Özel Haber

Begüm Sıla EREN- Bayram alışverişiyle birlikte, tüketicilerin de, satıcıların da yüzü güldü. Durgun geçen ramazan ayının ardından, bayram alışverişi ile satıcılar için mağazalarda canlılık oluştu.

Whatsapp Image 2024 04 16 At 10.49.52

Ramazan ayının gelmesi ve piyasaların durgunlaşmasının ardından, özellikle giyim sektöründe satıcılar zor günler geçirdi. Bayram’da satışları artan ve bayramı yoğun geçiren Osmanlı Pazar’ı satıcıları, satışlarının memnuniyetini Yeni Journal ile paylaştı.

Whatsapp Image 2024 04 16 At 10.50.12

Gazze'de son durum: Can kaybı 36 bin 50'ye çıktı! Gazze'de son durum: Can kaybı 36 bin 50'ye çıktı!

Whatsapp Image 2024 04 16 At 10.50.15 (2)

“Arife günü gerçekten burası doldu, taştı”

Ahmet Aksun: Bayram’da satışlar çok güzeldi, özellikle son 3 günü ve arife günü gerçekten burası doldu, taştı. Ben bayramın ilk iki günü açmadım, üçüncü gününde bir hareketlilik vardı. Biz çanta satıyoruz, dolayısıyla insanlar alışveriş yapınca önce giyim sektörüne yöneliyor, biz biraz daha aksesuar kısmında kalıyoruz işin ancak yine de biz de güzel satış yaptık. Elbette geçtiğimiz yıllara göre satışımız az oluyor, buna sebep; alım gücü, piyasalar diyebiliriz. Sürekli fiyatlar artıyor, bayramdan önce aldığım çanta ile sonra aldığım çanta arasında 100 lira oynadı. Düşünün ki, üç çeşit çanta var ve hepsi aynı ama üç başka etiket var çantaların üzerinde, dolayısıyla hangi fiyattan satacağımızı bilmiyoruz ama kar etmemiz gerekiyor biz de zarara almış oluyoruz. Öte yandan alıcılar soruyor, “fiyatlar neden farklı?” inanın biz de bilemiyoruz. Şu an tekrar durgunlaştı burada 7 yıldır esnafım ben, fiyatlar sürekli oynuyor, değişiyor.

Whatsapp Image 2024 04 16 At 10.50.14

“Son yılların en coşkulu en yoğun dönemiydi diyebilirim”

Semih Ersen: 30 yıldır burada esnafım gerçekten arife günü satışlarımız çok iyiydi. Hatta son yılların en coşkulu en yoğun dönemiydi diyebilirim. Diğer zamanlara göre çok satışımız oldu, bizim uzun süredir buradayız ve çevremiz var, potansiyelimiz var. Burada yıllardır bulunmamızın, çalışmamızın insanlara verdiği bir güven var, bunun yanında insanlar yeme içme sektörü sonrasında, giyim sektörüne yöneliyor. Özellikle bayramlarda daha fazla satış yapıyoruz. Biz bayramın ilk günü kapalıydık, 3’üncü ve 4’üncü günde hareketlilik vardı. İnsanlar pazarlığı seviyor, mağaza ve Alışveriş Merkezlerinde bunu yapamıyorlar ancak burada o kolaylığı görüyorlar ve burası çok büyük bir pazar özellikle de her şeye ulaşmak çok kolay dolayısıyla burası bayramda çok tercih ediliyor. Giyim sektörü her gün açık ve insanlar da sürekli giyim sektöründe tüketim sağlamaya devam ediyor.

Whatsapp Image 2024 04 16 At 10.50.14 (1)

“Bayrama son bir hafta kala, hareketlilik arttı, esnaf memnundu”

Hamit Özsoy: Bayram öncesi ilk 15 gün durgundu özellikle Ramazan ayının başında insanlar elbette yeme sektörüne daha çok yöneldiler. Bayrama son bir hafta kala, hareketlilik arttı, esnaf memnundu. 30 yıldır burada esnafız, bir dönem buranın başkanlığını yaptık, yöneticilik vardı aynı zamanda işimizi bırakmadık. Biliyorsunuz burası bir yangın atlattı ve gerçekten hepimizi endişelendirmişti. Ancak Cumhurbaşkanımızın talimatı ile Melih Bey en hızlı şekilde hepimize yardımcı oldu, hızlı şekilde burası daha iyi ve temiz bir hale çevrildi. Pazarımız çok güzel ve merkezi bir konumda, turist gelir, başka şehirlerden gezmeye, görmeye gelirler. Alışveriş için insanlar pazarımızı uygun bulur. Pazarlık yapabiliyor olmaları ve uygun fiyatlı alışverişler müşteriyi daim ve kalıcı müşteri yapıyor, biz de elimizden geleni yapıyoruz. Müşterinin hep bizi tercih etme sebebi uygun fiyatlarımız. Bayram’da ise, market alışverişlerinden sonra en çok tercih edilen sektör giyim sektörü oldu bu canlılığın sebebi de bu oluyor.

Whatsapp Image 2024 04 16 At 10.50.05

“Hareketlilik bayrama son üç gün kala zirveye ulaştı”

Rıza Sağın: Bayram’da bir hareketlilik vardı giyimde sektöründe, Ramazan ayının başında olduğu gibi şu anda da biraz durgunluk başladı. Genelde bizlerin satışı bayramlarda daha çok oluyor. Bayram öncesi son hafta ufaktan hareketlilik vardı daha sonra ise bu hareketlilik son üç gün kala zirveye ulaştı. Bayramın ise 3’üncü gününde kalabalık ve yoğunluk oluştu. Şimdi ise sakin ve durağan, özellikle Ramazan başında ben pazara boş yere geldiğimizi düşündüm çünkü hiç satış yapamadık. Ama bayramda biraz daha toparlamış olduk. Umarım devamı da gelir.

Whatsapp Image 2024 04 16 At 10.50.10

Whatsapp Image 2024 04 16 At 10.50.09

Whatsapp Image 2024 04 16 At 10.50.15 (1)

Whatsapp Image 2024 04 16 At 10.50.15

Whatsapp Image 2024 04 16 At 10.50.16