14 Mayıs öncesi KÜRT

14 Mayıs sonrası KURT

14 Mayıs seçimlerinde HDP/YSP Türkiye’de oy kaybı ve milletvekili sayısında düşüklüğün muhasebesini kendi iç bünyelerinde parti olarak elbet yapılacaktır.

Ancak bu sürecin böyle olacağı belliydi.

8 Mayıs tarihli yazılı açıklamamda değindiğim konular arasında, HDP/YSP‘nin yönetim kadrosu, bu partiye gönülden bağlı olan tabanının ve halkın düşüncesini görmezlikten gelerek, süreci yanlış yönlendirmişlerdir.

Seçim süreci ile ilgili birçok konuyu şimdi gündeme getirmemin manası yok. Onun sorumluluğu partinin yetkili organlarındadır. Ancak ben bir iki nokta üzerinde sesli düşünmekteyim.

1.  HDP/YSP oyunu bir başka partiye yönlendirme yapılması durumu

2018’de alınan oy oranı ve sayısı ile çıkarılan milletvekili sayısından 2023 seçimindeki oy oranı ve sayısında ve vekillikte düşüş olduğu ortadadır. Kaldı ki seçmen sayısı arttığı halde.

2.  Kemal Kılıçdaroğlu’nun desteklenmesi

8 başlı üçgen olduğunu ve bu üçgenin her başının farklı yöne baktığını ifade ettim.

14 Mayıs öncesi HDP/YSP ve Selahattin Demirtaş’ın konuşmaları ve mesajları ön plana çıkarılırken bugünkü davranışları ise bunların konuşmaması gerektiğini ve geride kalmalarını ifade ediyorlar ve bunun anlamı ise itibarsızlaştırmadır.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun 14 Mayıs öncesi değindiği konulara bakın şimdi gündeminde yoktur.

Ve hatta bilakis kendisinin daha milliyetçi ve daha ülkücü olduğunu açıkladı.

Sürekli değişkenlik ile kararlı bir siyaset izlenmez.

3.  Dönemin başbakanına ‘’GELİR BİR KAÇAK ÇAY İÇER GİDER’’ açıklaması,

4.  ‘’SENİİ BAŞKAN YAPTIRMAYACAĞIZ.’’ Cümlesi ile

‘’ CUMHURBAŞKANI ADAYI ÇIKARTMAYACAĞIZ’’ Cümlesi aynı anlamdadır.

Seni başkan yaptırmayacağız söylemi sonrasında Sn. Erdoğan Başkan seçildi mi? Seçildi... Cumhurbaşkanı adayı çıkartmamak ile Sn. Erdoğan 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı seçileceği kesin olarak ortada.

Evet; Bu iki süreç arasındaki bölgede yaşanan olayları hafızanızda canlandırın.

Varacağınız nokta HDP/YSP sandık görevlisi CHP’nin  müşahitliğine gelecektir. HDP/YSP bu değildir. Yönetim kadrosu bunun sorumlusudur. Keyfi ve kişisel çıkar için getirdikleri nokta için hesabını halka vermelidir de.

28 Mayıs önemlidir. Bunun muhasebesini yapmak gerekir ve ayrıca gelecek için ise, bugünlerde yapılması gerekenin 28 Mayıs’ta HDP/YSP yapacağı bu seçimde sandığa gitmesin. Oy kullanmasın ki yarınlar da tünelin ucu gözüksün.

Kısaca hiç bir aday desteklenmesin ve oy kullanılmasın ki bende varım. Benim nacizane düşüncem bu, tabiki taktir ve yetki sizlerindir. Saygılarımla.

(Yeni Journal’da yayımlanan köşe yazıları, yazarların kendi görüşlerini yansıtmaktadır. Yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazarlara aittir.)