2022 yılında Anneler Günü 8 Mayıs’a denk geliyor. Türkiye ve birçok ülkede Mayıs ayının 2. pazarına denk gelen günde Anneler Günü kutlanmakta. Bundan ötürü sabit bir tarih mevcut değil. Hatta dünya genelinde başka tarihlerde kutlanmaktadır. Örneğin; Norveç’te Şubat ayının 2. pazar günü, Azerbaycan-Bulgaristan-Arnavutluk-Kırgızistan-Kazakistan gibi ülkelerde 8 Mart’ta, Suudi Arabistan-Katar-Kuveyt-Irak-Mısır gibi ülkelerde 21 Mart’ta, Portekiz-İspanya’da Mayıs ayının ilk pazar gününde, Rusya’da Kasım ayının son pazar gününde Anneler Günü kutlanmaktadır.

Annelere olan sevgi bir gün değildir elbet. Anne karnından itibaren bu bağ başlar ve bunun adı koşulsuz sevgiye dönüşür. Herkesin sık sık duyduğu veya söylediği gibi “bu hayatta sizi koşulsuz sevecek tek insan annenizdir.” Yaptığınız tüm yanlışlara, hatalara ya da kalp kırıklığına rağmen; sizi affeden, size olan sevgisi hiç bitmeyen kanatsız meleklerdir anneler. Klişe bir durum olabilir evet ama doğru olduğu için yer vermek gerekir: bebeklikte bizim ağzımız, dilimiz, elimiz, kolumuz, ayağımız kısaca her şeyimiz olur anneler. Hastalandığı zaman sabaha kadar uyumayıp evladının yanı başında duran onun her şeyi ile ilgilenen, kendisi yemeyip evladına yediren, kendisinden vazgeçip hayatının merkezine evladını alan kelimeler ile ifade edilemeyecek kadar değerli olan kişilerdir anneler. Yalnız şu karıştırılmamalıdır ki sağlığı el veren her kadın çocuk doğurabilir ama her doğuran kişi anne olamaz. Annelik içgüdüsel bir durum olarak düşünülse de psikolojide bu durum kabul edilmemektedir. Annelik doğuştan gelmez zamanla hissedilen/kurulan büyük bir bağdır.

Peygamber Efendimiz’in (S.A.V) Hadis-i Şerifinde de belirttiği gibi “Cennet, annelerin ayaklarının altındadır.” Lokman Suresi 14. ayette “Biz insana annesine ve babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi onu nice zorluklara katlanarak taşıdı. (İşte onun için) O halde bana, anne ve babana şükret! Dönüşünüz banadır.” İsra Suresi 23. ayette ise “Rabbiniz size kendisinden başkasına kulluk etmemenizi ve anne babanıza karşı her zaman iyi davranmanızı emretti. Annen ya da baban yanında ihtiyarlarsa onlara ''Öf'' bile deme! Onları azarlamak yerine onlara gönül okşayıcı sözler söyle.” Zikrettiğimiz hadis ve ayetlerde de anlaşılacağı üzere İslam dininde annelerin ne kadar kıymetli olduğu onların kıymetinin bilinmesi gerektiği vurgulanmıştır.

Neden 365 gün gösterilmesi gereken sevgi ve ilgi bir günde toplandı?

Anneler günü kutlamaları Antik Yunan ve Romalılara dayanmaktadır. Tanrıçaları için düzenlemiş oldukları ilkbahar festivallerinde anneler gününü kutlamışlardır. Günümüzdeki hali ise ABD'de yaşayan Anna Jarvis'in vefat eden annesine hayatta iken gerekli ilgiyi gösteremediği ve bunun eksikliğini duymasıyla başlamıştır. Bayan Jarvis, annesinin cenazesinden iki sene sonra Mayıs'ın ikinci pazarında (annesinin ölüm yıldönümünde) arkadaşlarını evine çağırmıştır. Bu davette arkadaşlarına bugünün anneler günü olarak ülke çapında kutlanması fikrini öne sürmüş ve anneler günü ritüeli ilk olarak bu şekilde ortaya çıkmıştır. Jarvis’in bu fikri oldukça kabul görmüş, Amerika'nın önde gelen bir giysi tüccarı da finansal desteğini bu çalışmalarda esirgememiştir. Anneler Günü’nün ilk kez kutlanması da Jarvis'in annesinin 20 yıl süresince haftalık dini dersler verdiği Grafton'daki bir kilisede 10 Mayıs 1908'de gerçekleşmiştir. Bu kutlamaya 407 çocuk ve anneleri katılmıştır. Bayan Jarvin, her bir anneye ve çocuğa kendi annesinin en çok sevdiği çiçek olan karanfillerden birer tane hediye etmiştir. Ve o günden sonra da asaleti, şefkati ve sabrı ifade eden beyaz karanfil Amerika'da anneler gününün sembolü olmuştur.

Resmi olarak 8 Mayıs 1914'te senatonun onayı ve Başkan Wilson'ın da imzası ile kabul edilmiştir. Her yıl Mayıs'ın ikinci pazarı 'Anneler Günü' olarak resmen ilan edilmiştir. Bu kutlamalar çok kısa sürede diğer ülkelere de yayılmıştır.

Ülkemizde de Anneler Günü’nün resmi kabulü Türk Kadınlar Birliği'nin özel girişimi ve önerisi ile gerçekleştirilmiştir. 1955 yılından itibaren her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü “Anneler Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Annelere olan sevgi elbette 24 saat değildir. Ama onların iyi ki var olduğunu söylemek, onları mutlu etmek ve yüzlerinde ufacıkta olsa bir tebessüm oluşturmak için büyük bir fırsat. Tüm annelerin ve anne adaylarının Anneler Günü kutlu olsun, iyi ki varsınız.

Yeni Journal’da yayımlanan köşe yazıları, yazarların kendi görüşlerini yansıtmaktadır. Yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazarlara aittir.