi ile toplumun lideri konumundadır.

Geleceğimizin teminatı en büyük umudumuz ve servetimiz olan sevgili öğrencilerimizin ve sorumluluğu büyük fedakarlık isteyen, kutsal ve peygamberlik mesleğini icra eden, toplumun bireylerine şekil veren, onları donatan, hayata hazırlayan, toplumun mimarı, kendini bu menzilli yola adayan, ülkenin karanlık dönemlerine ışık tutan, toplumun aydınlık neferleri olan, gelecek nesillere güzel bir dünya ve gelecek bir dünyaya güzel ve başarılı çocuklar bırakan değer üreten değerli öğretmenlerimize teşekkür ederim, değer üreten tüm öğretmenlerimizin ‘’24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. İyi ki varsınız…