Bedenimiz sağlıklı yaşlanma sürecini tamamlayabilmek için besinlerden destek almak ister. Bu nedenle, ne yediğimiz ne kadar iyi yaşlandığımızın belirleyicilerinden biridir. Fakat tek bir besin sizi fark edilir derecede genç göstermez, sağlıklı besinler yaşlanma belirtilerini azaltmada yardımcı olur. Örneğin sağlıklı bir cildi teşvik ederek, ciltteki yaşlanma belirtilerini önleyebilir.

Sağlıklı yaşlanmak için ilk adım olarak beslenme rutininize, sağlıklı protein kaynakları, sağlıklı yağlar, antioksidan açısından zengin besinleri mutlaka dahil etmeye çalışın.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, dünyadaki en sağlıklı yağlardan biridir. İçeriğindeki tokoferoller, beta karoten gibi antioksidanlar sayesinde vücuttaki iltihaplanmayı ve oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olur. Araştırmalarda zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağ asitlerinin ciltteki yaşlanmayı azaltmada yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Yeşil Çay

Stres, UV ışınları, sigara dumanı gibi dış ortamdan kaynaklanan stres faktörlerine karşı vücudumuz serbest radikaller oluşturur. Serbest radikaller, yüksek seviyelerde ise bedenimize oldukça zararlıdır. Yeşil çay, vücuttaki serbest radikallerle savaşmaya yardımcı antioksidanlar içerir. Bu antioksidan molekülleri serbest radikalleri düzenleyerek, oluşabilecek hasarı engeller. Bununla birlikte yeşil çaydaki polifenoller, kalp hastalıkları, erken yaşlanma, diğer kronik hastalıklara karşı yakalanma riskini de azaltabilir.

Balık

Yağlı balıklar, sağlıklı bir cilt için kolajen ve elastin proteinlerini üretebilmesini desteklerler. Bu iki molekül cildin dolgunluğundan ve esnekliğinden sorumludur. Somon gibi yağlı balıklar, protein ve selenyum açısından yüksektir, DNA sentezi ve onarımında rol oynayarak cilt hasarını önlemeye yardımcı olur.

Kuruyemişler

Kuruyemişlerin birçoğu, beyin sağlığını korumada görev alan omega – 3 yağları açısından zengindir. Kuruyemişlerin kısmı ayrıca hafıza kaybı olasılığını azaltabilecek E vitaminini içerir. Örneğin günde bir avuç cevizin, bilişsel işlevi iyileştirdiğini gösteren çalışmalar mevcuttur.

Sebzeler

Sebzeler mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Vücudunuzun yapı onarım faaliyetlerini düzenli şekilde yerinde getirebilmesi için günde en az 3 porsiyon sebze yemeyi ihmal etmeyin.

Örneğin ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, göz sağlığı için hayati önem taşıyan lutein açısından zengindir. Doğru gıda seçimleri, kişilerde yaşlılığa bağlı göz komplikasyonlarının gelişme riskini düşürebilir.

Yaban Mersini: Yaban mersinine mavi rengini veren yaşlanmayı geciktirirci antosiyanin maddesinden zengindir.

Brokoli: Bol miktarda K ve C vitamini bulunur. Kolajen üretimini destekler.

Avokado: Karotenoid içeriği yüksektir, güneş ışınlarının verdiği zararların engellenmesine yardımcı olabilir, cilt kanserlerine karşı korumayı sağlar.

Nar: İçeriğindeki, punicalagin sayesinde yaşlanma belirtilerinizi yavaşlatabilir, cildinizdeki kolajeni korumaya yardımcıdır.

Sağlıklı günler dilerim.

Yeni Journal’da yayımlanan köşe yazıları, yazarların kendi görüşlerini yansıtmaktadır. Yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazarlara aittir.