Bu hafta NATO Zirvesi yapıldı ve Joe Biden, ABD başkanı olduktan sonra ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme öncesi hepimiz meraklıydık çünkü Biden’ın Türkiye politikası hiç olumlu değildi.

Nihayet görüşmeler yapıldı ve neler konuşulduğu bizlerle paylaşıldı. Görüşmeyi kısaca değerlendirecek olursak, olumlu geçtiğini söyleyebiliriz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  açıklamalarından önce yayınlanan fotoğraflarda iki liderin pozitif olduğunu hemen anlamak mümkündü. Beden dili, vücut ifadeleri, uluslararası ilişkiler bakımından ve liderlerin tavrı bakımından önemli bir yere sahipti. NATO Zirvesi’nde bunu anlamak hiç de zor olmamıştı. 

Görüşmeler liderler arasında baş başa yapıldı. Heyet halinde değil de daha çok baş başa olması da liderlerin sıcak ve samimi tavırlar içerisinde olduklarının göstergesiydi. Görüşme için iki liderin de ortak kanısı görüşmenin yapıcı ve ılımlı olmasıydı. Görüşme sonrası ilk açıklama Biden’dan geldi ve “iyi bir görüşmeydi” değerlendirmesinde bulundu.

Görüşme sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan da açıklama yaptı ve açıklamalarında dikkat çekici bazı başlıklar vardı.  Erdoğan, ilk önce NATO’nun önemli görevler üstlenmesi gerektiğini, sağladığı güvenlik şemsiyesine ihtiyaç duyulan her yerde ittifakın aktif rol üstlenmesini  vurguladı.

Erdoğan, görüşmeyi yapıcı olarak değerlendirdi ve Türkiye-ABD ilişkilerinde çözülemeyecek bir mesele olmadığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400 ve F-35 konusundaki düşüncelerimizin değişmediğini Biden’a ifade ettiğini de söyledi.

Biden’ın 1915 olaylarını ‘’soykırım’’ olarak tanıması ise gündeme gelmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’ı ülkemize davet etmiş ve Biden da uygun bir zamanda gelebileceğini ifade etmiş. Biden daha önce Obama yönetiminde başkan yardımcısıyken Türkiye’ye gelmişti ama başkan olarak gelmesi Türkiye açısından önem taşımaktadır.

Liderler NATO Zirvesi’nde aile fotoğrafı çektirdi ve fotoğrafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Biden’ın hemen yanında yer aldığını da unutmamak gerekir. Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi’nde Biden dışında birçok başkanla da bir araya geldi. Bir diğer kritik ve olumlu görüşme Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile gerçekleşti.

Macron, ülkesinin Müslüman nüfusuyla ilgili konuyu gündeme taşımıştı ve Müslüman karşıtı olmadığını söylemişti. Bu söylem aslında Türkiye üzerinden ülkesinde yaşayan Müslümanlara ve İslam alemine seslenme yöntemiydi. Libya meselesi de bu görüşmede konuşulmuştu.

Macron, pek çok ortak noktanın olduğunu ve ilerleyen zamanlarda Erdoğan’la bu konu hakkında çalışacaklarını söyledi. Fransa ile Türkiye’nin Libya ve Suriye konularında birlikte çalışma kararı aldığını da Macron açıklamadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, NATO Zirvesi’nde her zaman olduğu gibi ülkemizi ve milletimizi en iyi ve en olumlu şekilde temsil etti.

YeniJournal’da yayımlanan köşe yazıları, yazarların kendi görüşlerini yansıtmaktadır. Yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazarlara aittir.