Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava durumuna ilişkin güncel tahmin raporunu yayımladı. Buna göre, hafta sonu soğuk hava dalgasının geleceği ve kar ile sağanak yağmurun bölge bölge şiddetini artıracağı ifade edildi. Son değerlendirmelere göre; yurdun kuzey, iç ve doğu kesimleri parçalı yer yer çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Hatay ve Kilis çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

PUS VE SİS UYARISI

Gece ve sabah saatlerinde Marmara ile iç ve doğu bölgelerde yer yer pus ve sis beklenmesi sebebiyle vatandaşların olası olumsuzluklara karşı dikkatli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın, Marmara ve Kıyı Ege ile Batı Akdeniz'de kuzey yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-80 km/saat) esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

ZEMHERİ NEDİR?

Zehmeri, Arapça kış anlamına gelen "zem" ile Farsça uğultu anlamındaki "harir" kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Zemheri ayı, soğuk havaların en çetin yaşandığı dönem olarak bilinmektedir. Halk arasında kış aylarının en soğuk olduğu 40 günlük döneme, zemheri ayı denir.

Meteoroloji uzmanlarına göre, zemherinin ilk yarısında hava sıcaklıklarında dalgalanmalar yaşanır. Örneğin, 17-18 derece olan sıcaklıklar birkaç gün sonra 4-5 dereceye kadar iner.

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA DURUMU TAHMİNİ

22 ARALIK 2022 PERŞEMBE GÜNÜ

1-005.jpg

23 ARALIK 2022 CUMA GÜNÜ

1-006.jpg

24 ARALIK 2022 CUMARTESİ GÜNÜ

Elazığ'da eğitime 2 gün ara verildi Elazığ'da eğitime 2 gün ara verildi

1-007.jpg

25 ARALIK 2022 PAZAR GÜNÜ

1-008.jpg

26 ARALIK 2022 PAZARTESİ GÜNÜ

1-009.jpg