Rumlar ve BM tarafından peki bu yol yapımını engelleme de amaçlanan nedir?

Konunun daha iyi anlaşılması bakımından size şu örneği vereyim bilindiği üzere İsrail’in Filistin toprağı Gazze’de Gazze’nin dört bir tarafını çevirerek izole edip yıllardır sürdürdüğü bir abluka var, işte bu ablukanın bir benzeri de aynı şekilde Kıbrıs’taki Pile köyünde uygulanıyor. 

Adayı ikiye bölen Yeşil Hat üzerinde Türkler ve Rumların ortak yaşadığı Pile köyü, yıllardır Rumlaştırılmak isteniyor. Pile köyü BM Barış Gücü’nün burada yaşayanların can ve mal güvenliğinin sözde koruması için BM’ler gözlemine verilen köye, KKTC’den direkt ulaşım olmadığı için Kıbrıslı Türkler Pile köylerine gidiş-geliş zamanları kestirme bir yol olmadığından çok uzamakta ve köylerine giriş-çıkışlarında ingiltere’nin kontrol noktasından zorunlu geçiş yaptırılarak köylerine giriş ve çıkışları olmaktadır. 
Bu işlemler sırasında burada yaşan insanlara çok sıkıntı vermektedir. Bu insanlar keyfi uygulamalardan bunaltılarak sistematik birşekilde topraklarını ve köylerini terk etmek zorunda bırakmaktadır. 

Elbette yapılmak istenen aslında Yeşil Hat üzerinde bulunan ve Türklerle Rumların birlikte yaşadığı köyün Kıbrıslı Türklerden arındırılarak tamamen Rumlaştırılmak isteniyor olmasıdır. 

KKTC’ye doğrudan ulaşım olmadığı için Kıbrıslı Türkler yavaş, yavaş yaşadıkları köyü terk etmektedir. 

Çünkü 15 dakikalık yolculuk İngiliz askeri barikatları ve kontrol noktaları ve köye olan ulaşım mesafesi yüzünden adeta işkenceye dönüşmüştür. 
Türk Bölgesinden İngiltere geçiş kontrol noktasına oradan yaşam alanlarına olan giriş ve çıkışları ingiliz kontrolünde duruma göre 1-2 saati bulmaktadır. 

Rumlar gelince Rumlar aynı köye giriş ve çıkışlarında böyle bir ulaşım sıkıntısı ve kontrol noktasında uzun kuyruklarda bekleme sıkıntısı çekmemektedir.

Ayrıca Türklerin terk ettirildiği yerlere bu köyde yaşayan Rumların dışında bu köyden olmayan Rumlar kolaylıkla köye yerleşmesi de teşvik edilmektedir. 
Köyde ki Kıbrıslı Türk nüfus  gün geçtikçe azalmaktadır. Son olarak göç etmek zorunda kalanlardan sonra 500 Kıbrıslı Türk kalmıştır, diğerleri 1200-1500 arası Rum bulunmaktadır. Burada apaçık görülmektedir ki Rum nüfus 2011 yılında 900 kişiyken şimdi 1200-1500 kişiye yükselmiştir.

(Devam edecek)