11 ayın sultanı Ramazan'ı Şerif'e hayırlı günler kaldı. Ramazan ayının bereketi afiyeti sevaplarla Hayırlarla hanenize Ve işinize çevrenize bolluk ve bereket getirmesini diliyorum.

 Rabbimizin bizlere bahşettiği Ramazan ayının Ramazan ayı kurallarına adabına uygun bir şekilde geçirilebileceği bir ay olmasını diliyorum.

 11 ayın sultanı denilen bu ayın diğer aylardan farkı bu ay içinde yapılacak iyiliklerin hayırların sevapların diğer aylarda yapılanlara nazaran 70 kat daha fazla olduğu.....

Bu ayın önemini bu şekilde özetleyebiliriz.

Tabii ki de bu ayın faziletini saymakla bitmez bu sayfalara sığmaz. Bunlarıda ramazan ayın boyunca sık sık bu konuda donanımlı hocalarımızdan dinlemek kısmet olacak inşallah.

                ****     *****     *****

Buraya kadar her şey tamam........

Şimdi de ben kendi penceremden bazı tespitlerimi aktarmak istiyorum.

Ramazan ayı diğer Ramazan aylarına nazaran biraz daha zor geçeceği kanaatindeyim. Mesele kendini aç susuz bırakma meselesi değil, ekonominin bu kadar ders gittiği bu dönemde Kim kime nasıl bir hayırla, nasıl bir yardımla, fayda sağlayacağını merak ediyorum.

 Yaptığı yardımları görsel Show'a dönüştürenler bu yıl nasıl bir metot bulup bunu nasıl uygulayacaklar doğrusu merak ediyorum.

 Ramazan ayında iftar davetlerinin daha fazla olduğu Özellikle bazı şirketlerin bunu gelenek haline getirdiği şaşalı iftar sofralarının bu yılki akıbetini merak ediyorum.

Her yıl olduğu gibi ailelerin Ramazan'da birbirlerini ağırlığını iftar sofralarının bu yılki akışını merak ediyorum. Bunlar aslında güzel şeyler ama Gel gelelim ki mevzu ekonomide.

Bu işler nasıl olacak bu ağırlamalar bugün Bunlar nasıl gerçekleşecek, öyle zannediyorum ki maddi bütçe gerektiren iyilikler yardımlar azalacak maneviyat artacak maneviyatta zaten kişinin kendi ile Rabbimiz arasında....

Kişinin fayda sağlayacağı yardımda bulunacağı kişilere ailelere bir fren olacağı kanaatindeyim.

Yani bu dengesiz ekonomi yine fakir fukarayı vuracak  bu işten bu fakir fukara nemalanamayacak malesef.

Bütün bunları istesek de istemesek de yaşayacağız Kısa bir süre sonra da göreceğiz.

                ****   *****     *****

Esnaf açısından ve esnaf olarak baktığımızda benim kendi sektörüm açısından Ramazan ayı bizlere işlerimizin yüzde seksen düşüş oldugu bir aydır. Özellikle bu sektörde her yıl biz bunu yaşarız.

Bu düşüşün ekonomik olarak Telafisini Ramazandan sonra en ay 2 ayımıza mal olur toparlanmak ve açıgı kapatmak adına  zaten berber Kuaför "Ali'yi veli'ye Veli Ali'ye" yapa yapa ayakta durmaya çalışıyor büyük bir bölümümüz.....

 Yiyecek ve gıda sektörüne baktığımızda Her ramazan ayında bu buralarda artış görülürken bugün ki rakamlar ve fiyatlar esnafa ne kadar yansır ne kadar katkı sunar şüpheliyim bugün iki kişi bir yemek yediğinizde sıradan bir yerde en az 700-800 tl gibi bir hesap ödeme zorunda kalıyorsunuz.

Bu ramazan ayında ne olur bilmiyorum. Bir taraftan Her ramazan olduğu gibi bu daha fazla yaşanacağını düşündüğüm gıda sahteciliği gıdada Üç kağıt gibi işler vatandaşı kandırmaya yönelik ucuza satılan ürünler Ramazanla da daha fazla olacağı kanaatini taşımaktayım.

İlgili kurumlarımızın bu yıl özellikle bu konudaki denetimlerini ve fiyat etiketleri denetimini aralıksız yapmaları maalesef unvanı esnaf olan art niyetli üç beş kişi çıkabiliyor Tabii bütün bunları yaparken de kendisi de Oruçlu......

Buradan şunu da iletmek istiyorum hizmet sektöründeki değerli arkadaşlarımın hizmet verdiği kitleye afralı tafralı hizmet verip sonradan da Oruçluyum Kusura bakmayın gibi mazeretlere sığmamalarını rica ediyorum hizmet verdiğiniz kitleyi üzüp, kırıp, tutarsız davranacaksanız orucu da tutmayın lütfen.......

 Bazı iş yerlerine gidiyorsunuz çalışanı da iş yeri sahibine de tık yok Neymiş efendim oruçluymuş efendim.....

 beni ilgilendiren kısmı, arkadaşım O seninle Allah arasında zaten asıl mesele Oruçlu iken iyi niyetli düzgün krizi olmadan küfür kullanmadan orucu tutabilmektir. hatırlatmak istedim sadece......

  Size bir şey söyleyeyim mi?

                   Aramızda Kalsın

"Iyi adam her zaman iyidir'

Kötü adam her zaman kötüdür"

Bu Allah'ın her günü için böyledir.

 fakir fukara zaten Yiyecek bir şey bulamıyorken üç beş kuruş biri onun cebine koyup ihtiyacını gidermesi için vermiş

Sizde o kişiye de alavere Dalavere yapmayın lütfen

 tulum peyniri satıyorsunuz kilosu 100 lira

kavurma satıyorsunuz kilosu 400 lira

 Nasıl böyle bir şey olur

 insanların sağlığıyla oynayamazsınız

 Günü kurtarabilirsiniz

 ama kendinizi nasıl kurtaracaksınız.....

Yine de Ramazan ayında Rabbim fakir fukaranın yanında olsun

 Herkese kendi bütçesine göre kendi imkanına göre iyilik ve yardım yapmayı nasip etsin inşallah......

Herkese hayırlı ramazanlar diliyorum saygılar sunuyorum.