Başkentli gönüllüler, belediyeler ve sosyal yardımlaşma derneklerinin öncülüğünde belirlenen depo ve merkezlere çadır, battaniye, ısıtıcı, sünger yatak, yastık, bebek maması gibi çok sayıda gıda ve barınma malzemesini getiriyor.

Toplanan yardım malzemeleri, ihtiyaçlara göre paketleme yapıldıktan sonra tırlara yüklenerek, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinesinde deprem bölgesine gönderilmek üzere yola çıkıyor.

Bu merkezlerden Ankara Büyükşehir Belediyesi BELKO Soğuk Hava Deposu'na yardım malzemesi getiren Burak Aygül, maddi ve manevi her türlü desteği yapmaya çalıştığını ifade etti. Gıda, temizlik malzemeleri, giysi, elbise ve çeşitli ihtiyaç ürünlerini teslim ettiğini dile getiren Aygül, "Gün, birlik günü." dedi.

Yardım toplanan merkezlerden Ankara Kent Konseyi'nde de gönüllüler, gelen yardım malzemelerini deprem bölgesine gönderilmek için hazır hale getirmeye devam ediyor.

Deprem bölgesine gitmek üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi BELKO Soğuk Hava Deposu'ndan 20'den fazla tırın yola çıktığı belirtildi.

- İlçe belediyeleri de seferber oldu

Ankara'nın ilçe belediyelerince de dün yapılan çağrıların ardından toplanan yardımlar bölgeye gönderiliyor.

Bu kapsamda, Çankaya Belediyesi, deprem bölgelerine 4 tır ile insani yardım malzemesi gönderdi. Bu kapsamda ilk tırın Hatay'a ulaştığı, diğer tırların da İskenderun, Şanlıurfa ve Adana'ya hareket ettiği bildirildi. Ayrıca bugün de bölgeye çok sayıda jeneratör gönderilecek.

Keçiören Belediyesince 2 tır ve 3 kamyon, Yenimahalle Belediyesince 4 tır, Pursaklar Belediyesince 7 tır deprem bölgesine gönderildi.

Sahiplerini bekliyor Sahiplerini bekliyor

Kahramankazan Belediyesi ile Kahramankazan Kaymakamlığı iş birliğinde başlatılan yardım kampanyası kapsamında da hazırlanan 7 tır afet bölgesine ulaştırılmak üzere yola çıktı.

İlçe belediyeler, yardım malzemelerinin yanı sıra arama kurtarma çalışmalarına destek amaçlı iş makineleri ve personellerini de bölgeye gönderdi. Mamak Belediyesi, 25 kişilik Mamak Arama Kurtarma Timi (MAKUT) ekiplerini deprem bölgesine yönlendirdi.