Bayram yaklaşıyor: Kırmızı ette indirim kampanyaları görülüyor Bayram yaklaşıyor: Kırmızı ette indirim kampanyaları görülüyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşekten gelen, “Dünyada da bir gelir elde ediliyor ise bunun vergisi olmalı, kripto varlıkların ve borsada işlem gören varlıkların disipline edilmesi lazım” sözlerin ardından borsa ve kripto dünyası ise hareketlendi.

Kripto Para Nedir Firsatlari Ve Dezavantajlari Nelerdir

Hangi gelirler vergilendirilecek?

 

Yapılacak düzenlemeyle birlikte, kripto para ticaretinden elde edilen kazançlar ile borsa yatırımlarından elde edilen gelirler belirli bir oran üzerinden vergilendirilecek. Bakanlık yetkilileri, bu adımın hem devletin vergi gelirlerini artırmayı hem de yatırımcıların yasal zeminde faaliyet göstermesini sağlamayı amaçladığını belirtiyor.

Kripto Para Kapak

Yatırımcıların tepkisi

Yatırımcılar, vergi düzenlemesine karışık tepkiler veriyor. Bir grup yatırımcı, düzenlemeyi devletin ekonomiyi kayıt altına alma çabalarının bir parçası olarak olumlu karşılarken, diğerleri ise vergi oranlarının yüksek olmasından endişe duyuyor. Kripto para yatırımcıları Verginin kaçınılmaz olabileceğinden ancak oranlar makul seviyede tutulması gerektiğinden bahsederken, diğer grup yatırımcılar kar marjının düşeceğinden ve zarar ettiğinde de bir koruma olup, olmayacağından endişe duyuyor.

Kripto Para Kapak

Uzman görüşleri

Ekonomi uzmanları, yeni vergi düzenlemesinin detaylarının önemli olduğunu vurguluyor. Yapılacak düzenlemelerin şeffaf ve anlaşılır olması gerektiğini ve vergilendirmenin sadece kazançlar üzerinden yapılması ve zarar eden yatırımcıların da göz önünde bulundurulmasının daha adil olacağı düşünülüyor. 

Borsa Stok 1753228

Borsa Uzmanı Mert Kaya, “Elbette bir vergi düzenlemesi gelebilir bu konuya ilişkin fakat bu düzenlemeler küçük boyutlarda olmalı yoksa borsada kazanmak gibi bir amacın olamaz. Bu sebeple bu düzenleme şeffaf ve anlaşılır olmalı, bunun yanı sıra sadece kazananlar üzerinden bir vergi hattı kurulabilir, zarar eden yatırımcıların düzenleme içerisinde, göz önünde bulundurulması gerekiyor. Yoksa yatırımcılar büyük vergiler ve zarar ettiği boyutta vergi ödemesi takdirinde, borsayı bırakır” şeklinde konuştu.

Borsa Istanbul

Yasa taslağı ne zaman yürürlüğe girecek?

Maliye Bakanlığı, düzenlemeye ilişkin yasa taslağının sunulması için kesin bir tarih belirtmeyerek, önümüzdeki aylarda Meclis'e sunulacağı düşünülüyor. Tasarının kabul edilmesi halinde, yeni vergi uygulamalarının hayata geçirilmesi ve borsa, kripto işlemlerinin vergi ödeneği ise merak konusu.

1693230867007 Yeni Proje 3

Gelecek adımlar

Hükümet yetkilileri, kripto para ve borsa gelirlerine yönelik vergilendirme düzenlemelerinin, finansal piyasaların daha şeffaf ve denetlenebilir hale gelmesini sağlayacağını savunuyor. Ancak, düzenlemenin başarılı olabilmesi için yatırımcıların ve piyasa aktörlerinin görüşlerinin de dikkate alınması gerektiği belirtiliyor.

65Efdcfda416Cc1E0633Abcd