NASA'nın Gezegen Savunma Koordinasyon Ofisi'ne göre, yeni keşfedilen ve kabaca bir olimpik yüzme havuzu büyüklüğünde olan bir asteroidin 23 yıl içinde Dünya'ya çarpma ihtimali var ve bu, 2046 Sevgililer Günü'nde bu olabilir.

Avrupa Uzay Ajansı'nın veri tahminlerine göre asteroidin Dünya'ya çarpma ihtimali 625'te 1. NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı'nın Sentry sistemi ise bu ihtimali 560'ta 1 olarak hesapladı. NASA’ya göre 2023 DW olarak adlandırılan uzay taşının Dünya’ya çarpma ihtimali “düşük” olsa da risk önemsenecek seviyede. NASA, bir nesnenin Dünya ile çarpışma riskini kategorize etmek için Torino Çarpma Tehlikesi Ölçeği’ni kullanıyor. Bu ölçek 0’dan 10’a kadar seviyelere sahip ve 2023 DW bu listenin birinci basamağında yer alan tek cisim. Diğer tüm asteroitler çarpışma ihtimalinin olmadığı “0” basamağında yer alıyor.

2046 Sevgililer Günü'nde plan yapmayın

NASA uyardı: 2046 Sevgililer Günü’nde plan yapmayın NASA yetkilileri, 2023 DW ile ilgili daha fazla gözlem ve analiz yapıldıkça çarpışma olasılığının önemli ölçüde değişebileceği konusunda uyardı. Yeni keşfedilen cisimlerin yörüngelerini yeterli doğrulukta tahmin edebilmek için genellikle birkaç haftalık veri gerekiyor. Dolayısıyla 2023 DW’nin biraz daha incelenmesi gerekecek. Bu inceleme tamamlandıktan sonra çarpışma riskinin büyümesi veya düşmesi mümkün.

Sosyal medya bunu konuşuyor Sosyal medya bunu konuşuyor

Jet İtki Laboratuvarı'nda bulunan Dünya'ya Yakın Nesne Çalışmaları Merkezi'nin internet sitesinde şu ifadeler yer alıyor: "Çok sınırlı gözlem setlerinden kaynaklanan yörüngeler daha belirsiz olduğundan, bu tür yörüngelerin gelecekteki çarpışmalara 'izin vermesi' daha olasıdır." Bununla birlikte genellikle veri boyutu arttıkça çarpışma olasılığının bu tip cisimlerde düştüğünün de altı çiziliyor.

Kaynak: Donanım Haber