Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) yeniden Genel Başkanı seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni A takımına giremeyen bazı eski MKYK üyeleri adeta isyan bayrağı açtı. Profillerinden ‘AK Parti’ yazısını silip, yeni MKYK’ya verip veriştirdiler.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 4.Olağansütü Kongresi hafta sonu gerçekleşti. Yüksek katılımlı gerçekleşen kongrede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden AK Parti Genel Başkanlığı'na seçildi. Hayırlı olsun!

Haftalar öncesi başlamıştı hazırlıklar. Topluma da yeni MKYK’da ciddi değişimlerin gerçekleşeceği konusunda mesajlar da verilmişti. Öyle de oldu. Her ne kadar ‘demirbaş’ isimlerle devam edilse de önemli bir değişikliğe gidildi. Peki yeni isimlerle dolu yeni MKYK nasıl karşılandı? Kim ve kimler neler söyledi?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kongreden sonra Genel Merkeze geçerek, yeni MKYK’sını topladı ve aynı akşam görev dağılımını gerçekleştirdi.

Genel Merkez binasında AK Parti'nin yeni Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeleri, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Daha çok tanışma toplantısı olarak gerçekleşen MKYK’nın hemen ardından Parti Sözcüsü Ömer Çelik, kameralar karşısına geçerek, yeni MYK’yı açıkladı.

Eski Başbakan ve AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım’ın da yer almadığı yeni MYK ile görev dağılımı şöyle oluşturuldu;

Genel Başkan Vekilleri: Efkan Ala, Mustafa Elitaş

Teşkilat Başkanı: Erkan Kandemir

Seçim İşleri Başkanı: Ali İhsan Yavuz

Tanıtım ve Medya Başkanı: Hamza Dağ

Sözcü: Ömer Çelik

Sosyal Politikalar: Fatma Betül Sayan Kaya

Bilgi İletişim Başkanı: Ömer İleri

Dış İlişkiler Başkanı: Zafer Sırakaya

Siyasi Hukuk İşleri: Hayati Yazıcı

Genel Sekreterlik: Fatih Şahin

Halkla İlişkiler: Belgin Uygur

İnsan Hakları: Hasan Basri Yalçın

AR-GE: Mustafa Şen

Mali İdari İşler: Vedat Demiröz

Çevre ve Şehircilik: Çiğdem Karaaslan

Bilgi ve İletişim: Ömer İleri

Yerel Yönetimler: Yusuf Ziya Yılmaz

Yeni MYK ve görev dağılımın açıklanmasıyla birlikte değerlendirmeler de peş peşe geldi. Muhalefet cephesinden tek bir yorum ve değerlendirme gelmezken AK Parti içerisinden bazı isimlerden peş peşe açıklamalar geldi.

AK Parti’nin bir önceki MKYK’sında yer alan eski Milletvekili Şamil Tayyar, kendi sosyal medya hesabından yeni MKYK’yla ilgili olarak, ‘Yozlaşmayı tetikleyen bu hizip, AK Parti’yi için için çürütüyor’ değerlendirmesinde bulundu.

Şamil Tayyar’dan sonra bir eleştiri de Ağrı eski Belediye Başkanı Savcı Sayan’dan geldi. Sayan, yeni MKYK'yı şu sözlerle değerlendirdi;

''Asla oraya seçilmeyi hak etmiyorlar. Sadece kendi pozisyonları için çalışıyorlar.. İyi insan olabilirler ama asla iyi partili değiller.''

Hem Savcı Sayan hem de Şamil Tayyar’ın açıklamalarında şifreli mesajlar var. Ayrıca suçlayıcı. ‘AK Parti’yi için için çürütüyor’ anlayışını güden kim? Savcı Sayan’ın ‘ İyi partili değiller’ dediği isimler kimler?  Ankara’nın konuştuğu şifreli, sitem dolu açıklamalar şöyle;

Şamil Tayyar’ın paylaşımı;

''Kongrenin ardından bir küçük tespit ve uyarı olarak kenarda dursun.  Yeni politika, vizyon ve kadrolara dair değişim talebini, toplumsal ihtiyaçlar ve siyasal dinamikler şekillendirir.  Bu gerçeklikten kopuk, iç iktidar hesabına dayalı keyfilik, karar alma sürecinde etkisi olmayan üç beş isimle sınırlı değişiklik, sadece değersiz istatistiki veridir, değişim değildir.  Ne var ki Cumhurbaşkanımızın azametini kendi gölgesi sananlar, Erdoğan sonrası hesaplarını ‘değişim’ ambalajıyla sunuyor.  Yozlaşmayı tetikleyen bu hizip, AK Parti’yi için için çürütüyor.  Oy oranının yüzde 50’den 35’e inmesinin siyasi/sosyal sebeplerini üreten bu yoz akıl, belediye başkan adaylarının belirlenmesinde de etkili olursa, telafisi güç siyasi hasar oluşabilir.  Üzgünüm, bir ekip, cehenneme giden yolu iyi niyet taşlarıyla döşüyor.''

WhatsApp Image 2023-10-08 at 14.47.50

Burada Şamil Tayyar’ın Twitter profilinde daha önce ‘ AK Parti MKYK üyesi ve 26.dönem Gaziantep Milletvekili’ yazıyordu. Bu açıklamayla profilindeki ‘AK Parti’ yazısını kaldırdığı dikkat çekti.

Ekran Resmi 2023-10-09 08.03.52

Gündem olan ve parti içinde rahatsızlık yaratan bir diğer değerlendirme de Ağrı eski Belediye Başkanı Savcı Sayan’a ait. Sayan,  sosyal medya hesabından şu sözlerde yeni  MKYK’yı hedef aldı.

''Bugünkü parti kongremizde Mazlumların umudu, Ülkemizin umudu Sayın  Cumhurbaşkanıma seve, seve ve onurla oy verdim. Bazı isimlere sadece Cumhurbaşkanıma ve Partime yanlışım olmasın diye oy verdim. Yoksa asla oraya seçilmeyi hak etmiyorlar. Sadece kendi pozisyonları için çalışıyorlar.. İyi insan olabilirler ama asla iyi partili değiller.  Hata Mayıstaki seçimde Partimizin adaylarının aleyhine çalıştılar. İlçe başkanımıza az çalışın dediler. Bugün o şahıslara birliğimiz adına oy verdim Ama içim cız etti.. Partimizin birliği ve Cumhurbaşkanımıza olan sadakatimizden dolayı “kızılcık şerbeti içtik” demeye devam edeceğiz.''

Evet bu iki AK Partili siyasetçinin sözleri gündem oldu. Bir disiplin süreci başlar mı? Bilemem ama bildiğim bu sözler, parti içerisinde çok ciddi rahatsızlığa sebebiyet verdi.