Basın ve medya sektörüne yeni bir heyecan getirecek olan adı gibi Yeni Journal’dan herkese merhaba…

Bundan böyle bu sayfada sporda yaşanan gelişmeleri, sorunları, ahval-ı ahiri değerlendirme şansı bulacağız. Haydi başlayalım…

Amedspor Teknik Direktörünü Neden Gönderdi?

Aslında Amedspor’da işler iyi gidiyordu. 9 haftada 5 galibiyet, 2 beraberlik, 2 mağlubiyet ile 2. Lig Beyaz Grup’ta 17 puanla, 2. sırada olan bir kulüp. Teknik Direktör Mesut Toros’la yollarını ayırdı ve yerine geçen sezon ligin bitimine 6 hafta kala gönderdiği Aykan Atik hocayı getirdi.

Peki Nedeni Neydi?

Bununla ilgili sorulacak birçok soru var. Ama tümünü genelleyerek, şunu sormak gerekiyor: Her şey iyi giderken, sezon başında yeni bir kadro oluşturan ve başarılı sonuçlar alan bir teknik direktör neden gönderilir?

Kabul görmeyeceğini bildiğim halde, cevabı ben vereyim. Amedspor’da oynayan yerli oyuncularla yaşadığı sıkıntılar, tartışmalar, Amedspor kulübünün içinde futbolcuya dayalı düzenin getirdiği sonuç ve yönetimde yer bulamadığı halde, dışarıdan derin lobi faaliyeti yapan eski yöneticilerin, kulüp üzerinde bulunan etkisi Mesut Toros’u gönderdi. Soyunma odasında yerli futbolcular ve hoca arasında küfürleşmeye kadar giden tartışmalar, bu sonu getirdi.

Bu büyük hata, iyi giden bir süreci baltalamaktan başka bir şey değildir. Yöneticilik, gerektiği zaman otoriteyi kullanmak ve kulübün menfaatleri için kararlar almayı gerektirir. Bu tamam ama, şunu unutmamak gerekir. Yeni gelen hocanın kafasında hep şu soru olacaktır: “Takımın patronu kim? 9 maçta 17 puan toplamış bir hocayı, bizi neden oyundan çıkardın diye gönderen futbolcular mıdır, yoksa ben miyim?” cevabını göreceğiz.

Diyarbekirspor Beklentinin Altında Kaldı…

sezon zor şartlarda ve dar bir kadro ile 3. Lig’de şampiyonluk yaşayarak, 8-9 yıldır beklediği 2. Lig’e çıkma başarısı gösteren Diyarbekirspor, inanılmaz bir başarıya imza attı. Yönetiminden teknik heyetine kadar, alkışı hak etti. 2. Lig içinde önemli transferler yaparak, sezona iddialı hazırlanan takım, 10 haftada 3 galibiyet, 2 beraberlikle 11 puan toplayabildi ve 2. Kırmızı Grup’ta 13. sırada yer alıyor. Geçen yıl oynadıkları takımlarda yıldızlaşan oyuncuların transferi ile iyi bir takım yapan Diyarbekirspor, yaşanan birkaç talihsiz sakatlık ve hakem hataları yüzünden, şuanda zirveden uzak olsa da, Cumartesi günü Etimesgut maçını kazanarak deplasmanda Ergene ve içerde Sakarya maçını kazandığı takdirde, ‘ligde ben de varım’ diyebilir ve bunu başarabilecek potansiyel de var. Tabi maçlar sadece sahada oynanarak kazanılmıyor. Maça gelene kadar, hafta içinde yapılan antrenmanlar, oyuncuların antrenman dışında yaşamları da çok önemlidir. Nerede vakit geçirdiği, sağlığına ve performansına negatif etki edecek işlerden uzak durması da mühimdir. Bunu sağlamak ve kontrolü hem yöneticilerin hem oyuncuların sorumluluğundadır. Evet 75 cadde çok güzel. Hareketli bir yaşamı ve güzel mekanlar da var. Ama her şeyin bir vakti ve zamanı var, bunu bilmek lazım.

Yeni Journal’da yayımlanan köşe yazıları, yazarların kendi görüşlerini yansıtmaktadır. Yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazarlara aittir.