6'lı masanın Cumhurbaşkanı adayı ve seçim planıyla ilgili ortaya atılan yeni iddialar gündeme bomba gibi düştü. Millet İttifakı'nın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu aday göstereceği ifade edilirken, Kılıçdaroğlu'nun seçmenin karşısına Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve Kabine üyeleriyle çıkacağı iddia edildi.

2023 seçimleri öncesi 6’lı masanın aday ve aday belirleme planı da, netleşmeye başladı. Habertürk yazarı Fatih Altaylı, "Muhalefetin seçim planı" başlıklı yazısında çok konuşulacak iddialarda bulundu. Masa birleşenlerinin CHP'nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı konusunda net tavır aldığını ifade etti. İYİ Parti'nin de Kılıçdaroğlu'nun adaylığını destekleyeceğini iddia eden Altaylı, 6'lı masanın da bu fikre olumlu yaklaşabileceğini belirtti.

CHP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimi stratejisinin sadece Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday göstermekten ibaret olmadığını aktaran Altaylı, CHP liderinin MHP’den kopmuş ülkücülerle, AK Parti’ye artık yüz vermeyen milli görüşçülerle, AK Parti’yle yollarını ayırmış AK Partili önemli isimlerle görüştüğünü yazdı.

Temel Karamollaoğlu Cumhurbaşkanı yardımcısı

Borrell: AB, Putin'in nükleer tehditlerini ciddiye almalı Borrell: AB, Putin'in nükleer tehditlerini ciddiye almalı

"Kılıçdaroğlu halkın karşısına tek kişi olarak çıkmayacak" diyen Fatih Ataylı, CHP liderinin Cumhurbaşkanı adaylığını açıklarken, Cumhurbaşkanı yardımcısı adaylarıyla sahneye çıkmayı planladığını yazdı.

Cumhurbaşkanı yardımcılığı için Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu isminin öne çıktığını ifade eden Altaylı, bu koltukta Sünni bir isim olmasının istendiğini vurguladı.

Kabinede İYİ Parti ağırlığı
 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Kılıçdaroğlu’nun vitrine çıkardığı ekip içinde yer almayacağını yazan Altaylı, Akşener'in 3 yıl sonunda geçilmesinin planlandığı parlamenter sistemi için aktif olarak hazırlanacağını ve kabinede ise İYİ Parti'nin ciddi bir ağırlığının olacağını iddia etti.