Altın fiyatları yükselmeye başladı! Altın fiyatları yükselmeye başladı!

Dolar kurunun 19 TL'yi aşmasıyla başlayan yükselişi sürüyor. Seçime kadar sakin bir kur isteyen hükümet döviz dönüşümlü hesapların yanında bu kez de TL mevduatlar için verilen KKM'deki üst faiz sınırını kaldırdı. Bu karar ile TL mevduat sahiplerinin dövize yönelmesi engellenmek isteniyor.

Karar doların 19 TL'yi aşmasından sonra geldi. Ocak ayında dövizden dönüşümlü TCMB destekli KKM hesaplarında faiz üst sınırı kalkmıştı. Şimdi de TL mevduatlar için faiz üst sınırı kalkmış oldu. Faiz oranını bankalar belirleyecek. Kararın Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından bankalarda KKM faizleri yüzde 25'lere kadar çıktı. Mevduat faizleri de yüzde 30'ları aştı. Daha önceki faiz TCMB'nin politika faizi (Yüzde 8.5) + yüzde 3 idi. yani yüzde 11.5... 

Dün Mart ayı enflasyonu açıklandı. Mart ayında enflasyon yüzde 2.85 beklentilerinin altında yüzde 2.29 olarak açıklandı. Yıllık enflasyon ise yüzde 50.51 oldu. 

Enflasyonda en büyük etki yüzde 6.30 ile eğitim grubunda geldi. Zam şampiyonu ise et fiyatları oldu. Beklentilerin altında kalan enflasyon rakamlarının TL'ye bir etkisi olmadı. 

Türkiye'de seçim gündemi izlenmeye devam ediyor. 

TCMB'nin rezervleri geçtiğimiz hafta azaldı. TCMB'nin toplam rezervleri 24 Mart haftasında bir önceki haftaya göre 2 milyar 193 milyon dolar azalarak 124 milyar 694 milyon dolara geriledi.


Haftasonu bankacılık kriziyle birlikte sert düşüş sergileyen petrol fiyatlarına önlem almak için toplanan OPEC ülkeleri düşüşü durdurmak için üretimi azaltma kararı aldı. OPEC mayıs ayından itibaren günlük 1 milyon varil üretimi azaltmaya gidecek. Kararın ardından petrol fiyatları yüzde 4.73 artış gösterdi. Bu karar küresel piyasalarda enflasyon ile mücadelenin sekteye uğrayacağı endişeleri yeniden hakim oldu ve dolar küresel para birimleri karşısında yeniden değer kazandı. 

Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü gösteren DXY endeksi dün 101.82'den 102.725'e kadar çıksa da bu seviyelerde kalıcı olamayarak yeniden 101 seviyesine geri döndü. 

Bugün piyasalarda dış ticaret rakamları açıklanacak. Dışarda ise önemli veri bulunmuyor. OPEC'in kararının küresel piyasalara etkisi izleniyor. 

Kaynak: Haber Global