Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye ziyarette bulunan Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis'i resmi törenle karşıladı.

Karis'in makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti.

A A 20240627 34989038 34989031 C U M H U R B A S K A N I E R D O G A N E S T O N Y A C U M H U R B A S K A N I K A R I S I R E S M I T O R E N L E K A R S I L A D I

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karis'i külliyenin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Karis'in tören alanındaki yerlerini almasının ardından 21 pare top atışı eşliğinde milli marşlar çalındı.

Karis, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı "Merhaba asker" diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

A A 20240627 34989038 34989036 C U M H U R B A S K A N I E R D O G A N E S T O N Y A C U M H U R B A S K A N I K A R I S I R E S M I T O R E N L E K A R S I L A D I

Heyetlerini birbirine takdim eden Erdoğan ve Karis, merdivenlerde Türkiye ve Estonya bayrakları önünde tokalaşarak, gazetecilere poz verdi.

Bakan Yerlikaya: Çalışmalarımızı hukuka bağlı olarak sürdürüyoruz! Bakan Yerlikaya: Çalışmalarımızı hukuka bağlı olarak sürdürüyoruz!

Erdoğan, Karis ile görüşmesinin ardından mevkidaşıyla ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Törende, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve Ankara Milletvekili Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Güvenlik ve Dış Politika Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç ile Ankara Valisi Vasip Şahin de yer aldı.

A A 20240627 34989038 34989037 C U M H U R B A S K A N I E R D O G A N E S T O N Y A C U M H U R B A S K A N I K A R I S I R E S M I T O R E N L E K A R S I L A D I

İki Cumhurbaşkanı, yapılan birebir ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

Erdoğan, ""Avrupa Birliği'ne tam üyelik stratejik hedefimizdir. Birliğin de Türkiye'ye benzer bir perspektiften yaklaşmasının müşterek menfaatimize olduğu aşikar Estonya'nın bu konuda bize desteği tamdır. Gazze'deki barbarlığın sorumluları, uluslararası hukuk önünde hesap verecektir" dedi.