İZMİR

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 108. yıl dönümü nedeniyle İzmir Kadifekale Hava Şehitliği'nde tören düzenlendi. Törenin ardından protokol üyeleri, şehit mezarlarını ziyaret edip karanfil bıraktı.

izmi

"Haklı gururunu yaşıyoruz"

Törende konuşma yapan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Çanakkale'de ve yurdun dört bir yanında şehit düşen Mehmetçikleri andı. Köşger, açıklamasında şu sözlere yer verdi: "Tarihte eşi görülmemiş bir mücadelenin, inancımızdan beslenen büyük azim ve kararlılıkla savunduğunuz mukaddesatın sadık emanetçileri olarak Çanakkale Zaferi’mizin 108. yılını, ecdada layık vatanperver evlatlarınız olarak, bir kez daha birlik ve beraberlik içerisinde, coşkuyla kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Yok edilmek istenen aziz milletimizin ve şanlı ordumuzun kol kola kazandığı Çanakkale Zaferi, tarihe yön vermesi yanında, her türlü imkânsızlığa rağmen, istiklâl başta olmak üzere kutsal değerleri uğruna kenetlenme yeteneği baki olan kahraman bir milletin dünyanın ileri sayılan devletlerine kafa tutarak, kanıyla, canıyla yazdığı bir destandır. Sizlerin, şehadet uğruna gözünüzü kırpmadan ileri atıldığını, makamların en yücesine koşar adım gittiğinizi biliyoruz. Bugün, emanetiniz Türkiye Cumhuriyeti’nin gözü pek bekçileri olan bizler de şartsız adanmışlık ve vatan aşkını öğrendiğimiz atalarımızdan miras toprakları, aynı kararlılıkla savunmaya devam ediyoruz. Ebedî istirahatgâhlarınız önünde bir kez daha saygıyla eğiliyor, Yüce Rabb’imizden sizlere ve neslinize rahmet diliyoruz. Mahşer gününde bizlere de şefaatçi olmanıza layık olmaya gayret ediyoruz. 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferinizin 108. yıl dönümünde, İzmir’de şehadet şerbeti içenler, vatan ve görev uğruna herhangi bir yerde şehit düşen İzmirli şehitlerimiz ile ezelden ebede şehitlik mertebesine erişen tüm kahramanlarımızın aziz hatırasına sonsuz saygı ve minnetle Mekânınız cennet, makamınız âli olsun."
Protokol üyeleri, daha sonra şehit mezarlarını ziyaret edip karanfil bıraktı ve şehit aileleri ile sohbet etti.

izm

ERZURUM

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Erzurum’da düzenlenen törenlerle kutlandı.
Karskapı Şehitliği ve Polis Şehitliğinde düzenlenen törenlerde Şehitlik anıtına çelenk sunumu yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından saygı atışı yapıldı, şehit mezarları ziyaret edilerek karanfil bırakıldı.
Törene Vali Vekili Murat Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 9. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Fedai Ünsal, Emniyet Müdürü Levent Tuncer, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Başkanı Recep Akgül, şehit yakınları ve kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Yapılan konuşmaların ardından açıklama yapan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen “Bugün 18 Mart şehitlerimizin seneyi devriyesini idrak ediyoruz. Bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Tabi bir milletin küllerinden ayağı kalktığı bir gün olarak biz bugünü yad ediyoruz. Allah bütün şehitlerimize rahmet eylesin. Yaşayan gazilerimize sağlık, rahmete kavuşanlara da Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

KARS

Çanakkale Zaferi'nin 108. yıldönümü dolayısıyla Kars'ta tören düzenlendi.
Garnizon Şehitliği'nde düzenlenen ilk törene; Vali Vekili Muhammed Furkan Tuna, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç, Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Taşkın, Rektör Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Başsavcı Abdullah Amanvermez, İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, İl Jandarma Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek, asker ve öğrenciler ile şahit yakınları katıldı.
Şehitlik anıtına Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı'nın çelenk sunumuyla başlayan program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Vali Vekili Muhammed Furkan Tuna, şeref defteri imzalandı.
Vali Vekili Muhammed Furkan Tuna, “Türk tarihinin dönüm noktalarından olan ev bağımsızlık savaşımızın temellerinin atıldığı Çanakkale Zaferini kutlamak ve vatanımız uğruna canları pahasına göğsünü düşmana siper eden siz aziz şehitlerimizi anlam için huzurlarınızdayız. Sizler ay yıldızlı şanlı al bayrağımızın vatan semalarında özgürce dalgalandığı huzurlu bir toplumda birlik, beraberlik ve kardeşçe yaşayabilmemiz uğruna canlarınızı feda ettiniz. Vatan ve millet için yaptığınız fedakarlık hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar ulvi ve emsalsizdir. Sizler yüce Allah katında ve aziz milletimizin gönlünde en yüce mertebeye eriştiniz” dedi.
Program daha sonra İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu'nda devam etti. Saygı duruşu İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, Çanakkale Zaferi’nin anlam ve önemi belirten konuşmalar ile devam etti. Şiir dinletisi, Çanakkale Destanı Oratoryosu ve koro gösterisiyle program son buldu.

kırş

KIRŞEHİR

 Kırşehir'de 18 Mart Şehitler Günü nedeniyle düzenlenen programda Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliğinde anma programı düzenlendi.
Düzenlenen programda, şehir protokolü, siyasi temsilciler ve şehit aileleri dernekleri çelenk bırakarak şehit mezarlarında dua etti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Kırşehir Vali Vekili Zikri Şahin, "Anadolu kapılarının ebedi yurt olarak Türklere açıldığı Malazgirt ile başlayıp asla geçilemeyeceğini yedi düvele gösterdiğimiz Çanakkale Zaferi ve Mustafa Kemal Paşa önderliğinde kazandığımız Kurtuluş Savaşı ile devam eden kahramanlık destanlarımız, milletimizin hiçbir şartta bağımsızlığından, hür ve müstakil yaşama arzusundan vazgeçmeyeceğinin ispatı olmuştur" dedi.

konya-1

KONYA

Konya’da, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıl dönümünde şehitler törenle anıldı.
Konya Şehitliğindeki anma törenine, Vali Vahdettin Özkan, askeri ve mülki erkan, şehit yakınları, gaziler ile öğrenciler katıldı. Şehitlik Anıtına çelenklerin koyulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak saygı atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve öneminin belirtildiği konuşmanın ardından Vali Vahdettin Özkan, Şehitlik Defterini imzaladı.
Vali Özkan, bu kutsal toprakların, aziz şehitlerin ve gazilerin emaneti olduğunu belirterek, “Sizlerin emaneti olan bu vatanı, hiçbir vakit içerdeki hainlere ve dışardaki düşmanlara teslim etmedik ve asla etmeyeceğiz. Millet olarak; aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi asla unutmadan onların aziz hatıralarını her daim yaşatmaya söz veriyoruz. İstiklalimizin dönüm noktası olan Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıl dönümünü kutluyorum. Şanlı tarihimizin ilk gününden bugüne kadar canlarını feda eden bütün aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman gazilerimizi sonsuz rahmet ve minnetle anarak aziz hatıraları önünde tazimle eğiliyorum” dedi.

DİYARBAKIR

Kulp ve Ergani ilçelerinde Çanakkale Zaferi ve şehitleri anıldı
Diyarbakır’ın Kulp ve Ergani ilçelerinde Çanakkale Zaferinin 108. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla tören düzenlendi.
Günün anlam ve önemi belirten konuşmayı Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Demet Çubukçu yaptı. Daha sonra Kulp İmam Hatip Anadolu lisesi öğrencisi Zeynep Sancar’ın "Karanlık Yıldızların Parlayan" adlı kompozisyonun okunması, Barış ortaokul öğrencisi Zeynep Emre’nin "Zafer Türküsü" adlı şirin okunması, şehitlere dua okunması ile devam eden program, ilçe genelinde Çanakkale Zaferi temalı şiir, resim ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere Kulp Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Mustafa Gözlet, Cumhuriyet Başsavcısı Barış İslamoğlu tarafından çeşitli ödüller takdim edildi. Büyük bir katılım gösterilen Çanakkale Zaferi anma programı ödül töreninin ardından sona erdi.
Ergani ilçesinde ise, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü programı çerçevesinde, Atatürk anıtına çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan tören, Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla devam etti. Programda, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapılmasının ardından, asker ve öğrenciler tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferine dair şiirler okundu.
Törene, Ergani Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan, Garnizon Komutanı Binbaşı Ömer Kaygısız, Cumhuriyet Başsavcısı Yusuf Aksu, İlçe Emniyet Müdürü Erhan Emluk, kurum amirleri, gaziler, siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

ADANA-9

YALOVA
Yalova’da Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri
Yalova’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle çeşitli törenler düzenlendi.
Kentteki ilk program 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirildi. Burada Atatürk Heykeli’ne çelenklerim bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Türkiye Harp Malulû Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Yalova Şube Başkanı Özcan İla, “Özgürlüğümüz ve ulusal çıkarlarımızın korunması adına yurdumuz ve dünyanın dört bir köşesinde, şehitliklerde görevini yapmış olmanın huzuru içinde yatan kahraman askerlerimizi, polisimizi, savunmasız bir şekilde vatan hainlerini durdurmak için hayatını feda eden 15 Temmuz demokrasi şehitlerimizi, vatanı uğruna canlarını hiçe sayan bütün kahraman şehitlerimizi minnet ve şükran duygularımızla anmak için bugün toplanmış bulunmaktayız” dedi.
Öğretmen Üsteğmen Abdül Göğebakan ise Çanakkale Zaferi’nin önemine dikkati çekerek şöyle konuştu:
Çanakkale Zaferi boğazları ve İstanbul’u ele geçirmek isteyen itilaf devletlerine karşı, kahraman Türk Ordusu’nun Gelibolu’da diktiği Kahramanlık Abidesi’dir. Çanakkale Zaferi büyük bir ulusun Gelibolu’da gösterdiği vatan sevgisidir. Çanakkale Zaferi yalnızca 1. Dünya Savaşı’nın bir cephesi değil dünya tarihinin de en müstesna olaylarından birisidir. En önemlisi de Çanakkale Zaferi milli mücadelemizin ön sözüdür. 18 Mart 1915 cumhuriyetimizin tohumlarının atıldığı, bugünün savaş şartlarına göre üstün sayılacak Fransız, İngiliz ortak donanmasının inanmış Türk Ordusu tarafından bozguna uğratıldığı gündür.”

anka

ANKARA

Ankara’da Şehitleri Anma Günü’nde şehit diplomatlar törenle anıldı
Görevleri sırasında şehit olan diplomatlar, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Cebeci Asri Mezarlığı'nda bulunan Dışişleri Şehitliği'nde düzenlenen törenle anıldı.
Şehit diplomatlar için Cebeci Asri Mezarlığı'nda bulunan Dışişleri Şehitliği'nde anma töreni düzenlendi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar, yabancı misyon temsilcileri, Dışişleri Bakanlığı mensupları ve şehit ailelerinin katılımıyla düzenlenen tören, saygı duruşuyla başladı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar, törende yaptığı konuşmada, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli depremlerle tarihin en büyük felaketlerinden birinin yaşandığını belirterek, depremin Dışişleri Bakanlığı personelini de doğrudan etkilediğini söyledi.

“Bu trajedinin dünya diplomasi tarihinde eşi benzeri yoktur”
Şehitleri Anma Günü vesilesiyle hem depremlerde hayatlarını kaybeden vatandaşlara hem de Dışişleri Bakanlığı’nın Hatay temsilcisi Büyükelçi Devrim Öztürk ile Gökhan Aytaç’a Allah'tan rahmet kederli ailelerine sabır dilediğini ifade eden Akçapar,” Bugün Şehitleri Anma Günü vatan sevgisi ile her türlü tehdide kahramanca göğüs geren şehadet makamına yükselen aziz vatanın bütün evlatları ülkemizin Engin tarihinin ve millet olmanın ayrılmaz bütünlüğünün nişanesi olmuşlardır. Çanakkale'den Sarıkamış'a birinci Dünya Savaşı'nda öncesinde ve sonrasında pek çok cephede verdiğimiz yüz binlerce şehidimizi İstiklal Harbi şehitlerimizi terörle mücadele şehitlerimizi 15 Temmuz'da vatanı ve bayrağı için canını feda eden güvenlik güçlerimizi ve vatandaşlarımızı bu vesileyle minnetle yad ediyor her birine Allah'tan rahmet diliyorum. Maalesef terör dün olduğu gibi bugün de İnsanlığın en büyük ortak düşmanı. Terör örgütlerinin her zaman hedefinde bir ülke olarak Türkiye terörle mücadelesine ulusal ve uluslararası alanda kararlılıkla sürdürüyor. PKK, PYD, DAEŞ ve FETÖ gibi terör örgütlerinin hain saldırılarında nice değerli vatandaşımızı kaybeden ülkemizin terörle sınavı 70'li yıllarda bakanlığımız mensuplarına yapılan menfur suikastlar ile başladı. ASALA sözde Ermeni soykırımı intikam komandoları, 17 Kasım PKK gibi terör örgütleri tarafından düzenlenen saldırılarda diplomatlarımız kamu görevlilerimiz ile Aile fertlerinden 41 insanımız şehit oldu. Çok sayıda mensubumuz yaralandı” dedi.
Türk Dışişleri Bakanlığı teşkilatının yaşadığı trajedinin dünya diplomasi tarihinde eşi ve benzeri olmadığına da değinen Akçapar, “İnsanlığın ortak değerlerini savunan barış elçisi diplomatlarımızı terörle susturmak isteyenler tarihin karanlık sayfalarına hapsolmaya mahkumdur. Esasen bu saldırılar sadece diplomatlarımızı değil dünya barışını ve insanlığın ortak değerlerini de hedef almıştır. Bu sistematik saldırılar tarihi tek taraflı ve eksik okumanın radikal söylemler ve nefretle birleştiğinde ne kadar insanlık dışı sonuçlar doğurabileceğinin de en vahim ispatıdır. Günümüzde bazı çevrelerin diplomatlarımızı haince katleden teröristleri övdüklerini, hatta onları adeta kahramanlaştırabildiklerini bu katillerle duygudaşlık kurmaya dahi çalıştıklarını hayretle ve esefle görüyoruz. Terör meşru değildir meşru gösterilemez kökeni ideolojisi hedefi ve tezahür şeklinde ne olursa olsun terörizmin her türüyle mücadelede kararlılık ve uluslararası iş birliği elzemdir. Terör odaklarını destekleyen ve faaliyetlerine göz yuman çevrelerin eninde sonunda aynı silahla vurulabileceklerini iyi bilmeleri gerekir” ifadelerini kullandı.
Şehitlerin hatıralarını yaşatmanın ve yakınlarıyla dayanışma içinde olmanın bakanlık için öncelikli bir görev ve vefa borcu olduğunun altını çizen Akçapar,” Şehadet yıl dönümlerinde yurt dışı temsilciliklerimiz ve vatandaş derneklerimizle düzenlediğimiz anma etkinlikleriyle ve yayınladığımız sosyal medya mesajlarıyla şehitlerimizi yad ediyoruz. Hatıralarının her daim canlı tutulması için çeşitli basılı ve görsel projeleri destek veriyoruz. Bu alçakça terör eylemlerinin unutturulmamasına buna yönelik yayınlar yapılmasına önem veriyoruz. Şehitlerimiz anasına düzenlediğimiz bu törene katıldığınız için bu sene kordiplomatik temsilcilerine de ayrıca teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle aziz şehitlerimizin ve depremde hayatını kaybedenlerin hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz, kendilerine Allah'tan rahmet yakınlarına sabır diliyoruz. Ruhları şad olsun” şeklinde konuştu.

rize


RİZE

Rize’de düzenlenen törenle birlikte 18 Mart Çanakkale Şehitleri anıldı.
Düzenlenen anma töreni Rize Valiliği önünde Atatürk heykeline çelenk sunma ile başladı. Çelenk sunumunun ardından 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile tören devam etti. Rize Valilik önünde düzenlenen törene, Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Rize İl Jandarma Komutanı Ali Güngör, kurum müdürleri, şehit yakınları, gaziler, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

SAMSUN

Samsun'un Bafra ilçesinde "18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü" nedeniyle düzenlenen törende şehitler dualarla yâd edildi.
Bafra Asri Mezarlık Garnizon Şehitliği'nde saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Üst Çavuş Ender Tiryaki tarafından günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapıldı. Ardından Garnizon Şehitliği Büstü'ne çelenk sunuldu.
Bafra Kaymakam Vekili ve Yakakent Kaymakamı Abdussamed Kılıç şehitlik defterine, "Her biriniz vatan, millet ve istiklal uğruna canlarınızı verdiniz. Bizlere bıraktığınız sorumluluğun farkındayız" diye yazdı.
İlçe Müftülüğü imam hatipleri tarafından Kur'an-ı Kerim'in okundu, İlçe Müftüsü Necmettin Kayar tarafından da dua yapıldı. Protokol üyeleri ve şehit aileleri, şehit mezarlarını ziyaret ederek karanfil bıraktı. Şehitlikteki törene Belediye Başkan Hamit Kılıç, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Fatih Özer, İlçe Emniyet Müdürü Öner Bahçekapılı, daire amirleri ve şehit yakınları katıldı.

BALIKESİR

Balıkesir Liseli Keşşaflar, 108 yıl öncesi gibi askere uğurlandı

1884 yılında Rüştiye (ortaokul), 1885 yılında ise idadi (lise) olarak eğitim-öğretime başlayan Balıkesir Lisesi mezunları 108 yıl önce Çanakkale’ye gönüllü olarak giden ve bir daha geri dönmeyen keşşaflar (izci) için anma töreni düzenledi. 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Balıkesir Liseliler Derneği’nin düzenlediği mizansenle Balıkesir Liseli Keşşafları’nın cepheye uğurlanmaları canlandırıldı.
Tarihi Balıkesir Lisesi bahçesinde başlayan keşşafları anma etkinliği daha sonra eski okul binasında Talat Paşa’nın Balıkesir ziyaretinde keşşaflarla çektirdiği fotoğraf karesi yeniden canlandırıldı. Okul bahçesinden yürüyüşle o dönemin Askerlik Şubesi olarak kullanılan binada keşşaflara sülüs (askere alma belgesi) dağıtıldıktan sonra Çanakkale Cephesine giden Balıkesir Lisesi keşşaflarının ellerine kına yakıldı. Tarihi Zağnos Paşa Camisi’nden hareket eden keşşaf bölüğü daha sonra Balıkesir Tren Garı’ndan cepheye uğurlandı.
Keşşaf bölüğünün yürüyüşü sırasında Balıkesir Valiliği önünde Vali Yardımcısı Mustafa Çek, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Balıkesir Liseliler Derneği Başkanı Esin Balıbek, dernek yöneticileri ve protokol üyeleri korteje katıldı. Balıkesir Tren Garı’na kadar Balıkesir Liseliler Derneği ile birlikte yürüyen protokol üyeleri Tren Garı’nda askere giden keşşaflara içinde Seferberlik Çöreği’nin bulunduğu torbalarla cepheye uğurladı.

Balıbek: “84 kınalı kuzumuzu rahmetle anıyoruz”

Balıkesir Liseliler Derneği Başkanı Esin Balıbek Tarihi Balıkesir Lisesi binasında etkinlik öncesi yaptığı konuşmada o gün Çanakkale’ye cepheye giden keşşafların şehit olduğunu ve okulun iki dönem mezun vermediğini ifade etti. Balıbek dernek olarak düzenlenen etkinlikle ilgili olarak da, “Balıkesir Liseliler Derneği olarak 2017 yılında ilk kez başlattığımız kınalı kuzularımız olan Çanakkale Şehitlerimizi savaşa uğurlama törenimizi yine Balıkesir halkıyla, okulumuzun mezunlarıyla, dernek üyeleriyle gerçekleştiriyoruz. Çanakkale Savaşı’nda şehit olan 84 kınalı kuzumuzu rahmetle anıyoruz. Onların anısına biz de tarihimize sahip çıkmak, geleceğimize güzel bir anı bırakmak amacıyla bu günü mizansen olarak gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Yanar: “Tarihimizi unutmuyoruz”

Balıkesir Liseliler Derneği 2023 yılı Başsağdıcı Abdullah Yanar da, “Bugün 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin anısına bir tören düzenlendi. Bu her sene düzenleniyor ve düzenlenmeye devam edecek. Bu etkinlik tarihimizi unutmamamız ve gelecek nesillere de iyi bir anı olarak kalacaktır. Bu cumhuriyetimizin kuruluşu, ülkemizin verdiği mücadelenin günümüze yansımasıdır bunu da geleceğe taşımamız gerekiyor. Bu anlamda hem çok gururluyuz hem de içimizde bu törende yaşadıklarımızdan dolayı bir hüzün var. Atatürk’ün kurduğu bu ülkenin ilelebet var olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

YSK, cumhurbaşkanı adaylarını ilan etti! YSK, cumhurbaşkanı adaylarını ilan etti!

ADANA

Çanakkale Zaferinin yıl dönümü dolayısıyla Adana’nın Kozan ilçesinde arma etkinliği düzenlendi.
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 108. yıl dönümü dolayısıyla Kozan'da düzenlenen etkinliklerde, Yusuf Baysal Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından günün önemini anlatan program hazırlandı. Yapılan konuşmalar, okunan şiirler ve canlandırmaların ardından sona eren programa, Kaymakam Bahattin Alp Arslanköylü ile ilçe protokolü, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
Hükümet Konağı bahçesinde devam eden programda ise Kaymakamı Arslanköylü ve Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan ile kurum, kuruluş ve STK temsilcileri tarafından Atatürk büstüne çelenk sunuldu. Akabinde Kozan Şehit ve Gazi Aileleri Derneği tarafından ilçedeki şehit aileleri ziyaret edildi.
Etkinlikler çerçevesinde ayrıca şehitlikte ziyaret edilerek şehit mezarlarına kırmızı karanfiller bırakıldı ve dua edildi.

ERZİNCAN

ERZİNCAN

Erzincan’da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü dolayısıyla tören ve program düzenlendi.
İlk olarak Garnizon Şehitliğinde başlayan törende Erzincan Valiliği, 3. Ordu Komutanlığı, Erzincan Belediyesi ve Erzincan Şehit Aileleri Derneği çelenklerinin sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu ve saygı atışı yapıldı. Şehitler için Kur'an-ı Kerim okunarak dualar edilmesinin ardından Erzincan Vali Vekili Mehmet Deniz Arabacı, Şehitlik Şeref Defterini imzalayarak bir konuşma yaptı. Arabacı konuşmasında, “Çanakkale Zaferi, dönemin en modern ordularını dize getiren, ‘Çanakkale geçilmez’ sözünü tarihe nakşeden, sadece millî tarihimizin değil insanlık tarihinin en ihtişamlı kahramanlık destanıdır.
Çanakkale Zaferi, bu cennet toprakları vatan kılmak için canlarını vererek Gelibolu'da, Conkbayırı'nda, Anafartalar'da korkusuzca şehadete yürüyen, şanlı bayrağımıza kanlarıyla rengini veren aziz şehitlerimizin destanıdır.
Tertemiz kanlarınız ile suladığınız kutsal vatan toprakları, değerlerine bağlı, geçmişine saygılı, kendisine bırakılan mirası hakkıyla taşıyacak olan Türk gençliğine emanettir. Emanetinizi sonsuza kadar koruyacağımızı ve yaşatacağımızı bilerek rahat uyuyunuz. Bu kutsal emanet kanımızın son damlasına kadar aynı cesaret ve kararlılıkla ilelebet muhafaza edilecektir” dedi.
Protokol mensupları ve vatandaşların şehitler mezarları ziyaret ederek, karanfil bırakmasıyla burada ki program sona erdi.
Daha sonra, Erzincan İl Müftülük Konferans Salonunda düzenlenen anma programında, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. Yıl Dönümü dolayısıyla Erzincan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından anma etkinliği gerçekleştirildi.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda günün anlam ve önemini anlatan konuşmalarını yapan Erzincan Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Harun Şimşek, “Biz burada bugün bir daha dönmek üzere gidenleri, tarihin yazdığı en gerçek, en şerefli kahramanları yad etmek üzere toplandık. 108 yıl önce, çok değil 108 yıl önce yüz binlerce vatan evladı, bu vatanın bedelini ödemek üzere Çanakkale’ye çağrılmıştı. Toprağa su katarsan balçık, şehit kanı katarsan vatan olur. Biz bu topraklara 1071’den beri o kadar şehit kanı akıttık ki, bu toprakları öyle bir vatan yaptık ki işte bunu anlayamıyorlar. Amacımız geçmişteki savaşların zaferi ile mutlu olmak değildir. Eğer gaye vatan savunmaksa, eğer gaye bağımsızlık davası ise, bir ölüm kalım meselesi ise buna savaş diyemezsiniz. Ve bunu anlatmak boynumuzun borcudur” diye konuştu. Ardından protokol konuşmalarıyla devam eden programda “Çanakkale Kahramanları” isimli piyes oynanarak şiirler okundu.