Terme ilçesinde sel riski, ekipleri harekete geçirdi. Terme ilçesinde gece saatlerinde etkili olan yağış Terme Çayı'nın debisini yükseltti. İlçede merkeze uzak bölgelerde tarlalara su taşkınları yaşanırken, ilçe merkezinde rögarların tıkanmasıyla bazı ev ve iş yerlerinde de su baskınları yaşandı. Yaşanan su baskınları ve sel nedeniyle öğle saatlerinden itibaren hanelere su verilemedi. Vatandaşlar, su ihtiyaçlarını ilçe merkezinde çeşitli yerlere konuşlandırılan tankerlerden temin etti.

A W242044 07


İlçe merkezinde ırmak kenarındaki tehlikeli bölgelerde polis ve bekçi ekipleri güvenlik önlemi aldı. Dalgıçlar ve cankurtaranlar muhtemel bir olumsuzluğa karşı hazır bekletildi.


Samsun Valisi Orhan Tavlı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan da bölgeye gelerek ilçe merkezindeki köprülerde incelemelerde bulundu. Devlet Su İşleri (DSİ) ekipleri ve Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Vali Tavlı ve Başkan Doğan'a bilgiler aktardı.
Vatandaşlar, ilçeye uzun bir süredir yağış düşmediğini, dün geceden beri etkili olan yağmurun ise sel ve su baskınlarına neden olduğunu belirterek, su ihtiyaçlarını ise tankerlerden giderdiklerini söylediler.

A W242044 05

AK Parti'den Han Yunus saldırısına jet kınama! AK Parti'den Han Yunus saldırısına jet kınama!


Terme Çayı'nda taşma riskinin yağışın durması nedeniyle azaldığı belirtildi.Samsun’da etkisini gösteren sağanak özellikle doğu ilçeleri Terme, Çarşamba, Ayvacık ve Salıpazarı’nda etkili oldu. Yağışlar bölgede sel ve su baskınlarına sebep olurken, Terme Çayı’nın taşma sınırına gelmesi ekipleri teyakkuza geçirdi.


Vali Orhan Tavlı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan ve ilgili kurum amirleri önce Çarşamba ardından da Terme’de çalışmaları inceledi. Çalışmaları inceledikten sonra yetkililerden bilgi alan Vali Orhan Tavlı, İhlas Haber Ajansı’na (İHA) açıklamalarda bulundu. Vali Tavlı, Terme Çayı'nda taşkın riskinin ortadan kalktığını açıkladı.


A W242048 04


“Terme Deresi'nin taşma riski kalmadı”


Vali Tavlı, “Samsun'a geçmiş olsun. Özellikle Terme Çayı'nın doğusunda yağışlardan dolayı taşıma tehlikesi var. Şu anda debi düşüyor. Salıpazarı ilçesinden bu yana ekipler takip ediyorlar. Başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere DSİ, Karayolları, AFAD ekipleri ve bütün kurumlar teyakkuzda. Vatandaşımıza geçmiş olsun. Şu anda Terme Çayı'nın taşma riski kalmadı. Yarın da yağış var. Salı günü de bekliyoruz. Vatandaşlarımız zaten uyarılara dikkatli takip ediyorlar” dedi.