Fed'in faiz kararını açıklayacağı güne dolar kuru 18.81 TL'den başlarken, euro 20,4444 TL'den başladı. Bugün gözler Fed'in faiz kararında ve ardından Fed Başkanı Powell'ın vereceği mesajlarda!

Bakan Bilgin: Bayram ikramiyesini yükseltiyoruz Bakan Bilgin: Bayram ikramiyesini yükseltiyoruz

Fed'in politika faizini yüzde 0.25 artırarak yüzde 4.50 ila 4.75 aralığına çekmesi bekleniyor. ABD'de enflasyonun yavaşladığına dair emareler görülse de Fed yetkilileri "geçmişteki hataları bir daha tekrarlamamak" adına faiz artırımlarının devamını savunuyor. Fed'in enflasyon hedefi yüzde 2. 

ABD piyasaları Fed öncesindeki son işlem gününde alıcılı kapandı. Dow Jones endeksi yüzde 1'in üstünde kapanırken, S&P 500 endeksi de yüzde 1.46 yükselişle kapandı. 

Euro dolar paritesi 1.08 - 1.09 arasındaki küçük dalgalanmasını sürdürüyor. 

Geçtiğimiz hafta TCMB, doların sabit kalması ve mevduat faizlerinin daha cazip gelmesi nedeniyle çözülen KKM hesaplarına olan faiz üst sınırını kaldırdı. TCMB, kendi tarafında bankalara verilen politika faizi(yüzde 9) + yüzde 3'lük ek faiz oranının üst sınırını kaldırarak KKM'de daha fazla faiz verilmesinin yolunu açtı. Böylece Ocak ayının ilk 2 haftasında 95 milyar TL olan KKM'den çıkışın tersine döndürülmesi ve KKM'yi yeniden cazip kılınması bekleniyor. Analistler, KKM'nin yeniden cazip kılınmasıyla bankalardaki mevduat faizlerinde düşüş yaşanabileceğini söylüyor.

Bugün ocak ayı imalat verisi açıklanacak.