Her yıl olduğu gibi bu yıl da bayramın yaklaşmasıyla birlikte gurbetçiler, memleketlerine dönüş yolculuğuna başladı. Yurtdışında yaşayan milyonlarca Türk vatandaşı, bayramı aileleri ve sevdikleriyle birlikte geçirmek için Türkiye'ye akın ediyor. Havaalanları, otobüs terminalleri ve sınır kapılarında büyük bir yoğunluk yaşanıyor.

Mevsime dikkat: Alerji dönemi başladı Mevsime dikkat: Alerji dönemi başladı

715056 162444626

Özel Haber

Begüm Sıla EREN-

Havaalanlarında yoğunluk

İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı başta olmak üzere, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Antalya Havalimanı gibi büyük havalimanlarında büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Gurbetçiler, aylar öncesinden biletlerini ayarlayarak bayramda sevdikleriyle bir arada olmayı planladı. Havaalanlarında ek güvenlik önlemleri alınarak ve personel sayısı artırılarak yoğunluğun en aza indirilmesi hedefleniyor.

1684216

Sınır kapılarında hareketlilik

 

Karayolunu tercih eden gurbetçiler, özellikle Bulgaristan, Yunanistan ve Gürcistan sınır kapılarında uzun kuyruklar oluşturuyor. Kapıkule, İpsala ve Sarp sınır kapıları en yoğun geçiş noktaları arasında yer alıyor. Gümrük yetkilileri, gurbetçilerin işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlayabilmesi için ek önlemler almış durumda.

Gurbetçi sezonu" olarak adlandırılan haziran-ağustos ayı aralığında geçen yıl Türkiye'ye 2 milyonun üzerinde kişi gelmişti. Bu sene gelişlerin yüzde 15 artacağı tahmin ediliyor.

Gurbetcı Akını 5

Şehirlerde bayram hazırlıkları

 

Gurbetçilerin gelişi, şehirlerde bayram hareketliliğini de artırıyor. Oteller, restoranlar ve alışveriş merkezleri, gelen misafirler için hazırlıklarını tamamladı. Birçok şehirde bayram öncesi etkinlikler ve festivaller düzenlenerek hem yerli hem de gurbetçi vatandaşlara keyifli anlar yaşatılması hedefleniyor. Aileler ise eksikleri alıyor, alışverişleri yapıyor, hediyeleri hazırlıyor ve gurbetçilerin dönüşünü dört gözle bekliyor.

63348Fb94E3Fe10D2Ca89B20

Ekonomik canlılık

 

Gurbetçilerin memlekete dönüşü, ekonomiye de olumlu yansıyor. Özellikle küçük esnaf, gurbetçilerin yaptığı alışverişlerle bayram öncesi hareketlilikten payını alıyor. Restoranlar, kafeler, mağazalar ve hediyelik eşya dükkanları, artan müşteri sayısıyla birlikte cirolarını artırıyor. Gurbetçilerin gelmesiyle, her bölge şenlenirken, özellikle tatil bölgeleri, turizm açısından ciddi oranda doluluk yaşıyor, ekonomiyi olumlu etkiliyor.

626F8041E4Bfdd087C5D6E01

Bayramın önemi ve anlamı

 

Bayramlar, özellikle gurbette yaşayan vatandaşlar için memleket hasretini gidermenin en güzel yollarından biri. Aile bireyleri ve akrabalarla bir araya gelmek, eski dostlarla buluşmak ve çocukluk anılarını tazelemek için bu özel günler büyük bir fırsat sunuyor.

Thumbs B C 72Bf49D25E494Cca0B02Dd5A0E47755A

Seyahat tavsiyeleri

Yoğunluk nedeniyle yola çıkacak gurbetçilere bazı tavsiyeler veriliyor:

Yolculuk öncesi gerekli tüm belgelerin hazır olduğundan emin olun.

Havalimanına ve sınır kapılarına erken gelerek olası yoğunluklardan etkilenmemeye çalışın.

Sağlık ve güvenlik önlemlerine uyun, özellikle pandemi kurallarına dikkat edin.

Seyahat sırasında sabırlı ve hoşgörülü olun, oluşabilecek aksaklıklara karşı hazırlıklı olun.

Arabasıyla gelen gurbetçiler, aşırı sıcak havanın etkisiyle kaza riskine dikkat etmeli, sık sık dinlenerek, yolculuk yapmalı.

Almanyada Yasayan Gurbetci Sakaryalilari Sevindiren Haber Cifte Vatandaslik Hakki Geri Donuyor 2

Gurbetçilerin bayram için dönüşleri, Türkiye'de bayram coşkusunu artırırken, aynı zamanda ekonomik ve sosyal canlılık sağlıyor. Bu özel dönemde ailelerin bir araya gelmesi, bayramın manevi değerini pekiştiriyor.

Resized Dae1C 1109 Tur Picture 20210629 24939761 24939749