19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Diyarbakır, Elazığ, Batman, Mardin, Siirt, Bingöl, Şırnak ve diğer illerde törenler düzenlendi.

Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesindeki Selahaddin-i Eyyübi Kent Meydanı'nda İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, Gençlik ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

AA-20230519-31177246-31177239-19_MAYIS_ATATURKU_ANMA_GENCLIK_VE_SPOR_BAYRAMI_KUTLANIYOR

Etkinlikte, halk oyunları, arbane, karate, tekvando ve jimnastik gösterisi yapıldı, öğrenciler tarafından şiir ve Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi okundu.

Jimnastik gösterisinin ardından bir sporcu öptüğü Türk bayrağını Vali Ali İhsan Su'ya sundu. Vali Su da bayrağı öperek teslim aldı.

Vali Su, törenin sonunda farklı branşlardaki milli sporculara ödül verdi.

AA-20230519-31177246-31177245-19_MAYIS_ATATURKU_ANMA_GENCLIK_VE_SPOR_BAYRAMI_KUTLANIYOR

Su, daha sonra meydanda gençlik merkezleri tarafından açılan stantları gezdi, sporcularla masa tenisi oynadı, bilek güreşi yaptı.

Programa, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, ilçe kaymakamları, askeri erkan, kamu kurum temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

AA-20230519-31176638-31176630-19_MAYIS_ATATURKU_ANMA_GENCLIK_VE_SPOR_BAYRAMI_KUTLANIYOR

Elazığ

Elazığ'da Valilik Meydanı'nda düzenlenen törende, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulsamet Eren, alandaki Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Eren, törende, "Kurtuluş Savaşı'nın en zor yıllarında Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları bize çok zengin bir ülkeyi emanet etti. Ülkemiz gün geçtikçe güçleniyor. Gençlerimiz bilimde, TÜBİTAK, TEKNOFEST gibi birçok bilimsel projelerde çok iyi yerlere geliyor. Uluslararası düzeyde gençlerimiz projeler üretmeye başladı. Bunun meyvelerini de alıyoruz." diye konuştu.

AA-20230519-31176638-31176631-19_MAYIS_ATATURKU_ANMA_GENCLIK_VE_SPOR_BAYRAMI_KUTLANIYOR

Batman

Batman Valiliği bahçesinde düzenlenen törende, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Şafi Özperk, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Atatürk Parkı'nda devam eden kutlamada, Vali Ekrem Canalp, Gençlik Merkezi tarafından hazırlanan spor stantlarını gezdi.

Törende, halk oyunları gösterisi yapıldı, çeşitli kategorilerde düzenlenen yarışmalarda derece elde eden gençlere hediyeler verildi.

Törene, Garnizon Komutanı Tuğgeneral İhsan Kaplan, Cumhuriyet Başsavcısı Murat Şahingöz, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, kurum amirleri, siyasi parti yetkilileri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

AA-20230519-31176638-31176633-19_MAYIS_ATATURKU_ANMA_GENCLIK_VE_SPOR_BAYRAMI_KUTLANIYOR

Mardin

Mardin'de Hükümet Konağı'nda düzenlenen törende, Gençlik ve Spor İl Müdürü Beytullah Birlik, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından tören, 21 Kasım Şehir Stadyumu'nda devam etti.

Öğrencilerin şiirler okuduğu, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaların yapıldığı törende, halk oyunları ekibi, tekvando, karate ve wushu takımları gösteri sundu, koşu yarışması yapıldı.

Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verildiği törene, Vali Mahmut Demirtaş, Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hikmet Yokarıbaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut, Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ile çok sayıda vatandaş katıldı.

AA-20230519-31176907-31176903-DEPREM_BOLGESINDE_19_MAYIS_ATATURKU_ANMA_GENCLIK_VE_SPOR_BAYRAMI_KUTLANIYOR

Bingöl

Bingöl'de, kutlamalar kapsamında öğrenciler ve vatandaşlar, Türk bayrağıyla Valilik önünden Şehir Stadyumu'na yürüdü.

Şehir Stadyumu'nda düzenlenen törende, halk oyunları ekipleri ve sporcular tarafından gösteri sunuldu.

Vali Yardımcısı Engin Tok ve Belediye Başkanı Erdal Arıkan tarafından çeşitli yarışmalarda dereceye giren sporculara ödül verildi.

AA-20230519-31176638-31176634-19_MAYIS_ATATURKU_ANMA_GENCLIK_VE_SPOR_BAYRAMI_KUTLANIYOR

Şırnak

Şırnak'ta Gençlik ve Spor Salonu'nda yapılan etkinlik İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdullah Ayar, burada günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Etkinlikte, halk oyunları, şiir ve jimnastik gösterisi yapıldı.

Vali Osman Bilgin, Belediye Başkanı Mehmet Yarka ve 23. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Halil Soysal, basketbol, voleybol ve badminton dallarında dereceye giren öğrencileri kupa ve madalya verdi.

Bilgin, daha sonra salonda gençlik merkezleri tarafından açılan stantları gezdi.

Törene, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Bozkurt, Emniyet Müdürü Cemal Dalman, Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Al, askeri erkan, kamu kurum temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

AA-20230519-31177008-31176998-19_MAYIS_ATATURKU_ANMA_GENCLIK_VE_SPOR_BAYRAMI_KUTLANIYOR

Siirt

Siirt'te Cumhuriyet Meydanı'nda çelenk sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda devam eden törende, Gençlik ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

Gençlik adına konuşmanın yapıldığı törende, şiirlerin okunmasının ardından jimnastik, tekvando ve judo gösterisi sunuldu.

Törende halk oyunları gösterileri ilgi gördü.

Gazze’de UNICEF aracına ateş açıldı Gazze’de UNICEF aracına ateş açıldı

Şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere, Vali ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu tarafından ödülleri verildi.

Törene, AK Parti Siirt Milletvekili Mervan Gül, Adalet Komisyonu Başkanı Erhan Obut, İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Altay, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Siirt Baro Başkanı Muhammed Alptekin, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Emrullah Büyük, kamu kurum ile sivil toplum kuruluşların temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

AA-20230519-31177051-31177041-19_MAYIS_ATATURKU_ANMA_GENCLIK_VE_SPOR_BAYRAMI_KUTLANIYOR

İzmir

İzmir'de Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

İl Müdürü Eskici, yaptığı konuşmada, 19 Mayıs 1919'da Samsun'da yakılan özgürlük ateşinin TBMM'nin açılmasıyla kısa sürede tüm yurda yayıldığını söyledi.

Eskici, "Gençler, büyük ve itibarlı bir ülkede yaşıyoruz. Bu ülke hiç de kolay elde edilmedi. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak, sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak en başta gelen görevleriniz arasındadır." ifadelerini kullandı.

Halk oyunlarının oynandığı törende, farklı dallarda sporcular gösteri sundu.

Karşıyaka ilçesinden açılan yelken, kürek ve kano ekibi de "Anadan Ataya" sloganıyla taşıdığı Türk bayrağını, tören alanında İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'e takdim etti.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü dağcılık ekibi ise Türk Telekom binasından Türk bayrağıyla iniş gerçekleştirdi.

Dev Türk bayrağı ve Atatürk posterinin açılmasıyla sona eren törene, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, milletvekilleri, diğer protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Kutlamalar kapsamında, Sahil Güvenlik ve polis botu da İzmir Körfezi'nde hazır bulundu.

AA-20230519-31177143-31177139-19_MAYIS_ATATURKU_ANMA_GENCLIK_VE_SPOR_BAYRAMI_KUTLANIYOR

Denizli

Denizli'de törenler, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman ve müdürlük çalışanlarının, Valilik yanındaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başladı.

Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde gerçekleştirilen kortej yürüyüşünde 104 metre uzunluğundaki Türk bayrağı taşındı.

15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'ndaki törende İl Müdürü İlman, konuşma yaptı.

Halk oyunu ve spor gösterilerinin ardından ay yıldızlı 104 balonun bırakılmasıyla tören sonra erdi.

Törene Vali Vekili Mehmet Okur, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, milletvekilleri ve askeri erkan katıldı.

AA-20230519-31177051-31177043-19_MAYIS_ATATURKU_ANMA_GENCLIK_VE_SPOR_BAYRAMI_KUTLANIYOR

Uşak

Uşak'ta Merkez Spor Salonu'nda düzenlenen programda, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Hacı Tevfik Özdemir, yaptığı konuşmada ülkenin geleceği için gençlere büyük görevler düştüğünü belirterek, "Gençler, yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti'ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız. Sevgi, saygı ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinmeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı ve tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç kimsenin huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz." dedi.

Daha sonra Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki sporcular tarafından çeşitli gösteriler yapıldı, halk oyunları oynandı.

Programa Vali Vekili Muammer Balcı, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, AK Parti ve CHP milletvekilleri ile diğer protokol üyeleri de katıldı.

AA-20230519-31176638-31176629-19_MAYIS_ATATURKU_ANMA_GENCLIK_VE_SPOR_BAYRAMI_KUTLANIYOR

Manisa

Manisa'da Valilik ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Yunus Öztürk'ün, Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

Lise öğrencilerinin Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni ve Gençliğin Ata'ya Cevabı'nı okuduğu etkinlikte, halk oyunu ve spor gösterileri sunuldu.

Törene Vali Yaşar Karadeniz ve eşi Zehra Karadeniz, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Güzgülü ve protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

AA-20230519-31177051-31177048-19_MAYIS_ATATURKU_ANMA_GENCLIK_VE_SPOR_BAYRAMI_KUTLANIYOR

Aydın

Aydın'da Valilik önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından Adnan Menderes Stadyumu'na kadar kortej yürüyüşü yapıldı.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Cenap Fillikçioğlu'nun konuşması sonrasında farklı okullardan öğrenciler, halk oyunları ile spor gösterisi sundu.

Törene Vali Hüseyin Aksoy, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, milletvekilleri ile protokol üyeleri katıldı.

AA-20230519-31177051-31177042-19_MAYIS_ATATURKU_ANMA_GENCLIK_VE_SPOR_BAYRAMI_KUTLANIYOR

Konya'da programlar, Anıt Meydanı'nda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Ardından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile siyasi partilerin temsilcileri Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Törenler, Kültür Park'taki kutlamalar ve gösterilerle devam etti.

Programın sonunda, 2022 yılında uluslararası derece alan sporculara Konya Valisi Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Şakir Uslu, milletvekilleri ve protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

Aksaray

Aksaray'da "bayrak yürüyüşü" ile Aksaray Şehitliği'nde başlayan kortej, 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda son buldu.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Aslan Yıldız, burada, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Vali Hamza Aydoğdu, gençlerin Türk milletinin dünü, bugünü ve yarını olduğunu söyledi.

Gençlerin, istiklal ve istikbale her zaman sahip çıkacağını belirten Aydoğdu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitleri rahmetle andıklarını kaydetti.

Törenler, öğrencilerin şiir okuması, halk oyunları ve gösterilerin ardından sona erdi.

AA-20230519-31177008-31176998-19_MAYIS_ATATURKU_ANMA_GENCLIK_VE_SPOR_BAYRAMI_KUTLANIYOR

Karaman

Karaman'da Atatürk Parkı'nda düzenlenen törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Osman Bebek, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü önünden başlayan "gençlik yürüyüşü" Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydan'ında sona erdi.

Burada, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından wushu, tekvando ve halk oyunları gösterileri yapıldı.

Tören, şiir kompozisyon ve spor dallarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından tamamlandı.

Törene, Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, AK Parti Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser, CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, Cumhuriyet Başsavcısı Ali İhsan Akdoğan, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, daire müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar'da Kocatepe Parkı'nda düzenlenen törende, Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından program, Prof. Dr. Veysel Eroğlu Spor Salonu'nda devam etti.

Kasapoğlu, yaptığı açıklamada, "19 Mayıs 1919'da Samsun’da başlatılan Kurtuluş Savaşı ruhu, Afyonkarahisar'da muhteşem bir zaferle ete kemiğe bürünmüştür. Bu kutlu zaferin 104. yılında aynı heyecanla o ruhu anmak istiyoruz."dedi.

Program, cimnastik, karate ve halk oyunları gösterisi sunuldu, şiir ve kompozisyon dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından sona erdi.

Törene, Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı ve eşi Selim Yiğitbaşı, il protokolü, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Programın ardından Türkiye motosiklet akrobasi şampiyonu Birkan Polat, kapalı spor salonunun önünde gösteri yaptı.

AA-20230519-31177299-31177294-19_MAYIS_ATATURKU_ANMA_GENCLIK_VE_SPOR_BAYRAMI_KUTLANIYOR