Güçlü bir bağışıklık sistemi, kişinin sağlıklı kalmasını, hayat kalitesinin yükselmesini sağlar. Bağışıklık sistemimiz hastalıklar ve enfeksiyonlarla savaşacak kadar güçlü olmalıdır. Yapılacak ilk adım kendinize sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmaktır. Peki kış aylarına girerken bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz?

SÜRDÜRÜLEBİLİR SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIĞI EDİNİN

Sağlıklı, sürdürülebilir, yaşam tarzınıza uygun, dengeli bir diyet uygulamak, bağışıklık seviyesini yüksek seviyede tutmada uygulanabilecek en büyük adımlardan biridir. Her besin ögesinden düzenli ve terli miktarlarda almak gerekir. Çünkü enfeksiyonlarla karşı mücadele eden savaşçı hücrelerimizin, sağlıklı ve düzenli beslenmeye ihtiyacı vardır. Yetersiz ve dengesiz beslenen, bireylerin hastalıklara karşı çok daha savunmasızdır. Peki nasıl adımlar atabiliriz?

Bitkisel gıda alımını artırmak bu işin anahtarıdır. Meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar ve baklagiller gibi bitkisel gıdalar, lif ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu nedenle tek tip beslenmek yerine, bitkisel gıda tüketiminde çeşitliliği artırmak daha çeşitli vitamin ve mineral alımını sağlayacak, ve vücudunuzun ihtiyacını karşılamakta oldukça fayda sağlayacaktır.

Ayrıca bitkisel gıdalardaki lif, bağırsaklarınızdaki yararlı bakterileri besler ve destekler. Güçlü bir mikrobiyom, bağışıklığı iyileştirir ve zararlı patojenlerin vücudunuza girmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Zeytinyağı ve omega-3 kaynakları sağlıklı yağlardır. Bol miktarda anti-inflamatuar, yani enfeksiyonu önleyici maddeler içerirler. Bu yağ kaynaklarından dengeli miktarlarda tüketmek bağışıklık sistemine katkı sağlar. Öğünlerinize mutlaka balık, ceviz, keten tohumu, zeytin yağı, çiğ kuruyemişler gibi sağlıklı yağ kaynaklarına yer vermeyi ihmal etmeyin.

Bağırsak sağlığı ve bağışıklık sistemi birbirleriyle oldukça etkileşim içindedir. Yoğurt, turşu, kefir gibi yararlı bakteri içeren fermente besinler, zararlı bakterilere karşı savaşmada büyük bir rol oynar. Eğer fermente besinlerden yeterince faydalanamadığınızı düşünüyorsanız, doktor, diyetisyen veya eczacınıza danışarak probiyotik takviyesi kullanabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmede Uygulanabilecek Diğer Stratejiler

Stresi azaltmak

Düzenli ve kaliteli bir uyku geçirmek

Su tüketimini artırmak

Aktif kalmaya, her gün en azından 30 dakika orta şiddette egzersiz yapmaya özen göstermek.

Sağlıklı günler dilerim.

Yeni Journal’da yayımlanan köşe yazıları, yazarların kendi görüşlerini yansıtmaktadır. Yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazarlara aittir.