Metabolizma, vücudumuzdaki tüm kimyasal reaksiyonlarının tamamını kapsayan bir terimdir. Yediklerimizi yakıta dönüştüren, yaptığımız her şeye güç ve yön veren bir süreçtir. Fakat halk dilinde metabolizma hızı veya metabolizma yaktığı kaloriyi ifade ediyor. Metabolizmanın dengeli ve yerinde çalışması bireyin sağlıklı, daha enerjik kalmasını sağlıyor. Peki metabolizmayı dengelemek veya hızlandırmak için nasıl adımlar atılabilir?

1-Yeterince Yemek Yiyin

Aşırı derecede kalori kısıtlaması yaparak beslenmenin sonucunda metabolizmanız yiyeceğin kıt olduğunu düşünür ve faaliyetlerini yavaşlatır. Enerjiyi korumak için hızını düşürür. Yağ yakmaya mola verir. Bu nedenle özellikle kilo vermek isteyen kişiler bazal metabolizma hızının altına kesinlikle düşmemeli.

2- Proteini İhmal Etmeyin

Vücudumuzda proteinin parçalanması, yağ veya karbonhidratın parçalanmasından daha uzun sürer. Bu nedenle protein her zaman tokluk süresini uzatır. Proteini yakmak karbonhidrat veya yağdan daha uzun sürdüğü için, vücudunuz daha fazla enerji kullanır. Bu nedenle proteini dengede ve düzenli olarak tüketmeye özen gösterin.

3- Aralıklı Antrenman Yapmak

Koşarken, yüzerken veya bisiklete binerken, egzersiz yaparken normal hızınıza dönmeden önce 30 saniyelik aralıklarla temponuzun yoğunluğunu artırın. Böylece daha fazla oksijen alıp, enerji harcayan mitokondri hücrelerinizi daha fazla çalıştırabilirsiniz.

4- Kafeini Dengeleyin

Kafein, merkezi sinir sisteminizi hızlandırır ve bu da metabolizmanızı hızlandırabilir. Böylece yağ yakımına yardımcı olur, fakat kafein konusunda aşırıya kaçmamak önemli.

5- Yeşil Çay

Yeşil çay, yağ hücrelerinden yağ salınımını tetikleyen ve karaciğerin yağı enerjiye çevirme kapasitesini hızlandırmaya yardımcı olan bir tür antioksidan olan kateşinler içerir. Bu nedenle her gün 1 fincan yeşil çay içmek metabolizmanızı hızlandırmada size oldukça yardımcı olacak.

6- Demirden Zengin Besinler Tüketin

Metabolizmanız düzgün çalışması için gerekenler ögelere sahip olmadığında, verimli çalışamaz. Demir de bunlardan bir tanesidir. Metabolizmayı hızlandırmak için diyetinize mercimek, dana eti, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeleri diyetinize eklemeyi unutmayın.

8- Düzenli Uyuyun

Yeterince uyumamak, daha az kalori yakmanıza, iştah kontrolünü kaybetmenize ve yağ depolayan kortizol seviyelerinde artış yaşamanıza neden olabilir. Yeterli uyku vücut dengenizi sağlamakta oldukça önemli.

Sağlıklı Günler Dilerim

Yeni Journal’da yayımlanan köşe yazıları, yazarların kendi görüşlerini yansıtmaktadır. Yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazarlara aittir.