Özel Haber

Begüm Sıla EREN- Dövme severler, istedikleri tasarımları gerçekleştirmek için randevu almakta zorlanıyorlar. Özellikle popüler dövme sanatçılarına ulaşmak ve randevu alabilmek neredeyse bir mücadele haline dönüşmüş durumda. Uzmanlar, pandemi döneminin de etkisiyle insanların kişisel ifade arayışına daha fazla yönelmesinin bu ilgi artışında büyük rol oynadığını belirtiyor.

Whatsapp Image 2024 05 07 At 11.33.14 (1)

Birçok dövme salonu, randevu yoğunluğunu dengelemek için uzun süre önceden randevu alınmasını ve bazı salonların yeni müşteri kabul etmemesini tercih ediyorlar. Bununla birlikte, bazıları ise bekleyen müşterilere öncelik vermek için acil randevu uygulaması başlatıyor.

Whatsapp Image 2024 05 07 At 11.33.14

Sosyal medyanın gücü ve popüler kültürün bu sanatı zirveye taşıdığını söyleyen dövme sanatçısı Buğra Okatan dövme için tabuların yavaş yavaş yıkıldığını ve mesleğe başlama süreçlerini Yeni Journal’a anlattı.

Whatsapp Image 2024 05 07 At 11.33.14 (3)    Whatsapp Image 2024 05 07 At 11.33.14 (2)

“Sosyal medya insanların duruşlarını yıktı”

 

Sosyal Medya’nın dövme sanatı üzerindeki etkilerinden bahseden Buğra Okatan, “Açıkçası sosyal medya insanların duruşlarını yıktı diyebiliriz, bu bizim açımızdan daha ilerici ve olumlu durumlar yarattı. Popüler kültürün de etkisi var elbette çünkü bizler; sosyal medya da, televizyonda, sinemada gördüklerimizle yakından ilgilenmeye başladık bu durumda da son zamanlarda bu meslek iş olarak ya da sadece müşteri olarak daha fazla ilgi, talep görmeye başladı. İnsanların birbirlerinden görmesi ve sosyal medya ise bu talep oranını her geçen gün arttırmaya başladı” ifadelerini kullandı.

 Whatsapp Image 2024 05 07 At 11.33.09 (1)

“Farkımızı daha rahat gösterebiliyoruz”

 

Son zamanlarda mesleğin popülerleşmesi ve talebin artmasıyla herkesin bu işi yaptığından bahseden Buğra Okatan, “Her geçen gün artan talep elbette yeni, başka dövme sanatçıları yaratacak bunların bazıları çok güzel işler çıkarırken, bazıları yok olacak. Yeni sanatçıların doğmasını destekleriz ancak bahsettiğim gibi bunların bazıları çabuk bir şekilde kapatır, bazıları zor şekilde tutunur, bazıları da iyi ilerler. Bunun bize hem olumlu hem de olumsuz etkileri var diyebilirim. Şöyle ki herkesin bu işi yapıyor olması çok sağlıklı değil ancak bir noktada biz farkımızı daha rahat gösterebiliyoruz. Mesleğin zor yanı insanlar ile iletişim içinde olmak çünkü istediği işi çıkarman gerekiyor ve bazen iletişimde zorlanıyorsun, başladığımdan beri bu işe hiç beğendiremediğim olmadı, yaptığım iş hep beğenildi. Bu durum koltukta duran müşteri için nasıl bir haz veriyorsa, işin sonunda benim için de aynı haz geçerli oluyor” şeklinde konuştu.

Whatsapp Image 2024 05 07 At 11.33.14 (4)

Whatsapp Image 2024 05 07 At 11.33.14 (6)

“Ben vücudumda, tenimde bu siyahlığı görmeyi istedim”

İşe başlarken yaşadığı zorluktan bahseden Okatan şunları söyledi: “Başta bu işi yapacağımdan emin değildim elim titrerdi, hala titriyor bazı zamanlarda, sabah uyanıyorum ve elim titriyor. Makine ile benim aramda 3 buçuk yılda bir bağkuruldu. Artık makine elime geldiğinde elimin titremesi duruyor. Bundan önce daha resmi bir işle ilgileniyordum zamanla aslında bunun benim için daha uygun olduğuna karar verdim. İlk dövmemi yaparken, iğnenin tene teması, gözümün önü kararmıştı, elim titremişti. Gerçekten ilk seferde net acemiliği vardı ve zamanla alışıyorsunuz, bir noktaya geliyorsunuz, ilerledikçe hep daha iyisi için çabalıyorsunuz. Ben vücudumda, tenimde bu siyahlığı görmeyi istedim, bu da beni tatmin ediyor. Kendi tenimle bu mürekkebin dağılımı beni mutlu ediyor. Benim için en değerli dövmelerimden birisi annem için yaptırdığım, Gül ve Ay yaptırdım, annemin ismi Gülay ve benim en sevdiğim dövmelerden birisidir.”

Whatsapp Image 2024 05 07 At 11.33.09 (2)

“Zamanla tabuları yıkıyoruz”

Halk arasında yerleşmiş, üst neslin tabularının zamanla yıkıldığını söyleyen Okatan, “Zamanla bu tabuları yıkıyoruz. Ben ilk dövmemi yaptırım eve gittiğimde, annem kızdı ve ben de ikinci dövmemi yaptırdım ertesi gün ve sonrasında tekrar kızdı, inanılmaz tepkiler verdi. Ancak son bayrama gittiğimde anneme dövme yaptım. Geçen sene bir kız gelmişti ailesi çok karşıydı ve ben onlarla konuştum bir şekilde ikna ettim, geçenlerde annesiyle geldi ve birlikte dövme yaptırdılar. Zaman değişti gerçekten, yıkıyoruz bu keskin tabuları. Yoğunluk oluyor, nasıl bir çevrede olduğunuza bağlı bir iş diyebilirim. Bazı lokasyonlar var ne kadar fazla dövmeci var ise o kadar iyi iş yapıyor diyebilirim. Bu durumda bazı suiistimaller devreye giriyor ve çok daha ticaret odaklı götürebiliyor işi bu biraz tehlikeli oluyor aslında” şeklinde konuştu.

 

Whatsapp Image 2024 05 07 At 11.33.14 (7)    Whatsapp Image 2024 05 07 At 11.33.14 (8)

“Haziran ortasına kadar randevularım dolu”

Yoğunluk süreci ve dövme piyasasından bahseden Buğra Okatan şunları ekledi: “Yoğunluklar bazen sağlıklı olmuyor, kendi stüdyomuz içinse, gayet yeterli oluyor aslında, biz de randevulu alıyoruz. Bu işin yüksek talep gördüğü mevsim daha çok ilkbahar – yaz sezonu diyebilirim. Bu biraz sanatçının üreticiliğine, verimli olmasına göre değişir. Ancak aşılmaması gereken bir kural var. Bu yoğunluğun telaşı ile işleri çizgiden çıkarmamak, Haziran’ın ortasına kadar randevu verdiğim müşterilerim var, hiçbir şeyin acelesi yok, tasarım yaparken de bu süreci güzel değerlendirmek gerekiyor. Her şeyi oturtarak, planlı yapmak önemli bu süreçte önemlidir. Başlangıç ücretimiz 1500 liradan başlıyor, modele göre değişir. Şu an dört kişiyiz, yoğunluk olursa ek birisini daha düşünebiliriz. Fiyatları kendimiz belirliyoruz, piyasa değişiklik gösterebiliyor, tasarımlar da işe girince fiyatlandırma her yerde başka oluyor.”

Whatsapp Image 2024 05 07 At 11.33.14 (9)

Whatsapp Image 2024 05 07 At 11.33.14 (5)

Z kuşağının refahı düşüyor:  Yüksek maliyetler ve istihdam  belirsizliği gençleri zorluyor! Z kuşağının refahı düşüyor: Yüksek maliyetler ve istihdam belirsizliği gençleri zorluyor!

Editör: Aybuke Ulusan