Sevgili okurlar, değerli do​​​​​​​stlar; günlerdir milyonlarca kişi açıklanacak asgari ücret zammı ve asgari ücrete güncelleme yapılıp, yapılmayacağına endekslenmişti. 

Yeni yıla girerken 2825 liradan 4253 liraya çıkarılmıştı. Fakat bu süre içerisinde akaryakıt, enerji, girdi maliyetleri gibi gibi sebeplerden iğneden ipliğe herşey yüzde yüzün üzerinde zamlanmış, alım gücü bir önceki oranın bile altına düşmüştü.

Neyseki Temmuz’da yapılacak olan memur ve emekli zamlarının zamanı gelince ve ülkedeki açlık rakamları ile yoksulluk rakamları açıklanınca asgari ücretin artırılması da yeniden gündeme geldi. Nihayet oran açıklandı ve yüzde 29,3lük bir artışla asgari ücret net 5500 lira oldu. Çalışanlar işten atılırmıyız? İşveren iflas edermiyiz? Hesabı yaparken Türk-iş açlık ve yoksulluk oranlarını açıkladı. Bu verilen zam yada artış açlık oranının 891 lira altında kaldı. Yani anlayacağınız asgari ücretli milyonlar yine aç kaldı. Ha bu arada memur ve emeklilere yapılacak enflasyon farkı hesaplaması öncesi akaryakıta yapılan indirimler bir tesadüfmüydü? bilemedim.

Sokaktaki vatandaş, emekli, çalışan ve üreticilerin hepsi hammadde ve girdi fiyatlarının artışına sebep olan artışların azaltılması halinde zammın verilmemesini de dile getiriyordu. 

Bundan sanırım şunu anlamamız gerekir ki , o indirimler yapılmadığı zaman önümüzdeki günlerde yine zamların olabileceği ihtimali var gibi gibi…

Herkese sağlıklı beslenebileceği günler…