Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal D ve CNN Türk ortak canlı yayında soruları yanıtlayarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Hala bizi televizyonlara davet ediyor. Benimle neyi konuşacaksın. Herhangi bir eserin, vizyonun yok. Seninle ben Okmeydanı SSK Hastanesi'ni mi konuşacağım. Kandil'den gelen talimatları yerine getirebilmek için Meclis'teki uzantılarıyla onların desteğini isteyecek kadar zaafa düştü. Bunların yanında yüzde 1 bile oyu olmayanlara 40 vekil verdin. Bunları mı konuşalım. İftiraları falan da var.

Herhangi bir rehavet olmasa daha benim uyarmam lazım. Zafer sarhoşluğuna kapılmamalı. Birinci turu 5 puan önde bitiriş rehavete yol açmamalı. Sivas'ta hızlı tren bir ay ücretsiz deyince cazibe arttı.

Türkiye'de parlamentoda kadın sayısını artıran en önemli parti AK Parti'dir. Bizi parlamentoda 17 kadın vekil vardı, en geç vekiller bizim. En genci 24 yaşında ve 2 fakülte mezunu, teşkilatın kendi kademelerinden gelmiş bir kızımız. Parlamentoda adeta gençliğin temsilcisi konumunda olacaklar.

Kadına şiddeti kesinlikle reddeden bir partiyiz. İki yerden geliyor, bizim değerler sistemimiz içerisinde kesinlikle yasaklanmıştır.

Kadınlarımızın ve her bir vatandaşımızın özgür ve eşit yaşaması için gerekli adımları biz attık ama karşımızda hep CHP'yi bulduk. Neyi başardıysak hep CHP'ye karşı başardık. Kadınlarla ilgili söylemlerinde samimi değiller. Başörtüsüne özgürlük getirdiğimizde Kılıçdaroğlu iptali için hemen AYM'ye başvurdu.

Kazanırsak, önce istişareleri yapacağız, arkadaşlarımızla. Sonra öncelikle Kabine kuracağız. Külliye'deki arkadaşlarımla değerlendirmeler yapıp, ülkemizi büyütecek adımları atacağız.

Benim milletim samimiyet testini çok iyi yapar. Bir defa bu testi kaybetmiştir. Bunların yaptığı milliyetçilik takiyeciliktir. Benim halkım yutmaz. Daha düne kadar terörist seviciydi, teröristleri affedenlerdi, firarilere kapı açanlardı.

Sinan Bey'in bize katılımı herhangi bir pazarlıkla ilgili değil. Şu anda Cumhur İttifakı'nın bir elemanı gibi çalışmalara başlamış durumda, önemli bir gelişme, taban bu yapıyı görünce Antalya gibi bir yerde çok daha farklı yaklaşımı olacaktır.

Sinan Oğan Cumhurbaşkanı adayı olarak seçimlere katıldı, ardından da Cumhur İttifakı'nı destekleme kararı almıştır, herhangi bir pazarlık yok, benim yapımda böyle bir şey yok, Kılıçdaroğlu'nun yapısında olan bir şey bu, toplamı 1 puan etmeyenlere 40 vekil verdi, kendi partisini adeta eritti.

İlkesel anlamda Sinan Bey'le ortak noktalarda buluşuyoruz, terörle mücadele adımlarını kendisi de paylaşıyor, bunun yanında Türklük dünyası ile olan münasebetler, en önemli hassasiyetlerimizden.

Türk Devletleri Teşkilatı konusunda da aynı yerdeyiz, mülteciler ile ilgili şunu da söyledik, Suriye'nin kuzeyinde briket evler diye bir planımız var, bir adım da Katar destek veriyor ve 1 milyon mülteciyi iskan edebileceğimiz bir konut yapımına Suriye'de başlıyoruz. Azami 1 seneyi bulabilir, buna 4-5 ay diyemeyiz ama briket evler çok seri. Bir yandan oralara yerleşim, 450 500 bin dönüş var.

Kılıçdaroğlu'ndan Özdağ'a 3 bakanlık teklifi yapılmış, Numan Bey'e de özellikle AFAD gibi bir bakanlık, bir İçişleri Bakanlığı verilirse bağlı olduğu bakanlık ya, terörle mücadelede atılması gereken adımlar atılırsa kabul ederim demişler, o da kendisine Cumhurbaşkanımız bu tip taleplere kapalıdır, demiş. Biz kesinlikle bir pazarlık siyaseti yapmayız, adalet ve ahlak üzerine yaparız. İçişleri Bakanlığı talebi oldu, Cumhurbaşkanımız kabul etmedi deyince de ipler koptu.

(Kira artış oranları) Cebri adımlar atmak zorundayız. Bu konuda, Adalet Bakanlığının bu işin üzerine çok sert tedbirlerle gitmesi lazım.

Çözüm sürecinde biliyorsun, katılanlar, bir defa Türkiye'nin bütün entel kanaat önderleri varsa onları davet ettik, o halkla görüşme ve çözüm sürecine yönelik bir adımdı, akil insanları toplamıştık. Bunları ispat edin, etmezseniz namertsiniz diyeceksiniz.

İşçi otobüsü devrildi: 16 yaralı İşçi otobüsü devrildi: 16 yaralı

Kriz tellallarının söylemlerine kimse kulak asmasın, bu çok yanlış olur. Bunun başını çeken de Kılıçdaroğlu ve şürekasıdır. Vatandaşımızı algılarla yönlendirmeye çalışıyorlar, daha önceden de sözcüsü, İYİ Parti'nin sözde MB başında olan kişi IMF ile görüştü, bize de borç almayı tavsiye etti, bizim böyle bir hevesimiz yok, Londra tefecilerine verdikleri sözleri yerine getirmek için Türkiye ekonomisinin dört koldan baltalıyorlar. Piyasaları hep manipüle etmeye çalıştılar, bunları yerinde çökerttik.

Ekonomimiz, bankacılık ve finans sistemimiz son derece sağlam. Seçimi pazar günü hayırlısıyla kapattığımızda liderler buraya nasıl gelecekler, onlara borcumu iade etmek için ben nasıl süratle gideceğim göreceksiniz. Ustalığın üstü var mı, ustalık eserlerimizi gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bu bir şahlanış dönemi olacak, 21 yıldır yaptığımız hamleleri zirveye taşıyacağız. Aynı zamanda 'Türkiye Yüzyılı'nın ilk dönemi de olacak. Geçen anket geldi, bizim lehimize bir sonuç görünüyor. Her bir oy çok çok kıymetli. Zafer sarhoşluğuna düşmeden sandıkları patlatacağız inşallah diyorum."