Ankara 63. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Ahmet Ozan Karaca kaldığı cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Tutuksuz sanıklar Baver Gül ve Çağdaş Can Bardakçı'nın katılmadığı duruşmada, müştekiler Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı, Fatma Ana Cemevi ve Demokratik Alevi Dernekleri temsilcileri de duruşmayı takip etti.


Duruşmada hakim, cumhuriyet savcısının mütalaasını açıklayacağını aktardı. Savcı mütalaasında, sanık Karaca'nın olay günü öğlen saat 14.35'te Çankaya ilçesine bağlı Hatay Sokak'ta bulunan Türkmen Alevi Bektaşi Derneği'ne giderek dernek çalışanı Mutlu Aydın'ı darp ettiği, aynı gün saat 15.30'da Mamak Şirintepe Mahallesi'nde bulunan Şahı Merdan Cem Evi'ne giderek içerde bulunanların üzerine sandalye attığını mağdur Hüseyin Kılıç'ın sandalyenin isabet etmesi sonucu yaralandığını ve saat 15.40'da Mamak'ın Tuzluçayır Mahallesi'ndeki Sivas Divriği Gökçebel Derneği'ne giderek derneğin kapı camını kırdıktan sonra Fatma Ana Cem Evi'nin kapı ve camına zarar verdiği ifade etti.

Koca treni fark etmedi Koca treni fark etmedi


Sanık Karaca'nın emniyet ve savcılıktaki ifadelerinde eylemlerini kabul ettiği belirtilen mütalaada, diğer sanıkların da müşterek fail olarak değerlendirmesi gerektiği ve buna göre cezalandırılmaları talep edildi.

‘İstenen cezalar belli oldu’


Bu çerçevede üç sanık Karaca, Gül, ve Bardakçı'nın "ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme" suçundan 1 yıl 3 aydan 5 yıl 3'er aya, "inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme" suçundan 1 yıldan 3'er yıla, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama" suçundan 1 yıldan 3'er yıla ve "kasten yaralama" suçundan ise 6 aydan 1 yıl 6'şar aya kadar hapisleri istendi.
Avukat beyanlarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, Karaca'nın tutukluluk halinin devamına hükmederken bir sonraki celseyi 7 Temmuz’a erteledi.